Ozon Terapi

Ozon yer seviyesine yakın yerlerde bulunan hava partiküllerine verilen isimlerdir. Ozon içerisinde bulunan güçlü bileşenler, okside ve dezenfekte etkisi ile içme suyu arıtım tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ise oldukça revaçta olan ozon terapi ve ozon tedavisi ile daha çok konuşulur hale gelen ozon hayatımız için oldukça önemlidir.

Ozon Terapi Nedir?

Ozon gazı kullanılarak yapılan tedavilere ozon terapi adı verilmektedir. Oldukça eskilere dayanan ve başarılı bir tedavi yöntemidir. Ozon tedavinin bilinmesi gereken en önemli özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir tedavi yöntemi olduğudur. Kan yıkama olarak da bilinen bu yöntem pek çok hastalıkla kullanılmıştır ve kullanılmaya devam edilmektedir. Tedavi yöntemine göre pek çok farklı şekilde kullanılabilmektedir.

Ozonun İnsan Vücudu Üzerine Etkisi

Ozon beyaz kan hücresi ismi verilen ve enfeksiyonlara karşı savaşan hücreler olarak da bilinmektedir. Hücre oluşumunu ve işlevini desteklemekte ve arttırmaktadır. İnsan vücudunu en çok koruyan ve güçlü dezenfektandır. Ozon, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Direnci arttırır, bakteri, virüs ve mantarları öldürür.

Ozon Terapinin Cilt Üzerinde Etkileri

Ozon terapi sonrası cilt yenilenir, sıkılaşır ve pürüzsüzleşir. Kan dolaşımı arttığı için cilt kendini toparlar ve gözle görülür bir düzelme meydana gelir. Kan akışının hızlanması sebebi ile daha temiz, yenilenmiş ve gençleşmiş bir cilde kavuşmak mümkündür. Ozon terapi sayesinde hücre ve dokulara giden kan dolaşımı artar, bağışıklık sistemi güçlenir ve enfeksiyonlu hastalıklara karşı direnç artar.

Ozon Terapi Uygulama Yöntemleri

En yaygın kullanım yöntemi Major yöntemdir. 50 ila 200 ml arası kan alınarak tedaviye göre belirlenen ozon miktarının içerisine karıştırılmaktadır. Minör yöntemde ise kişiden 2 ila 5 cc arasında kan alınır ve yine belirlenen düzeyde ozona karıştırılarak kas içine enjekte edilmektedir. Subikutan denen yöntemde ise belirlenen dozda ozon gazı ince uçlu bir iğne ile deri altına enjekte edilmektedir.

Yaşlanmaya Karşı Ozon Tedavisi

Yaş ilerledikçe insan cildinde kırışıklık ve çizgiler daha çok ortaya çıkmaya başlar. Bunu önleyebilmek için ev ortamında bakımlar yapılabilir ancak etkileri belirli bir sınırdan öteye gidememektedir. Ozon terapi yöntemi ile oksijen dokular tarafından kullanılmaya başlar ve bağışıklık sistemi harekete geçirilerek cilt yüzeyinde değişiklikler gözle görülür hale gelir.

Ozon Terapi İle Selülit Tedavisi

Ozon selülit üzerinde de farklı mekanizmalar ile etkili olmaktadır. Ciltte biriken yağ asitleri etkileşime geçer ve yağ zincirlerinin kırılarak vücuttan atılmasını sağlar. Alyuvarların oksijen taşıma kapasitesini de arttırarak kılcal damarlardan akan kanı düzenleyen ozon terapinin selülit üzerindeki etkisi kanıtlanmıştır.