Bişektomi Yanak İnceltme Estetiği

Bişektomi, son günlerde adını sıkça duyduğumuz bir estetik operasyon olmasının yanında “bu da yapılır mıymış” diyerek bizi hayretler içerisinde bırakan bir estetik trendi! Malum kilolardan kurtulmak için büyük çabalar harcıyoruz. Diyet, spor hatta bıçak altına yatmayı göze alıyor, o eski elbiselerimizi tekrardan giymek için sabırsızlanıyoruz. Heyhat! Hepsini yaptıktan sonra bile şu tombik yanaklarımız hâlâ bana mısın demiyor. Bu sıkıntıları Hollywood yıldızları da yaşamış olsa gerek ki bir çözüm üretilmiş. Yanak inceltme estetiği ile tombik yanaklarınıza bir daha kavuşmamak üzere veda ediyorsunuz. Hollywood yanağı nedir? Öncesi ve sonrasında bizi neler bekliyor? Tüm ayrıntılarıyla işte Bişektomi Estetiği…

Bişektomi nedir?

Bişektomi, daha ziyade keskin bir yüz ve çene hattına sahip olmak isteyenlerin V tipi yüz hattının önündeki en büyük engel olarak yanakların içerisinde bulunan bukkal denilen yağ dokusunun küçük bir cerrahi operasyonla alınması işlemine deniyor. Sonuç olarak üçgen form yüz tipi altın oran tanımlamasının bir ölçüsü olarak ta değerlendirilebilir. Operasyon sonrası elmacık kemiği ve çene hattı belirgin hale geldiği için ideal yüz tipi görünümüne bir hayli yaklaşılır.

Kimler bişektomi yanak inceltme ameliyatı için uygundur?

Holywood yanak inceltme estetiği erkek veya kadın olsun, yüz ve çene gelişimini tamamlamış herkese uygulanabilir. Yüz hatlarının oturması kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak çoğu kişide 25 yaş olarak kabul edildiğinden genelde alt sınır olarak 25 yaş üzerindeki kişilerde uygulama yapılır. Bu yaştan birkaç yaş öncesinde de yüz hattı oturmuş kişilerde doktor tavsiyesiyle operasyon yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

Bişektomi operasyonu ile yanaktan yağ alımı nasıl yapılır?

Yanak inceltme ameliyatı lokal anestezi altında yapılır. Yanak içerisinde oluşturulan 1cm.’lik bir kesiyle bukkal yağ dokusu çıkartılır. Kesi dikilerek operasyon sonlandırılır. Hasta dilerse yaklaşık 30dk. ila 1 saat arasında süren bu operasyon genel anestezi alınarak ta yapılabilir. Hastanın ameliyat korkusu nedeniyle böyle bir tercihte bulunması durumunda operasyon süresi bir miktar daha uzayacaktır.

Bişektomi ameliyatı öncesinde nelere dikkat edilmelidir?

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçların alımı bir hafta öncesinden kesilmelidir. Sigara ve alkol alımı anestezinin etkisini olumsuz yönde etkilediği için birkaç gün öncesinden kesilmesi fayda sağlayacaktır. Enfeksiyon riskine karşı ağız florasını bozacak gıdaların operasyondan birkaç saat önce kesilmesi önemlidir.

Bişektomi ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Bişektomi operasyonu ağız içerisinde yapılan bir işlem olduğu için en büyük risk enfeksiyondur. Bundan dolayı ameliyat sonrası beslenme ve ağız hijyeni oldukça önemlidir. Hekim enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanımı tavsiye edebilir. Ağız içi gargara yapılması yine enfeksiyondan korunmada oldukça faydalıdır. Kanama riskine karşı sigara ve alkolden bir müddet uzak durulmalı, kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle alınmamalıdır. Ihlamur, papatya ve benzer bazı bitki çaylarının da kanı inceltici etkileri olduğu bilinmeli bu bilinçle tüketimi sınırlandırılmalıdır. İlk 3 gün boyunca katı gıdalardan uzak durulmalı, sakız ve benzeri çiğneme ürünleri tüketilmemelidir. İlk hafta mümkün mertebe baş yüksekte tutulmalı, kan basıncını artıracak ve kanamayı tetikleyecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Olabiliyorsa yüksek yastık kullanımı tavsiye edilmektedir. Ödem ve şişlik için buz kullanımı iyilleşme için faydalı etki sağlamaktadır.

Bişektomi yan etkileri nelerdir?

Holywood yanağı operasyonu sonrasında ödem ve şişlik olağan bir durumdur. 1 hafta sonunda ödem ve şişlikler etkisini oldukça kaybedecek 3-4 hafta sonunda yüz hattı yavaş yavaş oturmaya başlayacaktır. Dönem dönem hafif şişlikler olabilir panik yapmaya gerek yoktur. Bu süreçte iyileşme asimetrik olabilir. Süreç sonunda her iki yanakta simetrik bir şekilde iyileşecektir.

Bişektominin avantajları nelerdir?

Operasyon süresinin kısalığı ve hastanede yatış süresinin olmaması yanak inceltme operasyonunun vazgeçilmez avantajlarındandır. Yanaktan alınan yağ dokusunun tekrardan oluşma ihtimali bulunmamaktadır. Yani yanakların çökük görünümü ömür boyu sürecek, herhangi bir kilo alımından etkilenmeyecektir. İleriki dönemlerde tombik yanak trendi olursa o başka J Yanaktan alınan bukkal yağ dokusu elmacık kemikleri ya da çenede estetik amaçlı kullanılabilir.