Meme Büyütme

Kadınlarda bazen genetik sebeplerle göğüsler küçüktür ya da bazen emzirme sebebiyle meme dokusu kaybolur ve göğüsler küçülür. Bu tarz durumlarda hastalar estetik amaçlı meme büyütmeye ihtiyaç duyarlar. Genellikle kadınların çoğu daha iri ve dik göğüslere sahip olmak için uğraşırlar ancak çok büyük göğüslere sahip olup küçültmeye çalışan, ya da küçük göğüslerinden memnun olan kadınlarda vardır. Göğüs büyütme yöntemlerinde en bilindik olan yıllardan beri kullanılan ve sağlıklı yöntem meme protezidir. Gelişmiş teknoloji ile meme protezi 5 ila 10 yıl aralığında değiştirme zorunluluğundan çıkmış ve ömür boyu kullanılabilir hale gelmiştir.

Meme Büyütme Operasyonu Öncesi Yapılması Gerekenler

Meme protezi operasyonu öncesi hastanın göğüs ölçüsü alınır ve bedene uyumluluğu, sarkma olup olmadığı kontrol edilir. Sarkma varsa hastanın isteği göz önünde bulundurularak göğüs büyütme ameliyatı ile birlikte göğüs dikleştirme ameliyatı da yapılır.

Meme Büyütme Operasyonu Öncesi Silikon Seçimi

Meme büyütme operasyonu öncesi hasta ile plastik cerrahi doktoru protez şekli ve boyutuna birlikte karar verirler. Hastanın isteği ve doktorun deneyimi bir araya geldiğinde ortaya çok daha iyi sonuçlar çıkmaktadır. Protezler şekil olarak damla ve yuvarlak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yuvarlak meme protezleri özellikle dekolte bölgesinde iyi görüntü verdikleri için kullanılmaktadır. Damla protezler ise anatomik sebeplerle alt kısma doğru dolgunluk yaratırlar ve daha dolgun bir görünüme yardımcı olurlar. Ameliyat öncesi tercih edilen protez ile prova yapılarak muayene sonlandırılır.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Göğüs büyütme operasyonu genel anestezi altında yaklaşık 1 ila 1.5 saat içerisinde yapılan bir işlemdir. Muayene sırasında karar verilen protez meme altı, koltuk altı veya meme ucu yoluyla yerleştirilir. Genelde hastalar işlem sonrası hem iz kalmasın hem de kıvrım oluşsun istedikleri için protez meme altından yerleştirilir. Protezin yerleştirilmesi için 4-5 cm’lik minik bir kesi yeterli olacaktır. Operasyon sonrası hastanın durumuna göre 1 gece hastane yatışı olabilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası emzirme yapılabilir mi?

Hastalar göğüs büyütme operasyonu sonrası rahat bir şekilde bebek emzirmeye devam edebilirler.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Dikkat Edilecekler

Operasyondan sonra hastalar 1 gece hastanede kaldıktan sonra normal hayatlarına geri dönebilirler. 5 gün içerisinde ise aktif iş yaşamlarına başlayabilirler.

Hastaya 4 hafta süreyle kullanması gereken özel bir sutyen verilecektir. Böylece hastanın rahat ve konforlu bir süreç geçirmesi sağlanacaktır.

Bu süreç boyunca ağır egzersiz ve işlerden uzak durulması sağlıklı, ağrısız bir iyileşme için doğru olacaktır.

Operasyon sonrası ödem olması gayet normaldir ve ödem nedeni ile memenin tam boyutu anlaşılamayabilir. Bu nedenle hasta paniğe kapılmamalı ve ödem inme süreci olan yaklaşık 6 ayı sabırlı geçirmelidir.