Kepçe Kulak Ameliyatı (Otoplasti)

Halk arasında yaygın olarak kepçe kulak ameliyatı diye adlandırılan ki ismi bile çok rahatsız edici, sinir bozucu bir rahatsızlığın giderilmesini amaçlayan çok insani bir operasyondur. Esasında kepçe kulaklar sağlık açısından hiçbir şekilde sorun teşkil etmez. Fakat işin psikolojik tarafı gerçekten biraz vahimdir. Otoplasti fiziksel olduğu kadar ruhsal bir iyileştirme operasyonudur.

Özellikle çok hassas bir dönem olan çocuk yaşlarda, çevrenin acımasız eleştirilerine hatta lakap takma gibi zorbalıklarına maruz kalınması ameliyatın da bir an önce yapılmasını elzem kılmaktadır. İleriki dönemlere de etki eden bu travmatik durum kalıcı bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir.

Kepçe kulak hangi problemlere yol açar?

Okul döneminde arkadaşları tarafından bu tür davranışlara maruz kalan çocuklarda özgüven eksikliği ve buna bağlı öğrenme güçlüğü olabilir. Kendine saygı duyma duygusu zedelenebilir ve kendini değersiz hissedebilir. İleriki yaşlarda depresyona eğilimli bir birey olarak bazı takıntılar geliştirebilir.

Bireyler bu travmatik durumları atlattıkları daha ileriki yaşlara geldiğinde ise estetik kaygılar ve sosyal güçlükler ön plana çıkabiliyor. Havuza girememe, saçları toplayamama ve topuz yapamama fobileri sosyal hayata katılımı güçleştiriyor. Kulakları japon yapıştırıcısıyla yapıştırma eylemi bile insanların bu durumdan ne kadar bunaldığının bir göstergesi olarak gerçekten yürek burkan bir detay olsa gerek…

Kepçe kulak nedir?

Kulakların olduğundan daha büyük olmasından ziyade kafayla olan açısının geniş olması durumudur. Bazı durumlarda da kulak kıvrımlarının gelişmesi az olduğundan kulak, yeterli mukavemeti sağlayamaz ve öne doğru eğilir.

Kepçe Kulak Nedenleri

Genel olarak genetiktir. Kepçe kulak sorunu olan bireylerde genelde anne ve babada da bu rahatsızlığın olduğu gözlenir. Bebeklerde görülen kepçe kulak problemlerinin büyük çoğunluğu geçicidir. Ebeveynlerin süreci gözlemlemesi çok doğaldır fakat paniğe kapılmak için bir sebep yoktur. Kulak gelişimi 7-8 yaşlarına kadar devam eder. Bu yaşlara kadar görülen yelken kulak durumları normal kabul edilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Otoplasti lokal veya genel anestezi altında yapılır. Kulak arkasında kesi yapılarak kıkırdak dokuya şekil verilir. Ortalama 1-2 saat süren operasyon kendiliğinden eriyen dikişlerle sonlandırılır.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süresi

Otoplasti ameliyatı yetişkin bireylerde lokal anestezi ile yapıldığı için aynı gün hasta taburcu olabilir veya hastanede 1 gece kalabilir. İlk 3 günden sonra çok sıcak olmamak kaydıyla duş alınabilir. Ameliyat sonrası hekim hastaya kafa bandı önerebilir. Şekil verilen kıkırdak doku sertliğine bağlı olarak eski formuna dönmeye istekli olduğundan kafa bandının takılması bazı hastalarda önemlidir. Hastalar 1 hafta içerisinde işine ve sosyal hayatına devam edebilir. Tam iyileşme 1 – 2 ay sürecektir. Ameliyat izlerinin tamamen kaybolması 1 sene sürebilir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı kulak gelişiminin tamamlandığı 6-8 yaşlarından sonra vakit kaybedilmeden yapılmalıdır. Çocuğun akranları arasında alay ve dalga konusu olması ileride telafisi olmayan psikolojik sorunlara neden olabilir. Ebeveynlerin bu konuda duyarlı olması, aile ve arkadaş çevresinin çocuğun hassasiyetlerini dikkate almaları yönünde uyarılması gereklidir. Bebeklerde görülen kepçe kulak problemlerinin çoğu geçicidir. Saç bantları veya kulağa hariçten yapılacak sabitleme eylemlerinin hiç bir faydası olmadığı, bu tarz eylemlerin kulağın doğal gelişimine zarar verecek uygulamalar olduğu bilinciyle hareket edilmelidir.