Coolsculpting Soğuk Lipoliz

Vücut şeklimize bağlı olarak kilo aldığımız bölgelerimiz değişmekte; basen, göbek, iç bacak ya da dış bacak gibi bizi oldukça rahatsız eden ve tek başına kilo vermenin zor olduğu bölgelerden genişlemeye başlarız. Coolsculpting yani soğuk lipoliz bu tarz yağlanma ve kilo alma durumlarında liposuction gibi cerrahi operasyon gerektiren zorlu işlemlere gerek kalmadan yağ hücrelerini dondurur ve bu hücrelerin daralarak vücuttan dışarı atılmasını sağlar.

Şehir yaşamı ya da oturarak çalışma gibi nedenlerle gün içerisinde hareket etme oranımız oldukça düşüktür. Bu hareketsizliğin üzerine aileden gelen genetik faktörler, dengesiz ve sağlıksız beslenme, hormonlarda yaşanan değişikliklerde eklendiği zaman metabolizma hızımız oldukça azalmaya başlar. Metabolizma hızının azalmasına bağlı olarak da kilo almaya başlarız.

Bölgesel yağlanma probleminde spor yapmak ve sporu diyet ile desteklemek oldukça önemlidir ancak günlük hayatın koşuşturmacası içinde spora ayırabileceğimiz vakit yok denecek kadar azdır. Diyetse genellikle Pazartesi günü başladığımız Salı günü ise sonlandırmak zorunda kaldığımız bir eylemden öteye gidememektedir. Tüm bunlar göz önüne alındığı zaman bölgesel yağlardan nasıl kurtulabilirim? Sorusu akılların bir köşesine takılır kalır. Bu soruya en güzel ve etkili yanıt ise Coolsculpting Soğuk Lipolizdir.

1 saatlik uygulama süresi bulunan ve FDA onaylı bu yöntem ile yaklaşık 3 aylık bir süre içerisinde cerrahi işleme ihtiyaç duymadan incelebilirsiniz. Soğuk lipoliz işlemi sonunda yaklaşık 2 cm ile 4 cm arasında incelme sağlanabiliyor. Coolsculpting soğuk lipolizin hamilelerde, kriyoglobulinemi ve raynaud sendromu bulunan hastalarda uygulaması yapılamamaktadır.

Soğuk lipoliz karın, gıdı, kalça, bel, bacak, sırt ve kollarda uygulanmaktadır. Ancak obez tanısı bulunan hastalarda başarı elde edilememektedir.

Coolsculpting soğuk lipoliz kimler için uygundur?

Vücut kitle indeksi hesaplaması yapıldığında indeks sonucu %30’un altında kalan ve bölgesel yağlanma sorunu yaşayan hastalarda kullanılabilir. Diyet ve spor yapıyor olmasına rağmen kilo verilse bile vücudun belirli bölgelerine yerleşmiş ve eritilemeyen yağlanmadan şikâyetçi olan hastalarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Ameliyat olması gereken ancak ameliyattan çekinen hastalar için en konforlu ve acısız yöntem olduğu bilinmektedir.

Coolsculpting soğuk lipoliz herkese uygulanabilir mi?

Hamilelik sırasında hiçbir işlem uygulanması doğru olmadığından Coolsculpting Soğuk Lipoliz uygulanması da kesinlikle doğru değildir. Karaciğerinde siroz vb rahatsızlıkları olan hastalarda da uygulanması yasaktır. Coolsculpting Soğuk Lipoliz cihazı -13 dereceye kadar soğutarak tedavi gerçekleştirdiğinden soğuğa alerjisi olan kişilerde de uygulanmamaktadır. Bunlar dışında tüm bay ve bayan hastalarda uygulama yapılabilmektedir.

Coolsculpting soğuk lipoliz nasıl etki eder?

İşlem deri altında bulunan yağ tabakasına cilde zarar vermeden etki eder ve soğutma uygulayarak yağı parçalar. Soğuk sayesinde ölen yağ hücreleri vücudun doğal bağışıklık sistemi yardımıyla vücuttan atılır. İşlem uygulandıktan sonra mevcut yağ tabakasının yaklaşık %20 ila %40’ı vücuttan atılır ve incelme sağlanır.

Coolsculpting soğuk lipoliz uygulaması sonrası neler olur?

Uygulama yapılan bölgede soğuğa bağlı şekilde kızarıklık ya da deri hassasiyetine bağlı olarak kızarıklık oluşabilir. Soğuk ile işlem uygulandığından bölgenin uyuşmuş olması oldukça normaldir. Bölgede birkaç hafta sürebilecek hassasiyet oluşması mümkündür ancak doktorun önerilerine uyarak bu süreç acısız tamamlanmaktadır. İşlemin etkileri 3. Haftada gözle görülür hale gelmeye başlar ve 4. Aya kadar devam eder.

Coolsculpting soğuk lipoliz kaç seans uygulanır ve seans süresi ne kadardır?

Soğuk lipoliz 1 kez uygulanmaktadır ve işlem her bölge için yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Coolsculpting soğuk lipolizin yan etkileri nelerdir?

Uygulama bölgesinde geçici kızarıklıklar ya da morluklar oluşması söz konusu olabilir. Deriden deriye farklılık gösterir ancak deride hassasiyet meydana gelebilir. Oluşan bu hassasiyet kısa sürede ortadan kaybolur. Cildi çok hassas olan kişilerde birkaç hafta süre ile his kaybı oluşmasına neden olabilmektedir.