Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti)

Burnumuz yüzümüzün şeklini ve ifadesini belirleyen en önemli organlarımızdan bir tanesi. Bu nedenledir ki dünyada en fazla yapılan estetik türü burun estetiğidir. Bu ameliyat ile burnun ucunda ve deliğinde değişiklikler yapılabilir, burun kemiğine istenilen şekil verilebilir. Bu burun estetiğin görsel olan faydaları. Bir de sağlık kısmı var. Nefes almamızı güçleştiren çeşitli rahatsızlıklar yine bu yöntemle yok edilebilir. Psikolojik olan kısmı ise burnunu beğenmeyen bir kişi özgüven problemi yaşayabilir. Dolasıyla iç dünyasında mutsuz olan kişi bunu dış dünyasına da yansıtacak ve insan ilişkileri olumsuz etkilenecektir. Ancak bunların hepsi burun estetiği ile çözüme ulaştırılabilir ve kişi hem daha sağlıklı hem de mutlu bir şekilde hayatına devam edebilir.

Göz kapağı ameliyatı nasıl uygulanır?

Göz kapağı estetiği pitosiz yani doğuştan göz kapağı düşüklüğü veya zamana bağlı olarak yağ torbalarının bombeleşerek deri fazlası oluşturmasından kaynaklı kaşın fazlalık olan kısmının alınması işlemidir.

Gözaltı torbası estetiği ise zaman ilerledikçe bariyer görevi yapan orbital septumun zayıflayıp gevşemesi ve yağ torbalarının dışarıya doğru gevşemesinden kaynaklı bombeleşmeyi ortadan kaldırmak için uygulanır. Yeni gelişen teknoloji sayesinde modern teknikler uygulanarak orbital septumu daha sıkı hale getirilerek yağ torbaları dokuların arasına dağıtılabilir.

Göz kapağı ve göz altı estetiği ameliyatları lokal anestezi ya da hafif sakinleştirici altında uygulanabilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1-2 saat aralığındadır. Genellikle göz kapağı ameliyatları yaptıran hastalar şikâyetçi olabildikleri yanak, boyun, kaş kaldırma, yüz germe ve kaz ayakları gibi tedavileri de aynı zamanda yaptırmaktadırlar.

Ameliyat öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Hastalara ameliyat öncesi mutlaka muayene yapılmalı ve doktor tarafından hastaya tam olarak bilgi verilmelidir. Kalp ve şeker hastaları, göz tansiyonu olan hastalar operasyon öncesi bunu doktora mutlaka belirtmeli ve doktor izni dâhilinde operasyon yaptırmalılardır.

Göz kapağı ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Operasyonlardan sonra hastalar doktorlarının önerilerine dikkat ederek sosyal hayatlarına dönebilirler ancak ilk 2 gün yorucu eylemlerde bulunmamak gerekir. 1 haftaya kadar morluk ve şişlik olması çok normaldir. Bu morluk ve şişlikler için müdahaleye gerek olmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Operasyondan 5 gün sonra banyo yapılabilmektedir. Ameliyat sonrasında göz kapakları ince bantlar ile kapatılır. Pansumana gerek yoktur. Direkt güneş ışığından uzak durulmalı ve enfeksiyon riskine karşı makyaj yapılmamalıdır. 1 hafta boyunca lens kullanımı yapılmamalı sonrasında normal kullanıma geri dönülmelidir.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Göz bölgesinde yapılan ameliyatlarda oldukça ince dikişler atılmaktadır. Bu dikişler 5 ila 7 gün sonra alınmaktadır. Dikişlerinin alınmasından sonrası izler yavaş yavaş geçer ve bu süre 6 ayı bulabilmektedir.