Medikal Cilt Bakımı

Cildi canlı görünümüne tekrar kavuşturmak için dermokozmetik ürünler kullanılarak yapılan cilt bakımına medikal cilt bakımı denilmektedir. Cilt yüzeyinde birikmiş yağ, gözeneklerin dolması sebebi ile ortaya çıkan siyah noktalar ve makyaj kalıntılarını ciltten derin şekilde temizleyerek cildi bakımsız ve solgun görünümünden kurtarmayı hedeflemektedir.

İşlem öncesinde öncelikle cilt analizi yapılır ve cilt ihtiyaçları tam olarak belirlenir. Cilt makyaj, yağ ve üst tabakasında bulunan kirlerden arındırılır.

Buhar yardımı ile gözeneklerin açılması sağlanır. Buhar işlemi sonrası siyah noktalar ve yağ butonları ciltten uzaklaştırılır. Açılmış gözenekler temizledikten sonra yüksek frekans verilerek derin dezenfeksiyon işlemiyle kapanması sağlanır.

Cilt tipine uygun maske yapılarak işlemi tamamlanır. Eğer normal prosedür içerisinde cildin ihtiyacı olduğu düşünülen başka bir ürün ihtiyacı mevcutsa uygulaması yapılır.

Son olarak güneş koruyucu sürülerek bakım işlemi tamamlanır.

Günlük Cilt Bakımı

Kişinin cilt tipini iyi şekilde analiz etmesi ve cilt tipine uygun ürünler kullanması oldukça önemlidir.

Gün içerisinde cilt yüzeyinde biriken kir, yağ, ter ve derinin kendini yenileme sürecinde ortaya çıkan ölü hücreler temizlenmelidir.

Temizleme işlemi sonrasında cildin nem kaybettiğini unutmadan cildin nemlendirme sistemlerini desteklemek gerekir. Küçük bir not; nemlendiricinizi cildiniz ıslakken uygularsanız cilt nemi hapsedecektir!

Güneş koruyucu mutlaka uygulanmalıdır. Yaz mevsiminde daha yüksek faktörlü olanlar tercih edilmelidir ancak kışında mutlaka koruyucu ile dışarıya çıkmak gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Cilt tipi kuru olan kişiler kesinlikle nem içerikli ürünler kullanmalıdırlar. Alkol içeren, cildi kurutacak ürünlerden de kesinlikle uzak durmalıdırlar.

Hassas cilt tipine sahip kişiler sabun içermeyen likit temizleyicileri tercih etmeli ve muhakkak nem kaybını önleyen kremler ile cilt desteklenmelidir.

Yağlı cilt tipine sahip kişiler muhakkak likit ya da jel temizleyicileri tercih etmelilerdir. Sabun ya da yağ bazlı ürünler yağlı cilt tipine sahip kişilerde gözenekleri daha çok dolduracak ve akne probleminin artmasına neden olacaktır. Yağlı ciltlerinde neme ihtiyacı olduğu kesinlikle göz ardı edilmemeli ancak losyon tarzında nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Cildi çok fazla temizlemek kurumasına yol açacağından çok gerekli durumlar dışında sabah ve akşam dışında cilt temizliği yapılmamalıdır.

Peeling uygulanacaksa mutlaka cilt tipine uygun ürünler tercih edilmelidir. Kalın granüllü ürünler hassas ciltleri tahriş edebilirken ince granüllü ürünler yağlı ciltlerde gerekli temizliği yapamayabilirler.