Baş Parmak Çıkıntısı Tedavisi

Ayak başparmağında bulunan kemiğin farklı nedenlerden kaynaklı şekilde deforme olmasına başparmak çıkıntısı yani halluks valgus denmektedir. Ayağın dar ya da sivri burun ayakkabılar içerisinde olması gerektiği şeklinde duramaması ve parmağa içeri doğru baskı uygulamasından kaynaklanır. Estetik açıdan kötü görüntü oluşturduğu kadar ayaktan başlayıp bel bölgesine kadar ağrı oluşturabilir.

Başparmak çıkıntısı neden oluşur?

Başparmak çıkıntısı bayanlarda erkeklere göre çok daha fazla görülür Bunun sebebi bayanların yüksek topuklu ve sivri burun ayakkabılar giymeleridir. Düztaban rahatsızlığı olan kişilerde başparmak çıkıntısına yatkınlardır.

Başparmak çıkıntısı belirtileri nelerdir?

Çıkıntı genellikle bunyon odaklı belirti vermektedir. Eklem üzerinde ağrı hissedilir ve çıkıntının derecesine göre şişlik gözlemlenir. Baskı durumlarına göre kızarıklık oluştuğu da gözlemlenmiştir.  Zamanında önlem alınmaması başparmağın ikinci parmak üzerine kaymasına sebep olur ve ciddi nasırlar oluşturarak daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.

Başparmak çıkıntısı nasıl tedavi edilmektedir?

Gece ateli, parmak arası makara ile tedavi edilir. İleri vakalarda ameliyat gerekmektedir. Öncelikle bilinmesi gereken başparmak çıkıntısı için bunyon koruyucunun kesinlikle uzman bir doktor kontrolünde kullanılması gerektiğidir. Bunyon koruyucu yanlış kullandığında çıkıntıyı tedavi etmek yerine sorunu daha da ilerletebilir.