Tamay Kılıç

Beyaz TV ekranlarından, beyaz değişimden herkese merhabalar. Bu değişim macerasında ilk olarak medikal estetik hekimi Dr. Nihat Dik’in ofisine hep birlikte gidiyoruz. Bakalım kendisine ne gibi işlemler uygulanacak.

Nilgün Hanım

Merhabalar ben Nilgün. 54 yaşındayım,  evliyim. Bir oğlum, bir kızım, bir gelinim var. Yaşa bağlı olarak tabi ki benimde mutsuzluklarım başladı. Göz kapaklarımın düşmesiyle ilgili önce göz makyajı yapamıyorum. Özgüvenimi kaybettim. Dişlerim ile ilgili sıkıntılarım var. Kabul edildim. Mutluyum, heyecanlıyım. Sonucu hakikaten çok merak ile bekliyorum.

Tamay Kılıç

Nihat hocam size öyle bir hasta getirdim ki bugün. Kendisi Ankara’dan geldi Nilgün Hanım. 55 yaşında Nilgün Hanım. Bazı şikâyetleri var. Çok mutlu değil yüzünün görüntüsünden. Daha da genç hale gelmek istiyor. Çünkü diyor ki “artık aynaya bakarken zorlanıyorum.” Özellikle makyaj yaparken çok zorlandığını söylüyor. Heyecanlı mısınız? Yapabilir misiniz? Yani, böyle 10-15 yaş hatta 20 yaş geriye doğru gider miyiz?

Dr. Nihat Dik

55 yaş dediniz. 55 yaşında ise ben tahmini profili çizeyim size. Alnı kırışmıştır. Kaşlar düşmüştür. Alt göz kapağındaki kolajenler azalmıştır.

Tamay Kılıç

Özellikle göz kapağı düşmüş.

Dr. Nihat Dik

Yani, o herkeste oluyor biliyorsunuz. 50 den sonra üst göz kapakları, kırışmaya ve uzamaya başlıyor.

Tamay Kılıç

Benimkilerde mi öyle olacak?

Dr. Nihat Dik

Herkeste olacak. Bende de olacak. Sizde de olacak.

Tamay Kılıç

Harika, o zaman isterseniz hastamız sizden ne bekliyor? Ne istiyor? Birlikte geçelim. Hastamızla hem tanışın. Bir bakalım.

Dr. Nihat Dik

Siz bence evet, Nilgün hanımı getirin bana. Bakalım o ne istiyor? Hakikaten bu konuştuklarımız ile örtüşüyor mu? Örtüşmüyor mu? Hep beraber izleyelim, görelim.

Tamay Kılıç

Hocam merhaba nasılsınız?

Dr. Nihat Dik

Merhabalar Tamay nasılsın? Vallahi biz de ailecek sizi bekliyorduk.

Dr. Bircan Şentürk

Merhabalar Doktor Bircan bende

Dr. Nihat Dik

Selam Nilgün Hanım nasılsınız?

Nilgün Hanım

İyiyim teşekkürler.

Dr. Nihat Dik

Resimlerden bayağı tanıyoruz zaten biz Nilgün Hanımı da. Tamay ile bayağı baktık. Sonra ben o resimleri getirdim Bircan ile de paylaştım. Dedim Bircan neler yapalım filan? Resimlerde gördüğümüz ile gerçekte yapacağımız şeyler aynı olacak mı?

Tamay Kılıç

Oturtturalım isterseniz.

Dr. Nihat Dik

Hadi gel şöyle otur bakalım. Değerlendirelim bir.

Tamay Kılıç

Neler yapacağız o zaman şöyle bir bakalım.

Dr. Nihat Dik

Neler yapacağız? Ben kara kaplı kalemi mi her zamanki gibi çıkartıyorum. Konuştuğumuz üzere fotoğraflardan değil mi Bircan?

Dr. Bircan Şentürk

Evet

Dr. Nihat Dik

Şu alın çizgileri var. Önce bir alnının kara yazgılarını silelim.

Tamay Kılıç

Zamanın izleri.

Dr. Nihat Dik

Zamanın izlerini silelim. Kaz ayakları var. Her zamanki gibi gördüğümüz. Bunları yapalım. Kaşlar biraz kalksın mı?

Dr. Bircan Şentürk

Tabi ki de

Dr. Nihat Dik

Ama ortadan değil. Şeytan kaşı gibi değil. Kenardan, şöyle. Tamam, kaldırdık. Hazır elimiz değmişken şu gözaltını da yapalım değil mi? Işık dolgusu değince artık akla biz gelmeye başladık. Japon bıyığımız var yine. Bu Japonlarda da ne bıyık varsa. 3-5 tane. Şu yanağı kocaman kocaman çiziyorum.

Tamay Kılıç

O nedir?

Dr. Nihat Dik

Kocaman kocaman. Kocaman kocaman neden çiziyorum biliyor musun?

Tamay Kılıç

Neden?

Dr. Nihat Dik

Şunu yapacağız. Üç nokta belirledik. Bu üç noktadan hop aşağıya indik. Burayı gerdirdim. Hop bir daha gerdirdim. Burayı da gerdirdim.

Tamay Kılıç

Bu Fransız askısı dediğimiz mi?

Dr. Nihat Dik

Sonuç şu olacak. Yüz germe ameliyatı ile birebir aynı sonuçları elde edeceğiz. Süre, dayanıklılık süresi 5-7 yıl. Aynı süre, yüz germe ameliyatı ile aynı. Ama kulağının şurasındaki ameliyat kesiği olmayacak. Narkoz vermeyeceğiz. Dikiş olmayacak. Ağrı sızı yok. İyileşme süresi de olmayacak. Yarım saatte burada her şey olacak bitecek. Kimse görmeyecek. Yarım saat sonra görüşürüz. Yarım saat sonra hazırsınız.

Tamay Kılıç

Görüşürüz. Yarım saat sonra almaya geleceğim.

Dr. Nihat Dik

Bircan bitirir miyiz?

Dr. Bircan Şentürk

Bitiririz.

Tamay Kılıç

Tamam hadi bakalım.

Dr. Nihat Dik

Yarım saat sonra Nilgün hanımı gelin alın. Stüdyoda final yapacağız.

Tamay Kılıç

Tabi ki son halini bende merak ediyorum.

Nilgün Hanım

Bende

Dr. Nihat Dik

Hadi, biz hemen eldivenlerimizi giyelim. Hemen işe koyulalım. Yarım saatimiz var.

Dr. Bircan Şentürk

Tamamdır.

Dr. Nihat Dik

Evet, Nilgün Hanımın sıra geldi toksin uygulamasına. Daha sonra şey yapacağız. Benlerinde bahsetmiştik. Değil mi? Hangi benler alınır? Hangi benler alınmaz? Onlardan bahsetmiştik. Hatırlayın. Sonrasında da ışık dolgusu yapacağız yine. Ve burun dudak çizgisinde ki o Japon bıyıkları, rahatsız eden o derin çizgilerden kurtulacağız. Ama asıl önemli olan burada bir göz kapağı operasyonumuz var. Üst göz kapağı operasyonu yapacağız. Canlı canlı. Hemen yine kısaca bir toksin uygulaması yapalım beraber. Toksin uygulamasının etkisi 4 ay, 6 ay kadar devam ediyor. Laboratuvar da üretilmiş bakteri toksini. Bu elimizdeki tamamen kontrollü, bir zehir değil. Tekrar tekrar söylüyorum. Onun haricinde bu kırışıklıklarımızdan tamamen kurtulacağız. Ve bizi çok daha genç ve dinç gösterecek. Evet, ben takır takır botoksumuzu yapıyorum Nilgün Hanım. Ama canınız acıdığı zaman söyleyin demiştim.

Nilgün Hanım

Yok acımadı.

Dr. Nihat Dik

Tamam iyi güzel. Çünkü botoks aynı zamanda çok acılı bir yöntem olarak biliniyor. Acımıyor da. Şekil 1A Nilgün hanımın üzerinde gördüğünüz gibi. Evet, alnınızı kırıştırın bakayım. Sert bakın, gördük. Hemen şu bölgeye. Ve herkeste aynı bölgelere botulinum toksin uygulanmaz. Şuan Nilgün hanımda gördüğünüz gibi. Yani, klasik belli bölgeleri yoktur. Bunun için dinamik uygulama yapmak lazım. Hastaya kaslarını oynattırıyoruz ve kasların majör olarak aktif olduğu tespit edip, o noktalara botoks yapıyoruz. Bir daha kırıştırın sert bakın bakayım. Bravo. Ben tabi botoksun sonuna geldim. Aslında ufak tefek botoks ile ilgili ufak tefek dokunuşlarım kaldı. Aslında bitirdim. İlk botosunuz değil mi Nilgün Hanım?

Nilgün Hanım

Evet

Dr. Nihat Dik

Evet, Nilgün hanımın ilk botoksu

Nilgün Hanım

Bilmediğim ne kadar çok şey varmış.

Dr. Nihat Dik

Evet, bilmediğiniz çok şey var. Aslında bitirdik. Bazı alanlarda belki dikkatinizi çekmiştir. Beyaz alanlar var. Özellikle bu benlerin olduğu yerlerde. Ne yaptık biliyor musunuz? Biz botoksa başlamadan önce, siz görmezken ben oraları uyuşturdum. Oralar şuan uyuşuk. Şimdi oradaki benleri dikişsiz, neştersiz nasıl gideriliyor? Nasıl tedavi ediliyor? İzleyeceğiz.

Dr. Bircan Şentürk

Benler sağlık açısından zaman zaman önem taşımakta. Çünkü biliyorsunuz bazı benler, düşük olasılıkta olsa kanserler açısından risk grubu oluşturmakta. Özellikle melanom dediğimiz cilt kanseri açısından. Bu yüzden özellikle bazı benlerde ya da birçok bende biz işlem yapmadan önce mutlaka değerlendirme yapıyoruz. Önce kabaca bir muayene ediyoruz. Deride herhangi bir asimetri var mı? Sınırları düzensiz mi? Girintili, çıkıntılı mı? Bir renk değişikliği var mı? Homojen değil mi? Büyüklük yine bizim açımızdan zaman zaman önem taşıyabiliyor. Özellikle 6 milimden büyük benler açısından dikkatli olmak gerekiyor. Ve ardından mutlaka dermoskobik muayene dediğimiz daha ayrıntılı muayenemiz var. Onunla benleri değerlendiriyoruz.

Dr. Nihat Dik

Peki, gözaltı ışık dolgusu her zamanki gibi yine kanüler teknik kullanıyoruz. Ondan sonrada elimize ne geçecek bu kanüler teknik ile. Bir, gözaltındaki damar ve sinir paketine zarar vermeyeceğiz. Uzak bir noktadan giriş sağladığımız için herhangi bir morluk olmayacak. Hayata hemen tekrar geri dönebileceğiz. Ve hiç kimse, hiçbir şeyi anlamayacak. Ve her şey çok güzel olacak. Nilgün hanıma veriyoruz ve bakıyoruz. Nasıl buldunuz?

Nilgün Hanım

Ay çok güzel. Şimdiden fark var hocam.

Dr. Nihat Dik

Şimdiden fark var. Söylediğimiz gibi dolgu hemen kendini gösteriyor. Botoks için ne olması lazım? 2-3 beklemesi lazım. 2 hafta sonra kontrole geldiğinizde her şey oturmuş olacak.

Nilgün Hanım

İstediğim buymuş.

Dr. Nihat Dik

Çokta kolaymış aslında. Evet, geldik şu Japon bıyıklarına. Bunu da iğneyle yapıyorum Bircan. Çünkü burada kanülle girdiğin zaman subkutan dediğimiz dokuda kalıyoruz. Oda bizim istediğimiz kadar düzeltmiyor. Onun için burada iğne kullanıyorum. Burası çok güvenli bir bölge. Damar-sinir paketi yok. Onun için gayet rahat bir şekilde gördüğünüz gibi. Bitirdim. Geriye kaldı göz kapağı ve Fransız askısı. Birer cerrahi operasyonu olacak. Onun için çok detay siz görmeyeceksiniz.  Ama biz birazdan kapalı kapılar ardında hemen bu işlemleri de yapacağız. Finalde hayret edici bir sonuç sizi bekliyor. Kısaca thuliumdan bahsedelim. Thulium 1927 nanometre leke lazeri olarak bilinen bir lazer. Özellikle güneş lekelerinde şuan dünyada altın standart. Türkiye’de de 3-5 lazerden bir tanesi. Bu lazeri yaptığınız zaman. Derinin üst tabakası ve alt tabakası arasında birikmiş olan deriye yaşlılık lekesi dediğimiz görüntüyü oluşturan melanin pigmentlerinin tamamen akıllı bir şekilde yok ediyoruz. Ve bunlar kendi kendine yok olacak. Bunun için yalnızca nemlendirici krem sürmesi yeterli olacaktır. Eğer bugüne kadar lekelerinizden kurtulamadıysanız. O zaman size thulium lazer tavsiye ediyoruz. Bakalım bir her yerini taradık mı? Şimdi diğer ele geçelim. Bir acıda yok değil mi?

Nilgün Hanım

Hayır

Dr. Nihat Dik

Gayet konforunuz yerinde. Yani, çileli leke tedavileri ile uğraşıp sonuç alamayan bütün hastalara, bütün seyircilerimize duyurulur.

Nilgün Hanım

Kesinlikle önreiyorum.

Dr. Nihat Dik

Tabi, şuan öneriyorsunuz. Acıtmadığı için öneriyorsunuz. Birde sonrasında sonuç aldığınız zaman önereceksiniz. Asıl önemli olan o. Çünkü gerçekten sonuçlar harika. Biz Nilgün hanımla bugünkü serüvenimizi burada nokta vereceğiz. Ellerimizi de yaptık. El üstlerimizde finale kadar bembeyaz olacaktır. Ben finalde el üstlerini göstereceğim size. Ama zaten yüzünü gördüğünüzde, göz kapakları, yüzü, botoksu, dolgusu gözlerinizi alamayacaksınız. Çünkü başında da konuştuğum gibi 45i, 35 yapacağımıza söz vermiştik ama Nilgün hanım 55 çıktı. 55i 45 yapacağız. Daha da zorlayacağız. 40 yapacağız. Bakalım siz kaç puan vereceksiniz? Peki, o zaman iyi pazarlar diliyoruz. Bir dahaki Pazar görüşmek üzere. Ama önce finaldeyiz.

Tamay Kılıç

Hocam öncelikle ellerinize sağlık.

Dr. Nihat Dik

Teşekkür ederim.

Tamay Kılıç

Bir hayli işlem yaptınız. Neler yaptık şöyle bir hatırlayalım? Baştan aşağı bayağı uğraştınız çünkü.

Dr. Nihat Dik

Bayağı uğraşmadık aslında benim en bayağı uğraştığım şey yarım saat. Oda eğlenerek uğraşıyorum. Çünkü ben bu işi seviyorum. Bu benim mesleğim. Ve buna sanat gözüyle bakıyorum. Onun için birkaç tane alnına mikro botoks dediğimiz botokstan yaptık. Çünkü aman ha mimiklerimi kaybederim diye endişesi vardı Nilgün Hanımın. Onun için biraz kaşlarını kaldırdım. Kaşlarını kaldırmak yetmedi. Onun için üst göz kapağı operasyonu yaptık. Üst göz kapağını biraz kısalttık.

Tamay Kılıç

Zor bir şey mi?

Dr. Nihat Dik

Yok. Kolay bir şey. Her göz kapağı 10 dakika, 10 dakika, toplam 20 dakika sürüyor. 20 dakikada üst göz kapaklarından kurtulabiliyorsunuz.

Tamay Kılıç

Vay be. O yorgun görüntüden değil mi hepsinden?

Dr. Nihat Dik

Burada olması gerekenin 2 katı deri var. Sürekli basıyor. Sürekli şöyle yapmak zorunda kalıyorsunuz. Bu hem alnı kırıştırıyor. Hem de sizi yorgun gösteriyor.

Tamay Kılıç

20 dakika da bundan kurtulabiliyoruz. Harika. Başka ne yaptık?

Dr. Nihat Dik

Sonra gözaltına geldik. Gözaltına güzel ışık dolgusu yaptık. Işık dolgusu iğnesiz. Güzel böyle endoskopik dediğim iğne olmayan bir yöntem ile hiç morartmadan, sarartmadan gözaltı ışık dolgusu yaptık. Sonra geldik Japon bıyıklarına. Japon tıraş ettik. Tıraş etmedik. Oralarda yine endoskopik olarak dolgu koyduk.

Tamay Kılıç

Şuralardan bahsediyoruz değil mi?

Dr. Nihat Dik

Buralar. Japonların böyle bıyığı oluyor ya. Onları yaptık. Ondan sonra geldik şu buldoklara. Buldoklar tek başına problem değil. Buldokların sarktığı yerde yüz. Yüzün şöyle yarısını düşündüğünüz zaman yüz 3 bölgeden oluşur. Kulağa yakın olan birinci bölge, yüzün tam ortası ikinci bölge, burun kanadından ve dudak kenarından aşağı doğru yani, Japon bıyığının olduğu yerden aşağı doğru inen üçüncü bölge. İkinci bölgede sarkma olur. Diğer bölgeler sabit durur. Onlar sabit dururken ikinci bölgenin sarkması insanı değişik ve yaşlı gösteriyor. Yapmamız gereken tek şey şurayı al, alttaki o yağ tabakası ile beraber tekrar yukarıya montajla. Yani onu oraya dik.

Tamay Kılıç

Onu oraya dikiyorsunuz yani.

Dr. Nihat Dik

Dikmiyoruz aslında. Çok daha basit bir işlem yapıyoruz. Teknoloji artık her şeyi yapıyor. Bunu buraya diktiğiniz zaman ne oluyor biliyor musunuz? Bir, gıdı gidiyor. Boyundaki sarkmalar ve kırışıklıklar azalıyor. Buldok dediğimiz o çizginiz gidiyor. Yani 1 taş atıyorsunuz, 3 tane kuş vuruyorsunuz.

Tamay Kılıç

Çok güzel

Dr. Nihat Dik

Gıdı gidiyor. Boyun gidiyor. Buldok gidiyor.

Tamay Kılıç

Daha ne isteriz.

Dr. Nihat Dik

Bunun adına da ne deniyor? Fransız askısı.

Tamay Kılıç

Fransız askısı

Dr. Nihat Dik

Fransız askısı yaptığınız zaman bir kişiye, 3 tane şeyden kurtuluyorsunuz. Bizde Nilgün hanıma bunu yaptık. Zaten yüzünde en etkili değişim olan şey. Fransız askısı ve üst göz kapağı ameliyatı oldu. Zaten görünce seyircilerimizde kesinlikle beğenecek.

Tamay Kılıç

Bende çok merak ediyorum son halini. Ne aşamada acaba? Neler oldu?

Dr. Nihat Dik

Valla benim size sürprizim var. Ben size hemen son halini göstermeyeceğim. Seyircilerimizle hep beraber izleyeceksiniz. Çünkü ne kadar şaşırdığınızı böyle gözlerinizin içine bakarak görmek istiyorum.

Tamay Kılıç

Ay bende merak ediyorum. Tabi sizin yaptıklarınızın dışında, başka değişimlere de ihtiyacı var. Anladığım kadarıyla.

Dr. Nihat Dik

Kesinlikle. Çünkü Çağdaşın el atması lazım.

Tamay Kılıç

Çağdaş hocamıza götüreceğiz.

Dr. Nihat Dik

Çağdaş sana söylüyorum. Kesinlikle el atman lazım Nilgün hanıma. Çünkü benim yaptıklarım tek deri ve cilt güzelliği. Ama o güzel gülüş tasarımı var ya. Gülünce böyle ışıklar saçan, pırlantalar varmış gibi dişlerinin parlaması. Kesinlikle senin onu da yapman lazım.

Tamay Kılıç

Ve geldik final anına. Evet, Nilgün hanımın muhteşem değişimini en az sizlerde benim kadar merak ediyorsunuz. Nefesler tutuldu. Heyecan dorukta. Nilgün Hanım ile birlikte tüm aşamalarda birlikte hareket ettik. Ama son halini şimdi bende sizinle birlikte göreceğim. O yüzden bende çok heyecanlıyım. Vakit kaybetmeden hemen Nilgün hanımı buraya, yanıma davet etmek istiyorum. Nilgün Hanım sizi alabilir miyiz? Şöyle bir alkışlayacağım. Muhteşem olmuşsunuz.

Nilgün Hanım

Teşekkür ederim.

Tamay Kılıç

Ay bir döndüreceğim. Bunu hep yapıyorum.

Nilgün Hanım

Çok teşekkür ediyorum.

Tamay Kılıç

Seyircilerimizde görsün. Ne kadar güzel olmuşsunuz böyle.

Nilgün Hanım

Teşekkür ediyorum

Tamay Kılıç

Ay ay ay. Şu saçlara bakar mısınız? Bu ne renk böyle Nilgün Hanım?

Nilgün Hanım

Bu senenin modası gri. Ahmet bey böyle yaptı.

Tamay Kılıç

Vay. Ahmet beyin ellerine sağlık. Vallahi ben bile bu kadar değişikliğe cesaret edemezdim. Müthişsiniz.

Nilgün Hanım

E beyaz değişimdeyiz ya.

Tamay Kılıç

Vallahi harikasınız. Nilgün Hanım nasıl hissediyorsunuz kendinizi?

Nilgün Hanım

Korkularımı bitirdim. Çok heyecanlıydım bu sürece başlarken. Heyecanım bitti. Duruşum değişti. İfadem değişti. Gülüşümün değiştiğine inanıyorum. Sizde öyle görüyor musunuz?

Tamay Kılıç

Seyircilerimiz fark edeceklerdir. Hatta şöyle yapalım. Nilgün hanımın ilk halini alalım arka ekranımıza. Birlikte bakalım. Sizde şöyle bakın. Nilgün Hanım nasıl bir değişiklik var? Ben böyle yorgun bir ifade görüyorum orada.

Nilgün Hanım

Yorgun, mutsuz

Tamay Kılıç

Ay bakar mısınız? Vallahi parlamış. Böyle güzel bir değişiklik olduğu zaman bende çok mutlu oluyorum. Nilgün hanım siz nasıl buldunuz bu değişimi? Yani, mutlu oldum dediniz. Özgüveniniz değişti mi? Aynaya bakınca ne hissediyorsunuz?

Nilgün Hanım

Gülüşüm bile değişti. İfademin değiştiğine inanıyorum. Göz kapaklarımdan dolayı ciddi mutsuzluk yaşıyordum. İfadem, duruşum değişti.

Tamay Kılıç

Harika. Nilgün hanım şöyle birlikte bakalım. Hatta üzerinde konuşalım. Bakın göz kapakları düşüktü. Nihat hocamız onları bir operasyon ile kısacık bir sürede. Eli de çok hızlı maşallah.

Nilgün Hanım

Evet, gerçekten öyle. Hiç acıda yok. En önemlisi.

Tamay Kılıç

Acı da yok he.

Nilgün Hanım

En önemlisi.

Tamay Kılıç

Göz kapakları değişince. Oradaki fazlalık gidince gözler açılmış. Değişiklik olmuş bakışlarda. Sonra bakıyorum dişleri. Çağdaş hocamız muhteşem bir diş, gülüş tasarımı yapmış size. Pırıl pırıl parlamış. Bir gülümseyin herkes görsün.

Nilgün Hanım

Teşekkürler

Tamay Kılıç

Başka neler yapıldı? Bir Fransız askısı yapıldı.

Nilgün Hanım

Evet

Tamay Kılıç

O acılı bir şey mi?

Nilgün Hanım

Yok, hiç acı yok. Sadece şişlikler, hala daha inmedi. Zamana ihtiyaç var diyelim. Benlerimden kurtuldum.

Tamay Kılıç

Evet, burada benler var. Burunun üst kenarında bayağı büyük bir beni vardı.

Nilgün Hanım

Evet, bayağı vardı. Buralarımda da vardı.

Tamay Kılıç

Hepsi gitti.

Nilgün Hanım

Temizlendi. Ellerim değişime uğradı.

Tamay Kılıç

O şey yaşlılık lekeleri vardı. Şöyle gösterelim mi? Onlarda gitmiş.

Nilgün Hanım

Aynen.

Tamay Kılıç

Harika. Başka neler var? Saçlar zaten olay.

Nilgün Hanım

Saçlarım.

Tamay Kılıç

Olay, saçlara bayıldım. Birde Aylin hanıma teşekkür etmek lazım. Kaşlar muhteşem.

Nilgün Hanım

Zaten en büyük mutluluğum. Kaşım ve göz kapağımdı. Ama diğerleri bana artı oldu. Çok teşekkür ediyorum.