IPL Epilasyon

IPL epilasyon olarak adlandırılan lazer teknolojisi aslında yoğun ışık atılımı gerçekleştiren bir sistemdir.. Lazer epilasyona göre daha az etkilidir. IPL epilasyon ana tedavi yöntemi olmaktan ziyade destek tedavi olarak uygulanmaktadır. Alexandrite koyu renkli tüylerde etkili olmakta ancak açık renkli tüyleri görememektedir, IPL lazer bu tarz durumlarda tedaviyi başarılı sonuçlandırmaktadır.

IPL epilasyonun avantajları nelerdir?

Uygulama yapılan kişilerin %70-90’ında uzun dönemli epilasyon sağlar.

Konforlu bir işlemdir, acı hissinin oldukça az olması sebebi ile hastalar tedaviye oldukça kolay uyum sağlamaktadır.

Tüylerde tekrar büyüme gözlenir ancak tekrar çıkan tüyler zayıf ve açık renklidir.

Hızlı uygulama süresi ile oldukça pratiktir.

Işın seviyesi sebebi ile cilde yan etkisi yoktur, alerjik veya toksik reaksiyona sebep olmaz.

Batık kıl problemlerinde etkili bir çözüm yöntemidir.

Kaç seans gerekmektedir?

İnsan vücudunda bulunan kılların büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evresi bulunmaktadır. Işınların kıl köküne en iyi şekilde etki etmesi için kılın büyüme evresini yakalamak gerekmektedir. Eğer doğru büyüme evresi yakalanırsa yaklaşık 4 ila 6 seans etkili sonuçlar vermektedir. Yüz bölgesi ise hormonlar konusunda daha duyarlı olması sebebi ile kıl kökleri daha dirençli olduğundan tedaviye 8-10 seans sonra cevap vermektedir. Uygulama sıklıkları 4 ila 6 hafta arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yaz aylarında uygulama yapılabilir mi?

Yaz döneminde epilasyon uygulanmasının, doğru cihazlar kullanıldığı sürece bir sakıncası yoktur. İşlem sonrası uygun güneş koruyucular kullanıldığı ve uzman tavsiyelerine uyulduğu sürece epilasyon yaz aylarında da kullanılabilmektedir. Uygulamadan 10 gün önce ve 10 gün sonra cilt direk güneş ışınından korunmalıdır. IPL lazerin koyu renk tenlerde etkisi azalabileceğinden epilasyon öncesi güneşlenmek veya solaryuma girmek uygun değildir. Doğuştan koyu ten rengine sahip kişilerde farklı lazer cihazları tercih edilebilir.

IPL epilasyon uygulanmaması gereken durumlar nelerdir?

Tatil ya da solaryum seansı sonrası ten rengi koyulaşmış olacağından lazer epilasyon kesinlikle uygulanmamalıdır. İşlemden 15 gün önce kılı kökten alan ağda, cımbız veya tüy dökücü krem uygulamış kişilere lazer epilasyon uygulanmaz. Son altı ay içerisinde sivilce tedavisi için ilaç kullanan kişilerin ciltleri oldukça ince olduğundan ipl epilasyon önerilmez. Gebelik süresince ipl epilasyon uygulanmamaktadır.

IPL Epilasyon Sonrası Uyarılar

IPL epilasyon yaptırdıktan sonra cilt yüzeyinde kızarma ve sızlama meydana gelebilir. Bu yan etkiler kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaklardır. Lazer epilasyon sonrası güneş ışınlarıyla direk karşı karşıya kalmak doğru değildir, kesinlikle güneş koruyucu kullanılmalıdır. Uygulama yapılan bölgelere kese, peeling ya da ciltte tahrişe neden olabilecek hiçbir uygulama yapılmamalıdır. Seans aralarında lazerin görmediği tüyler uzamaya devam edecektir. Bu tüyleri kesinlikle kökünden almamak ve hatta mümkünse yeni randevu tarihine kadar müdahale etmemek gerekmektedir.

IPL lazer kalıcı sonuç sağlar mı?

IPL lazer tüylere %80 ila %90 oranında etki etmektedir. İşlem uygulandıktan sonra hormonlarda değişikliğe sebep olacak ilaçlar kullanılırsa tüylerin tekrardan çıkma durumu söz konusu olabilir.