Karın Germe (Abdominoplasti)

Genellikle karın germe ameliyatları daha önce başka yöntemler denenmiş ancak başarılı olunamamış durumlarda uygulanır. Doğum sonrası gevşeyen ve sonrasında oluşan kırışıklık, çatlak ve sarkmaların karın germe operasyonu yapılmadan düzelmesi mümkün görülmemektedir. Karın germe ameliyatı liposuction gibi zayıflamaya yönelik değil aksine zayıfladıktan sonra sarkan deriyi toparlamak, çatlaklar ve kırışıklıklar için uygulanır.

Karın Germe Ameliyatı Uygulaması

Karın germe ameliyatı göbek deliği ve genital bölge kıllanmasının bittiği bölgenin arasında bulunan deri parçasının altta bulunan yağlı dokudan tamamen ayrılması ve geride kalan üst bölgenin deri ile yaklaştırılarak göbek deliğinin yerinin değiştirilmesi işlemidir.

Sonuç olarak deri yukarıdan aşağıya doğru gerdirilir. Karın bölgesi üzerinde sarkmış olan deri parçaları çıkarılır. Eski göbek deliğinin yeri değiştirilmeden yeni bir göbek deliği yapılır ve eski delik kapatılır.

Karın germe operasyonları 3 tipten oluşmaktadır. Mini, tam ve ters karın germe.

Mini Karın Germe Operasyonu

Karın bölgesinin alt bölümünde hafif bir sarkma varsa ve karın derisi sarkık, kırışık, çatlak değilse uygulanan işlemdir. Mevcut olan hafif sarkıklığı gidermek için 5 ila 10 cm arasında bir kesikten girilerek bölgedeki sarkıklık giderilir. Minik karın germe işleminde göbek deliğinin yeri değiştirilemez.

Tam Karın Germe Operasyonu

Karın bölgesindeki deri altı yağ dokusunun dışarı çıkarılması ve kalan derinin gerdirilip birleştirilmesinden oluşan operasyondur. Karın içerisindeki kaslar kenara doğru açılır ve karın duvarında gevşeme meydana gelebilir. Bu tarz durumlarda karın içi bölgede zar dikişi yapılır ve sıkılaştırma gerçekleştirilir. Böylelikle karın bölgesinde düzleşme sağlanır. Bu operasyon sonrası hastanın karın bölgesinde 1 hafta süreyle hassasiyet oluşması normal bir durumdur. Plastik cerrahlar tarafından yapılan bu operasyon ameliyat izi kalmaması sebebi ile oldukça fazla tercih edilmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Karın germe ameliyatları genellikle bayanlar tarafından tercih edilmektedir. Bayan hastalar hamilelik sırasında ve doğum sonrasında karın bölgelerinin birden gerginleşmesi ve birden gevşemesi sebebi ile meydana gelen kırışıklık, çatlak ve sarkmaları gidermek için uygulanır. Erkek hastalarda uygun koşullar sağlandığında karın germe operasyonu yaptırabilmektedirler.

Tekrar Hamilelik Düşünülüyorsa Karın Germe Operasyonu Yaptırılabilir Mi?

Hamilelik ve doğum tekrar sarkma, çatlak ve kırışıklıklara sebep olabileceğinden ideal olan doğum isteği tamamlandıktan sonra karın germe operasyonu yaptırmaktır.

Karın Germe Operasyonu Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatından önce hastaya mutlaka gerekli kan tahlilleri yapılmalıdır. Eğer mide problemi ya da doğum kaynaklı fıtık problemi söz konusuysa detaylı bir muayene gerçekleştirilip gerekli tedbirler alınmalıdır. Daha önce yapılan doğumlar karın germe operasyonunu engelleyecek durumlar değillerdir. Ameliyattan 4 hafta önce ve 4 hafta sonra sigara kullanılmaması gerekmektedir.

Karın Germe Operasyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karın germe ameliyatı genel anestezi ile uygulana yaklaşık 2 saat süren işlemlerdir. Karın germe operasyonu sonrası doktor hastasının 1 gece boyunca hastanede kalmasını talep edebilir. Sonrasında hasta evine gönderilebilir ancak istirahat etmesi ve çok hareket etmekten kaçınılması gerekmektedir. Eğer çok ağır güç gerektiren ya da koşuşturmacalı bir çalışma hayatı yoksa 2. gün normal yaşamına geri dönmesine izin verilir. Ancak ağır bir çalışma ortamı söz konusuysa 1 hafta ila 10 gün arası istirahat edilmesi gerekecektir.

Operasyon sonrası doktorun vereceği korse mutlaka giyilmelidir. Ameliyat edilen bölgenin altında oluşacak boşlukların yok olması ve bu bölgelere sıvı dolmasını engellemek amacı ile korse oldukça önemlidir. Korse kullanımı kişiden kişiye değişiklik gösterecek olsa bile maksimum 6 hafta giyilmelidir.