Gülüş Tasarımı Diş Estetiği

Ağız bakımı denilince akla ilk gelen kuşkusuz diş bakımı, ağız kokusu gibi problemlerdir. Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ile birlikte insanların kendine daha fazla bakım göstermesiyle birlikte gülüş estetiği de çok önemli bir yere sahip olmuştur.

Çeşitli problemlerden kaynaklanan estetik sorunlar birçok kişinin hayatını olumsuz etkilemekte ve mutsuzluk yaratmaktadır. Hatta bu sorunlar toplum içerisinde gülmekten çekinmesine ve özgüven kaybına bile neden olabilir.

Bazen herhangi bir diş problemi olmasa bile dişlerdeki ve dişetlerindeki estetiksel bozukluklar estetiksel olarak iyileştirmek istenebilir. Güzel bir gülüşe ve bakımlı diş ve dişetlerine sahip olmak kişiyi psikolojik olarak olumlu olarak etkileyeceği gibi toplumsal açıdan da iyi bir intiba oluşmasını sağlar.

Günümüzde gelişen teknoloji ve bilimsel çalışmaların ilerlemesi ile birlikte gülüş tasarımıyla güzel gülüşler sağlamak mümkündür. Peki, nedir bu gülüş estetiği?

Gülüş tasarımı nedir?

Gülüş tasarımı çeşitli nedenlerden kaynaklı olarak görüntüsü bozulan diş ve diş etlerinin yüz yapıları ve ihtiyaçları doğrultusunda mümkün olduğunca doğal ve özgün bir görünüme kavuşturulma işlemidir. Ancak gülüş tasarımı kişiye birçok işlemin aynı anda uygulanması ile gerçekleştirilir. Peki, bu işlemler nelerdir?

Gülüş estetiğinin içerdiği işlemler nelerdir?

Gülüş estetiğinde standart bir işlem söz konusu değildir. Herkesin ihtiyaçları, problemleri ve yüz şekli farklılık göstereceğinden işlemler kişiye göre belirlenmektedir. Ama genel çizgileri ile ele alacak olursak öncelikle eğer varsa çeşitli diş ve diş eti hastalıkları tedavi edilir. Sonrasında ise kişiye özel olarak uygulanacak işlemler belirlenir. Bu işlemler diş beyazlatma, protez diş, implant, lamine veya porselen kaplamalar, ortodontik tedaviler olabilir. Çeşitli sebeplerden dolayı kaybedilen dişlerin işlevini geri kazandırmak ve görüntüsünü düzeltmek amacı ile yapılan kişinin kemik ve vücuduna uygun malzemeler kullanılarak yapılan diş köküne implant adı verilir. İmplantın ana maddesi titanyum ve zirkonyum adı verilen metallerdir. Lamine ise dişin ön tarafının hafiften aşındırılarak ince bir porselen ile kaplanması işlemidir.

Gülüş tasarımı nasıl yapılır?

Gülüş tasarımında ilk olarak hastanın ne istediği doğru bir şekilde tespit edilmelidir. Daha sonrasında ise gülüş tasarımı yapılacak kişinin ağzından çeşitli ölçüler alınır. Bu ölçülere göre hazırlanan modeller üzerinde hastanın problemi belirlenir ve çeşitli planlamalar yapılır.

Daha sonra hastanın ağzından alınan görsellerle bilgisayar ortamında bunun için geliştirilmiş özel programlar sayesinde kişinin yüz şekline olan uyumu belirlenir. Tedavi sonrasında gerçeğe en yakın görüntüler yine bu programlar sayesinde kişiye gösterilir ve fikri alınır.

Bu planlamadan sonra gerek varsa önce ortodontik tedaviler uygulanır. Eğer bu tip bir tedaviye gerek yoksa ya da bu tedaviler uygulandıktan sonra diş etlerinde var olan seviye bozuklukları düzeltilir.

Eğer kişinin diş eksiklikleri varsa implant işlemi gibi gerekli müdahaleler yapılır. Bu cerrahi uygulamalar iyileştikten sonra ancak tedaviye devam edilebilir. Eğer gerek görülürse diş beyazlatma yapılabilir.

Daha sonrasında dişlerde olan biçimsel bozukluklar kompozit adı verilen dolgular yardımı ile düzeltilir. Eğer kompozit dolgunun yeterli gelmeyeceği bir durum söz konusu ise kaplama işlemi devreye girer.

Bu işlem gerçekleştirilirken dişlerde aşınma meydana gelir mi gibi bir soru akla gelebilir. Hayır, bu işlemde dişlerde ya hiç aşındırma olmaz ya da çok minimal bir seviyede olur.

Bu süreçlerde hastanın da fikri alınarak ilerlenir. Bütün bu uygulamalarda gülüş tasarımı yapılacak olan kişinin dudak şekli ve dudak konturu da göz önünde bulundurularak gülüş tasarıma son hali verilir.

Bu uygulamaya isteğe bağlı olarak medikal estetik uygulamalardan da faydalanıbilir. Örneğin dudak ve yüz bölgesine küçük dermal dolgular yapılarak kişinin gülüşünü daha ön plana çıkarabilmek de mümkündür.

Gülüş tasarımının amacı nedir?

Gülüşümüz bizim en iyi kıyafetimizdir. Ruh halimizi neşemizi sevincimizi ifade etmenin en iyi yöntemidir. Bunun için de sağlıklı bembeyaz dişlere sahip olmak gerekir. Bu sayede kendinden daha emin ve karşıdaki insanı daha çok etkileyen bir gülüşe sahip olabiliriz. İşte tam olarak bu noktada gülüş tasarımı estetiğinin amacı ve önemi ortaya çıkmaktadır.

Gülüş tasarımının başlıca amacı kişiye en doğal ve fonksiyonel gülüşü kazandırmasıdır. Gülümsemesinde estetik problemler olduğunu düşünen kişiler genelde gülerken ağzını kapatır ya da dişlerini gizlemeye çalışır. Veya dudağa baskı yaparak görüntüyü en aza indirgemeye çalışır. Buda kişide özgüven sorununa yol açar. Gülüş estetiği tüm bu durumları göz önünde bulundurarak ve buna neden olan birçok faktörü harmanlayarak istenen estetiğe kavuşturmayı amaçlar.

Gülüş estetiğinin avantajları nelerdir?

Gülüş estetiğinin en önemli avantajı sağlıklı ve doğal dişlere sahip olmaktır. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji ile birlikte dişlerimize istediğimiz şekli verme avantajı sağlar. Bu yöntem sayesinde hayalini kurduğumuz gülüşe sahip olmak hayal olmaktan çıkıp gerçeğe dönüşebilmektedir.

Dişlerimizi saklamadan daha rahat ve daha özgüvenli bir şekilde gülümsememizi sağlar. Diş etlerimiz çok daha normal ve düzgün bir görüntüye sahip olur. Dişlerdeki çatlak ya da kırıklar tedavi edilerek dişlerin renginde bozukluklar varsa onlar dengelenir.

Eğer dişlerimizde çene yapımıza zarar veren durumlar varsa onlar giderilir. Dişlerimize yapılan kaplamalar sayesinde kırılması ve çürümesi önelnemiş olur. Buda daha hijyenik ve sağlıklı bir ağza sahip olmak demektir. Bu uygulama sayesinde yüz ifademiz değişir ve kendimizi daha iyi hissederiz.

Üstelik bu uygulamada herhangi bir yaş sınırı yoktur. İhtiyaç duyulan her yaşta gönül rahatlığı ile uygulanabilir.

Gülüş estetiği hangi bölgelere uygulanır?

İsminden de anlaşılacağı üzere gülüş estetiği kişinin ağız bölgesine uygulanır. Diş ve diş etlerindeki sorunlar giderildikten sonra eğer ihtiyaç duyulursa dudak ve yanak bölgesine yapılacak küçük işlemlerle desteklenebilir.

Gülüş estetiği çeşitleri nelerdir?

Her ne kadar gülüş tasarımı kişiye özel olarak belirlense de belli başlı birkaç gülüş estiği çeşidi vardır.

Çekici Gülüş

Bu gülüş çeşidinde ön dişler diğerlerine göre daha uzun bir şekilde tasarlanır. Gülüş estetiği yaptırmak isteyenlerin genelde en çok tercih ettiği yöntem budur.

Sportif Gülümseme

Ortada bulunan kesici dişlerin yandaki kesici dişlerden daha uzun bir şekilde tasarlanması ile oluşan gülüş çeşididir.

Entelektüel Gülüş

Bu gülüş çeşidinde dikkat yüzün alt kısmına çekilir ve bu sayede kişiye entelektüel bir görüntü kazandırılır.

Bunlar gülüş estetiğinde en çok tercih edilen yöntemlerdir. Ama bunun yanı sıra kişinin yüz yapısı göz önünde bulundurularak kişinin talebine uygun olarak birçok gülüş tasarımı yapılabilmektedir.

Gülüş tasarımı analizinde nelere dikkat edilmesi gerekir?

Estetik yaptıracak olan kişinin beklentisi, dişlerin formu rengi ve konumu, kişinin yüz şekli, diş eti seviyeleri, kişinin gülüş şekli, açıklığı ve gülüş simetrisi, yaşı, ağız genel yapısı, ağız içi yapısı, ağız dışı yapısı. Bunlar gülüş tasarımında göz önünde bulundurması gereken en temel unsurlardır.

Gülüş estetiğinde dişler ile ilgili yapılacak işlemler nelerdir?

Öncelikle dişin konumu ayarlanır. Daha sonra diş oranları düzenlenir. Dişlerin ve diş etlerinin simetrisi sağlanır. Dişin kenarları düzeltilir. Diş eti seviyesi arzu edilen düzeye getirilir. Varsa dişin yapısal bozuklukları düzeltilir. Dişlerde renk bozukluğu varsa onlar düzeltilir ve gerek görülürse dişlere beyazlatma işlemi uygulanır. Dijital gülüş tasarımı ile görseller hazırlanır.

Gülüş Estetiği Tedavi Süresi

Bu süre uygulama yapılacak kişinin ağız sağlığına ve diş yapısına göre değişiklik gösterir. Bu uygulamanın yapılabilmesi için öncelikle dolguları yenilenmiş dağınıklığı düzeltilmiş ve plaklardan arınmış dişlere ihtiyaç vardır. Eğer böyle dişlere sahip değilseniz önce bu işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında kişinin istediği gülüş tasarımı planlanacaktır. Bu uygulama bir seansta tamamlanabileceği gibi birkaç hafta da sürebilir. Hekimin kişiyle beraber belirleyeceği tedavi planı aynı zamanda uygulamanın süresini de belirleyecektir.

Gülüş tasarımında pembe estetik nedir?

Bütün estetik uygulamaların tek amacı kişiye en uygun görüntüyü yakalamaktır. Ve gülümserken en az dişlerin görüntüsü kadar diş etlerinin görüntüsü de önemlidir. İşte tam olarak bu noktada da diş etlerine müdahale etmek gerekebilir. Lazer ile diş etlerine yapılan bu müdahaleye pembe estetik adı verilir.

Gülüş Estetiği Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Her estetik operasyonda olduğu gibi gülüş estetiğinde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. İşlem sonrasında doğru bir ağız bakımı ve düzenli diş hekimi ziyaretleri ile bu uygulama yıllarca sorunsuz bir şekilde korunabilir. Örneğin kompozit dolgular doğru bir bakım ve özen gösterildiği takdirde 5 yıl boyunca hiçbir sorun çıkartmayacaktır. Bunun yanı sıra porselen kaplamaların yenisi ile değiştirilmesi için 10 yıl gibi bir süre geçmesi gerekir.

Ağız temizliği alışkanlıklarımızı da gülüş estetiğimize en uygun şekilde değiştirmek yeni gülüşümüzü yıllarca koruyabilme imkânı sağlayacaktır. Peki, gülüş estetiğine uygun ağız bakımı nasıl yapılır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

Diş Fırçalamak

İçeriğinde aşırı derecede aşındırıcı bulunan diş macunları kaplamaların yüzeyini çizebilir ve diş pastası ya da diğer parlatıcılar dişlerimizdeki kaplamanın rengini soldurabilir. Bu nedenle gülüş estetiği sonrasında içeriğinde çok fazla aşındırıcı madde barındırmaya florürlü diş macunları tavsiye edilmektedir ve dişler günde iki veya üç defadan fazla fırçalanmamalıdır.

Ağız çalkalama

İçeriğinde alkol bulunan bazı ağız gargaralarının da kaplamalar üzerindeki olumsuz etkisi bilimsel çalışmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Aynı zamanda bu gargaraların içeriğindeki alkolün dişlerinizdeki kaplamaların dişinizle olan bağın aşınmasına da sebep olabilmektedir. Bu nedenle ağız çalkalama da alkolsüz gargaraları tercih etmeye özen gösterilmelidir.

Diş İpi Kullanma

Diş ipi dişlerde kalan artıkların en iyi şekilde temizlenmesi için ağız bakım uygulamalarının temel yapısını oluşturur. Bu yüzden diş ipini herkes kullanmalıdır. Ancak özellikle porselen kaplama olan kişilerde diş eti sağlığının mükemmel olması açısından çok daha önemlidir. Bu yüzden de diş estetiği yaptıran kişilerin diş ipi kullanması önerilmektedir.

Yiyecek ve İçeceklerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şekerin dişlere olan zararı yıllardır bilinen bir gerçektir. Bu yüzden de gülüş estetiği yaptıran kişilerin dişlerin çürümesini önlemek açısından şeker oranı çok yüksek gıdalardan uzak durması tavsiye edilmektedir. Kahve, çay soda gibi içecekler dişlerde leke meydana getirebileceği için bu gibi içeceklerden mümkün olduğunca uzak durulması önerilir. Az önce yukarda da bahsettiğimiz gibi alkol dişlerde yapılan uygulamaların bozulmasına sebep olabileceği için mümkün olduğunca alkollü içeceklerden uzak durmak gerekir. Aynı zamanda çok fazla asitli içecek de tüketilmemelidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Dişleri korumak adına sert nesneleri ısırmaktan ve çiğnemekten kaçınmak gerekir. Aksi takdirde dişlerin üzerindeki kaplamalar çatlayabilir ya da aşınarak hasar görebilir. Unutulmamalıdır ki diş estetiği sonsuza kadar dayanıklı değildir. Kompozit dolgular iyi bir bakımla 5 ile 7 yıl arasında değişirken porselen ve lamine kaplamalar yine iyi bir bakım ile 10 ile 15 yıl arasında dayanıklılık göstermektedir. Bu yüzden gülüşümüzün ömrü iyi bir bakımla maksimum seviyeye çıkarılabilir.

Gülüş estetiğinin ömrü ne kadardır?

Gülüş estetiği yazımızın belirli kısımlarında da belirttiğimiz üzere sonsuza kadar dayanan bir estetik değildir. Bunun yanı sıra ara sıra gerekli görüldüğü durumlarda çeşitli bakımlar gerektirebilir. Örneğin zaman içerisinde dikkat edilmediği takdirde rengini kaybeden dişlere diş beyazlatma uygulaması yapmak gerekebilir. Porselen ve lamine dişler zaman içerisinde aşınmaya uğrayarak kırılabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. Gülüş estetiğinin ömründe kullanılan malzeme kalitesi de büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda hekimin yeteneği de gülüş estetiğinin ömrünü belirleyen diğer bir faktördür. Bu nedenle gülüş estetiğinde en iyi sonucu almak ve uzun süreli kullanım için ağız bakımıza gerekli özeni göstermek ve doğru diş hekimini seçmek gereklidir.

Yan etkileri var mıdır?

Gülüş estetiğinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur ve uygun görülen herkese gönül rahatlığı ile uygulanabilmektedir.

Gülüş tasarımı yaptırmak istediğimizde dişlerimizi kestirip kaplama yaptırmak zorunda mıyız?

Bunun için stabil bir şey söylemek mümkün değildir. Çünkü bu kişinin diş, ağız ve çene yapısına, kişinin beklentisine göre değişiklik gösterir. Ancak gülüş tasarımı için her zaman dişlerin kesilmesi ya da kaplama yapılması gerekmeyebilir. Kompozit lamineler ya da diş beyazlatma gibi basit işlemlerle de gülüş tasarımı yapılabilmektedir.

Gülüşümü beğenmiyorum, gülüş tasarımı ile bunu düzeltmek mümkün müdür?

Gülüşümüz yüzümüzde birtakım kasların kasılması ile meydana gelir ve bir ifade halini alır. Aynı zamanda dudak yüksekliğini yetersiz olması da gülerken diş etlerinin rahatsız edici derecede görünmesine neden olabilir. Ya da yüzdeki sağ ya da sol kaslardan herhangi biri gülerken diğerinden biraz daha fazla kasılabilir. Buda gülüşte simetri bozukluğuna neden olabilir. Bu ve benzer birçok durum gülüş estetiği yöntemi ile düzeltilebilir.

Gülüş estetiği işlemi zor ve ağrılı bir uygulama mıdır?

Yapılan diş tedavilerinde ağrı ve sızı çekmek bir kader değildir. Artık günümüzde lokal anestezi ile birçok tedavi ağrı çekmeden yapılabilmektedir. Anestezi yapılmadan önce uygulanan lokla kremler ve spreyler sayesinde diş etinin biraz uyuşması sağlanır ve böylelikle iğnenin battığı bile hissedilmez. Bu yüzden de gönül rahatlığı ile ağrısız ve acısız bir işlemdir diyebiliriz.

Ön dişlerimdeki lekeler ve şekil bozukluklarından rahatsızım ne yapmalıyım?

Ön dişlerde oluşan lekeler yüzeysel ise diş beyazlatma yöntemi ile sorun çözülebilir. Ancak lekeler dişin yüzeyinde değilse dişin yüzeyi hafif aşındırılır ve üzerine ince bir tabaka halinde porselen kaplama yapılarak istenilen estetik görüntüye kavuşturabilir. Şekil bozuklukları içinse tel tedavisi gibi ortodontik bir tedavi görmek istemezseniz lamine, zirkonyum ya da cam porselen gibi estetik açıdan çok iyi sonuçlar veren çeşitli tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Dişlerimin arasındaki aralıklar için ne yapmalıyım?

Diestemo olarak tabir edilen diş arasındaki boşlukları kapatmak için birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerden kişiye en uygun olanı seçilip çok doğal görünen yöntemlerle bu sorun giderilebilir.

Porselen kaplamalar ilerde renk değiştirir mi?

Porselen kaplamaların yüzeyi cilalı olduğu için renk değiştirmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak yine de ağız ve diş bakımlarımızı düzenli yapmakta büyük fayda vardır.

Diş beyazlatma işlemi dişlere zarar verir mi?

Diş beyazlatma işlemi alanında uzman bir hekim tarafından gerçekleştirildiğinde diş üzerinde herhangi bir zararı söz konusu değildir. Dişte 2 ya da 3 tona varan bir renk açılması olur ve kısa süreli bir diş hassasiyeti yaşanabilir. Ancak buda en geç 24 saat içerisinde geçecektir.

İmplant ağrılı bir işlem midir?

Lokal anestezi yardımı ile işlem yapılacak bölge geçici olarak uyuşturulacağı için ameliyat sırasında herhangi bir ağrı ya da sızı hissedilmez.

Gülüş tasarımı kimlere yapılır?

Daha çok gülümseyişinden şikâyetçi olan kişilere dişlerindeki düzensizlikleri gidermek için yapılır.

Gülüş tasarımı ile kişiye istediği gülüşü kazandırmak mümkün müdür?

Evet, herkese kendi ağız yapısına göre hayal ettiği gülüşü kazandırmak bu tedavi ile mümkündür.

Hollywood gülüşü nedir?

Hollywood gülüşü son zamanlarda karşımıza çıkan en popüler tabirlerden birisidir. Sinema yıldızları çoğunlukları bulundukları her ortamda dişlerinin düzgünlüğü ve parlaklığı ile dikkat çekerler. Hollywood gülüşü denildiği zaman ise ilk akla gelen diş estetiğinin saçmış olduğu bembeyaz ışıltıdır. Bleaching rengi adı verilen daha açık tondaki beyaz porselenlerden yapılan estetikler Hollywood gülüşü olarak tabir edilmektedir.