Karbon Peeling

Günümüz teknolojisi ve bilimsel alanda yapılan çalışmaların ışığında lazerler her alanda kullanıldıkları gibi tıp alanında da oldukça başarılı şekilde kullanılmaktadırlar. Tıp dünyasında lazerlerden hem sağlık hem estetik alanlarında yararlanılmaktadır. Estetik açıdan kullanılan lazerler cilt sağlığı ve güzelliğini esas almakta ve oldukça başarılı şekilde çalışmaktadır. Karbon peeling uygulaması da özellikle lazerle cilt yenilenmesi işlemlerinde kullanılmaktadır.

Karbon Peeling ile Tedavi Nasıl Uygulanmaktadır?

Karbon peeling Q switched Nd: Yag lazer ile uygulanan bir yöntemdir. İşlem öncesi yüz iyi bir şekilde temizlenmeli ve kurulanmalıdır. Kurulama işlemi sonrası yüze işlem için özel olarak kullanılan solüsyon uygulanmaktadır. Solüsyon sürüldükten sonra lazer tedavisine başlanır.

Lazer karbon uygulanmış tüm bölgelere tutulur ve patlatılarak temizlenir. Sonrasında non-ablatif ismi verilen gençleştirme işlemi uygulanır. Karbon peeling uygulaması acılı bir işlem değildir. Uygulama yapılan bölgede işlem sonrası kızarıklık oluşması normaldir, bu kızarıklıklar bir süre sonra ortadan kaybolacaktır.

Karbon Peeling Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanmaktadır?

Kişiyi yüz bölgesinde rahatsız eden pek çok sorun için kullanılmaktadır. Özellikle aktif ve sancılı sivilceler, genişlemiş gözenekler, yüz bölgesinde bulunan lekeler ve eski sivilcelerden kalan izlerin tedavilerinde kullanılmaktadır.

Karbon Peeling Etkileri Nelerdir?

Karbon peeling tedavisinde ısı artışı ortaya çıkar ve deride bulunan kollajen doku uyarılır ve oranı arttırılır. Kollajen artışı sonucunda ciltte toparlanma meydana gelir ve karbonun cilt yüzeyinde patlatılması sebebiyle gözenekler küçülür. Cilt yüzeyinde kontrollü şekilde bir soyulma meydana gelir, akne gibi problemleri olan ciltlerde yağ dengesi düzenlenir ve akne sorunu yok olur.

Karbon Peeling Tedavisi Kaç Seans Uygulanmaktadır?

Karbon peeling uygulaması genellikle 4 ila 6 seans olacak şekilde planlanır. İlk seanslar genellikle 10 günde bir geri kalan seanslar ise ayda 1 olacak şekilde planlanır. Dolayısıyla uygulama seans sayısı kişiden kişiye ve cilt sorunlarına göre değişiklik göstermektedir.

Karbon Peeling Uygulaması Sonrası Seanslar Ne Zaman Belli Olur?

Karbon peeling uygulamasının ilk cevabını cilt yaklaşık 2 ila 3 hafta sonrasında verir. Lazerli tedavi yöntemi olması sebebiyle cilt altı dokularına etki eder ve cilt altını da tedavi eder.

Sonuçlar Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Karbon peeling uygulamalarının ilk sonuçları 2-3 hafta sonrasında ortaya çıkmaya başlar. Lazerle yapılan bu işlem aslında cilt altı dokuları tedavi etmektedir ve bu dokuların tedavi edildiğinin cilt üzerinde görülmesi ancak bu dönemde ortaya çıkmaktadır.

Tekrar eden uygulamalarda etkisi giderek artmaktadır. Birkaç uygulama sonrasında cildin daha parlak ve ferah bir görünüm kazandığı görülebilir.

Karbon Peeling Avantajları Nelerdir?

Her mevsim uygulanabilir. Böylece yaz aylarında kullanılamayan diğer lazer işlemlerinin dezavantajından kurtulmuş oluruz. Uygulamalarda ağrı – acı hissi yoktur. Uygulama sonrasında kabuklanma ve yara oluşmaz. Kişi sosyal hayattan alıkonmaz. Karbon peeling esmer cilt rengine sahip kişilerde de uygulanabilir.