Meme Küçültme

Meme küçültme operasyonları bazen estetik kaygılar bazen sağlık sorunları nedeniyle uygulanmaktadır. Estetik kaygılar istenilen şekilde giyinememe ve rahat hareket edemem kaynaklı olurken sağlık sorunları bel, sırt ve boyun ağrılarından kaynaklanmaktadır. Bu ağrıların yanı sıra sutyen çekmesine bağlı olarak omuz bölgesinde çökme yaşanır ve oluklar oluşur. Göğüs altı bölgesinde terlemeye bağlı koku oluşabilir ve egzama gibi deri rahatsızlıkları gözlenebilir. Elbise seçiminde üst ve alt bedenin orantılı olmaması sebebi ile kıyafet seçiminde zorlanılabilir, ameliyat kaçınılmaz hale gelebilir.

Meme küçültme operasyonu nasıl yapılır?

Göğüs küçültme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 4 saat kadar sürer. Göğüs yapısının bozulmaması için cerrahın göğüs başından aşağıya doğru ince bir çizgi üzerinde çalışması gerekmektedir. Bu durum dışarıdan ters bir T harfi şeklinde görülmektedir. Meme küçültme operasyonunda fazla doku alınır ve meme ucunun yeri değiştirilerek işlem tamamlanır.

Meme küçültme operasyonu öncesi

Hasta operasyondan önce doktorun yapacağı cerrahi muayene ile ameliyat sonrasında nasıl bir görünüm istediğini ve beklentilerini anlatır. Göğüs küçüleceği için meme başının yeri de değişecektir. Bu nedenle cerrah meme ucu noktasının nerede olacağı ve nasıl olacağı ile ilgili bir bilgilendirme yaptıktan sonra gerekli kan testleri, meme ultrasonu ve eğer hasta 40 yaş üzerindeyse mamografi tetkiklerini isteyerek mevcut meme doku taramasını tamamlar.

Meme küçültme operasyonu sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Göğüs küçültme operasyonu sonrası verilecek sutyeni 3 hafta boyunca kullanmanız gerekmektedir. Aynı zamanda kan toplanmasını engellemek amacı ile bölgeye diren konulabilir. Operasyon sonrası hastanın acı eşiğine bağlı olarak şiddetli ya da hafif ağrılar oluşabilir. 4 gün içerisinde ağrılar kendiliğinden kaybolacaktır, bu süreç içerisinde gerek görüldüğü sürece ağrı kesici kullanılabilmektedir.