Diyabetik Ayak Bakımı

Şeker hastalarında ağrıya karşı duyarlılık oldukça düşüktür bu nedenle hastalar genellikle tırnak batması, topuk çatlağı, nasır ve oluşan yaraları çok geç fark edebilirler. Bu nedenle oluşan yaraların iyileşme süreci zorlaşır ve gecikir. Enfeksiyon oluşursa yayılması önlenemez hale gelebilir. Kan dolaşımına bağlı rahatsızlıklarında meydana gelmesi söz konusu olabilir.

Diyabet hastalarında nasır ve batık tedavisi ya da bakımlar mutlaka uzman gözetiminde yapılmalıdır. Sonrasında hasta düzenli bakımlarına ev ortamında kendi devam etmelidir. Bu şekilde oluşabilecek nasır, batık ya da su toplamaları gibi sorunların önüne geçilebilir.

Diyabetik Ayak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Şeker hastalarının ayaklarını tekrar sağlığına kavuşturmak ve kalıcı bir bakım sağlayabilmek için bakımlarının mutlaka uzmanlar tarafından yapılması gerekmektedir.

Ayda 1 kez düzenli bakım uygulanması hastalar için oldukça sağlıklı olacaktır.

Hastalar ayaklarını yıkamalı ve steril bir havlu ile iyice kurulanmalıdır.

Ayağın terlemesi mantar gibi rahatsızlıklara sebep olacağından teri emecek ayakkabı ve çoraplar tercih edilmelidir.

Hastalar kesinlikle çıplak ayakla yere temas etmemelidirler.

Yara oluşumu geç fark edildiğinden ayaklar düzenli şekilde kontrol edilmeli ya da ettirilmelidir.

Nasır ve ölü dokular temizlenmek istenirse mutlaka bir uzmana danışılmalı ve kesinlikle daha derin yara oluşturacak müdahalelerde bulunulmamalıdır.

Ayaklar çabuk üşüyebilen organlarımız olduğu içi ısıtılmak istenilirse bir yün çorap giyilmeli, ayaklar ısıtıcı gibi sıcak cihazlara tutulmamalıdır.

Tırnaklar düz kesilmeli köşeleri ovalleştirilmelidir.

Hastalar ayakkabılarını kesinlikle çorapsız giymemelilerdir.

Parmak arası sandaletler parmak aralarında yaralanma yapabileceğinden genellikle düz ve önü kapalı sandaletler tercih edilmelidir.

Ayakkabı satın alınırken tam ayak numarasına uygun ayakkabı almak olukça önemlidir. Gün içerisinde ayaklar şişebileceğinden ayakkabı alışverişine mutlaka gündüz gidilmelidir.

Özellikle kadınlar için estetik görünüm oldukça önemlidir ancak ayakkabı ayağın şeklini tam olarak almalıdır. Alınacak ayakkabının burnu geniş olmalı, ayakkabı ne çok sıkı ne de dar olmamalıdır. Ayakkabının topuğu yüksek olmamalıdır ancak çok alçakta olmamalıdır. Ayakkabının topuk boyu 5 cm’den kısa olmamalıdır ve tabanı yumuşak olmalıdır, ayağın konforu ve yere doğru basması çok önemlidir.