Badem Göz Estetiği

Her kadın etkili ve güzel bakışlara sahip olmak ister. Sağlıklı görünen, gözaltı yapısı çekik ve iri gözlere olan ilginin artması ve özellikle Hollywood yıldızlarının fazlasıyla tercih ettiği badem göz uygulaması bu şekilde ortaya çıkmıştır. Peki, nedir bu badem göz uygulaması? Etkileri ve yan etkileri nelerdir?

Badem göz nedir?

Badem göz parlak gözaltları düşük olmayan göz kapakları ve iri yapıya sahipken aynı zamanda çekik olan gözler olarak tabir edilmektedir.

Badem göz estetiği nedir? Nasıl yapılır?

Bu operasyon gözün hafiften yukarıya doğru çekilmesi ile gözlerin daha iri gözükmesini sağlayan ve aynı zamanda düşük göz kapağını kaldırmaya yarar. Lokal anestezi ile yapılan bu işlem aşağı yukarı 15 ile 30 dk kadar zaman almaktadır. Bu operasyonun diğer estetik işlemlere göre en belirgin farkı daha çok genç kişilerce tercih ediliyor olması. En önemli detay ise göze verilen çekikliğin çok fazla olmamasıdır. Bu şekilde bakışların derinliği arttırılmaktadır. Gözün üst köşesinden bir yer açılarak düşük göz kapağı özel cerrahi bir iple hafif yukarıya doğru çektirilir. Ve bu kemik zarına sabitlenir. Daha sonrasında açılan yer küçük dikişler yardımıyla kapatılır. İz kalma gibi bir durum söz konusu değildir.

Badem göz estetiğini kimler yaptırabilir?

Badem göz estetiğini bu operasyona engel teşkil etmeyecek bir sağlık problemi olmayan herkes yaptırabilir. Hatta badem göz estetiğini tercih edenlerin çoğunluğu 25 yaş civarı kişilerdir. Bunun yanında düşük göz kapağı yapısına sahip kişilerin daha çok tercih sebebidir. Düşük göz kapağına sahip olmayanların ise bakışlarına derinlik katmak için kullandığı bir yöntemdir. Buradan da anlaşılacağı üzere doktor kontrolünden geçtikten sonra uygun görülen herkese yapılabilecek olan bir uygulamadır. Göz doktorları ile yapılacak görüşme sonrasında bu işlemi yaptırıp yaptırmamaya karar vermek en isabetli yöntem olacaktır. Özellikle doktordan işlemin istenmediği takdirde ileride geri alınmasını duymak insanlara cazip gelmektedir.

Hastanın tıbbi uygunluğu ve hazırlık süreci nasıl belirlenir?

Operasyonda 2 tane mini kesi yapılmaktadır. Bundan dolayı minimum şartlarda yeterlilik gerekmektedir. Küçük olsalar bile bu kesilerden ötürü oluşabilecek sarsıntıyı kaldıramayacak kişiler, bulaşıcı hastalığı olanlar, gebeler ve 18 yaşın altındaki kişiler badem göz operasyonu için uygun değildir. Kan, idrar ve cilt dokusu testleri, alerji v.s durumların bilinmesi tıbbi uygunluk için yeterlidir.

Hazırlık sürecinde hastanın fiziki muayenesi, fiziksel ve ruhsal hazırlığı sağlanır. Hastanın yüz tipine uygun şekil belirlenir. Fotoğraflar çekilir, simule edilir ve hastaya gösterilir. Hasta beğenirse işleme geçilir. Beğenmezse simule işlemi hasta beğeninceye kadar devam eder. Onaydan sonra bölge belirlenir. Ortamın, araç ve gereçlerin, işlem yapılacak bölgelinin hijyeni sağlanır sonra bölge uyuşturularak işlem gerçekleştirilir.

Badem göz estetiğinin avantajları nelerdir?

Sürekli makyaj gibi çeşitli yöntemler ile kapatılmaya çalışılan düşük göz görüntüsünü ortadan kaldırır. Özellikle düşük göz problemi sebebiyle sürekli bitkin ve uykusuz bir görüntüye sahip olan insanlar badem göz operasyonuyla daha canlı ve dinç bir görüntüye sahip olurlar. Badem göz uygulaması insanları sürekli makyaj yaparak görüntüyü düzeltme uğraşından da kurtarmaktadır. İşlem beğenilmediği takdirde uygulamanın geriye alınabiliyor olması çok önemli bir avantajdır. Badem göz dışarıdan insanlar tarafından fark edilmesi çok zor olan bir uygulama olduğu için insanlar “estetik mi yaptırdın?” diyerek sıkboğaz edemezler.

Badem göz estetiği tehlikeli midir?

Özellikle kadınların tercih ettiği badem göz estetiği öyle zannedildiği gibi korkulacak bir estetik operasyon değildir. Öyle ise kadınlar bu operasyondan neden çekinmektedir? Bu sorunun cevabı; gözün hassas bir organ olmasında gizlidir. Yani pek çok kadın göz çok hassas diyerek şüpheyle yaklaşmaktadır. Oysaki badem göz estetiği çok minik bir cerrahi uygulamadır. Gözün dış kesesine ufacık bir kesi açılır ve bu sayede göz biraz daha yukarıya çekilir. İncecik, özel iplerle dikiş atılır ve bu dikişler en fazla 3-4 gün içerisinde alınır. Üstelik badem göz estetiğinden uygulanan özel teknikler sayesinde dikiş izi de kalmamaktadır. Yukarıdaki verdiğimiz kısa kısa bilgilerden anlaşılacağı üzere badem göz estetiği kesinlikle tehlikeli bir uygulama değildir.

Klinik ve cerrah tercihi nasıl yapılmalıdır?

Daha önce de bu operasyonun çok basit bir operasyon olduğunu fakat gözün hassas bir organ olduğu için endişe duyulduğunu ifade etmiştik. Türkiye’de yüzlerce klinikte bu işlem yapılabilmektedir. Lakin en ufak bir hatanın ciddi sorunlar meydana getirebileceğinin ihtimaller içerisinde olduğunu unutmamak gerekmektedir. İşte bu yüzden operasyonun yapılacağı kliniğin ve operasyonu yapacak cerrahın seçimi çok önemlidir. Bu seçimleri yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmeli ve operasyon için aceleci davranılmamalıdır.

Öncelikle operasyonu gerçekleştirecek cerrahın tecrübesi araştırılmalıdır. Yani daha önce bu işlemi gerçekleştirmiş mi diye sorgulanmalıdır. Tecrübe varsa başarı oranı ve hasta memnuniyeti konusunda referans istenilmelidir. Cerrahın sürece yaklaşımı, hastayla olan iletişimi de kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Sadece operasyon esnası ve sonrası değil operasyon öncesi ilgi, alaka ve bilgilendirme çok önemlidir. Cerrah seçimi yapıldığında muhtemel ki klinik de belli olmuş demektir. Fakat sadece cerrah değil; cerrahi müdahalenin yapılacağı kliniğin imkânları ve koşulları da çok önemlidir. Cerrahi müdahale yapılacak klinik ortamının steril olması da hasta sağlığı ve operasyonun başarısı için çok mühimdir.

Badem göz operasyonu esnasında ve operasyon sonrasında acı hisseder miyiz?

Operasyondan önce oluşabilecek acıyı ortadan kaldıracak dozda anestezi ilaçları verilmektedir. Genelde 1 saat boyunca yeterli olacak doz tercih edilmektedir. Anestezi ilaçlarının etkisinin geçmesinin ardında cerrahın verdiği ağrı kesiciler kullanılarak oluşabilecek ağrı ve acılar bertaraf edilebilmektedir. Şayet uygun dozda kullanılmazsa dikiş atılan bölgelerde hafif bir sızı hissedilebilmektedir.

Badem göz estetiğinden sonra nelere dikkat edilmelidir?

Bu konuda ilk etapta en çok merak edilen ve sıkça sorulan şey; operasyon sonrası hastanede yatılıp yatılmayacağıdır. Hepimizin bir aile hayatı ve iş hayatı olduğu için bu durumun merak edilmesi gayet normaldir. Sorunun cevabı çok nettir. Badem göz operasyonundan sonra hastanede yatmaya gerek yoktur. Yalnızca operasyon sonunda hasta, önlem olarak birkaç saat gözetim altında tutulmaktadır.

Bir diğer merak edilen şey su kullanımı ve makyaj yapılmasıdır. Badem göz operasyonu yaptıran kişiye tedbir amaçlı 2 gün o bölgeyi ıslatmaması tavsiye edilir. Yani operasyondan 2 gün sonra yüz yıkanabilir, banyo yapılabilir. Bölgenin yıkanmasının, ıslatılmasının hiçbir mahsuru yoktur. 2 günlük tedbir süresi göz çevresine yapılacak hafif bir makyaj için de geçerlidir. Fakat özellikle ağır makyajlardan uzak durulması gerektiğinin ve göz çevresinin zorlanmamasının altını çizmekte fayda vardır.

Badem göz estetiği için yaş aralığı nedir?

Bu operasyonu en çok tercih edenler özellikle 25-30 yaş aralığındaki kişilerdir. Fakat bu işlem 25-45 yaş arasına rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Badem göz estetiği kalıcılığı ne kadar?

Badem göz estetik uygulaması diğer cerrahi işlemlerin aksine istendiği zaman geri düzeltilebilen bir işlemdir. Bunun haricinde ise kalıcılık süresi 3-4 yıl veya 6-8 yıl arasında değişmektedir.