Dövme Silme

Dövme Silme

Deri üzerine çeşitli makinalar ile boya veya boya pigmentlerinin işlenmesine verilen isimdir dövme. Yaptırılma nedenleri kişiden kişiye ve yaşanılan topluma göre değişiklik göstermektedir ancak bazı dövmeler yaptırıldıktan sonra pişmanlık yaşamaya sebep olabilmektedir. Vücudun görülen yerlerine yaptırılan dövme ilerleyen zamanlarda iş ya da sosyal hayatta yaptırılmak istenilen değişikliklerde engel teşkil edebilmektedir. Böyle durumlarda dövme kişiyi zor durumlara sokabilmekte ya da hedeflediği şeye ulaşmasına engel olmaktadır.

Ancak son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde istenmeyen bir dövme artık dert değil! Sildirmek istenilen dövmenin yapım tarihinin üzerinden belirli bir süre geçtiyse deriyi silme işlemi sonrası neredeyse eski haline getirmek mümkün. Tabii bunun için dövmenin ne zaman yapıldığı kadar dövmede kullanılan renkler ve dövmeyi yapan kişinin becerisi de önemli. Dövme silme fiyatı dövmenin boyutuna göre ve silme işlemi ile birlikte uygulanacak ekstra tedavilere göre değişiklik göstermektedir.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Lazer ışınları epilasyon yönteminde olduğu gibi rengi hedef alarak etki eder. Nasıl ki lazer epilasyonda ışınlar sarı tüyleri görmüyor ancak siyah tüyler üzerinde başarılı oluyorlarsa dövme silme işleminde de aynı şekilde koyu renk ile yapılmış dövmeler üzerinde başarılı olabilmekte beyaz, sarı gibi açık renkleri ışınlar görmediği için silme işlemi gerçekleştirilememektedir.

Lazerle Her Renkteki Dövmeyi Silmek Mümkün Müdür?

Lazerle dövme silme işleminde daha önce de bahsettiğimiz gibi dövme ve ten rengi, kullanılan boyaların kalitesi, dövmenin ne zaman ve ne kadar derine yapıldığı, dövme yapılırken hangi cihaz ya da yöntemin kullanıldığına kadar her detay önemlidir. Tüm bu detaylar göz önüne alınarak silme işleminin yapılacağı lazer cihazına karar verilir. Dövmenin ne kadar başarılı bir sonuçla silineceği de tüm bu detaylarla bağlantılıdır.

Dövme ve Ten Renginin Lazerle Dövme Silme Üzerine Etkisi

Lazer ışınları zıt renklerin bulunduğu yerlerde etkili olmaktadırlar. Koyu renkten açık renge gidildikçe lazerlerin işlem başarısı azalmakta ve dövmenin silinebilme ihtimali neredeyse sıfırlanmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç siyah renkli bir dövmenin sarı renkli bir dövmeye oranla çok daha kolay ve iz kalmadan silineceğidir.

Dövme Yapılırken Kullanılan Boyaların Dövme Silme Üzerinde Etkisi

Dövme yapılırken kullanılan boyanın kalitesi silme işlemi sırasında alınacak sonuç üzerinde oldukça etkilidir. Kalitesiz boyalar ile yapılmış dövmeler silme işlemi sırasında uzmanı oldukça zorlamakta vücuttan kolay atılabilecek, kaliteli boyalar üzerinde yapılan silme işlemi ise çok daha başarılı olmaktadır.

Dövme Silme İşlemi Sırasında Kullanılacak Lazerin Önemi

Kullanılan boya, dövmenin rengi ve ten rengi kullanılacak lazer seçiminde en dikkat edilecek unsurlardır. Dövme silme işlemlerinde genel olarak koyu renkli dövmeler için Nd: Yag Q-Switch lazer, açık renkli dövmelerde ise KTP Q-Switch lazerler kullanılmaktadır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Kimlere ve Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lazerle dövme silme işlemi çok uzun yıllardır güvenli bir şekilde uygulanıyor olmasına rağmen uygulanmaması gereken durumlarda söz konusudur. Hamilelerde, cilt ve deri, hepatit-b, egzama ya da mantar hastalığı taşıyanlarda, et beni üzerine, burun ve kulak içine, göz ve kirpik çevresine kesinlikle uygulanmamalıdır. Herhangi bir sebeple aile izni alınarak 18 yaş altında dövme yaptırıldı ve yine 18 yaşından küçükken silinmek istenirse kıl yapısının henüz tamamlanmadığı ve lazerin kıl köklerini uyarabileceği unutulmamalıdır.

İşlem Sonrası Dövmeler Tamamen Silinir Mi?

Dövmeyi tamamen silip deriyi eski haline getirmek mümkün değildir. %10’luk oranda iz kalması beklenen bir durumdur. Siyah renk dövmelerde başarı oranı daha yüksek olabilir ve daha az iz bırakarak tedavi uygulamak mümkün olabilir.

Lazerle Dövme Silme Tedavi Süreci Nasıldır ve Kaç Seans Gereklidir?

Tedavi sürecini dövme silme tedavisi, tedavi uygulanan bölgenin yara olması ve kabuklanması, iyileşmesi şeklinde 3 bölüme ayırabiliriz. Lazer ile silinen dövmenin işlemden sonra ilk olarak beyazlaştığını sonrasında kırmızıya dönüştüğünü görebiliriz. Bölge işlem sonrasında tam olarak yara gibidir. Aradan 5 gün geçtikten sonra cilt üzerinde gözle görülebilecek, saydam bir kabuk oluşur ve yaklaşık 3 hafta içerisinde bu kabuk düşer. Bu kabuklanmanın düşmesinin ardından seans sonrası dövmenin ne kadarının silindiği görülebilir. Dövme silme seans sayısı dövmenin rengine, yapıldığı tarihe ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Ancak siyah ve ince hatlarla yapılmış bir dövme 2.seansta dikkatli bakılmadığı sürece algılanmayacak kadar soluklaşır. Seans aralıkları ise dövmenin iyileşme süresine göre belirlenmektedir.

Lazerle Dövme Silme İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme silmeden önce solaryuma girilmemeli ve güneşlenilmemelidir. Yanık üzerine lazer ile tedavi uygulanamayacağından eğer hastanın cildi koyulaşmışsa mutlaka beklenilmelidir.

Lazerle Dövme Silme İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme silme işleminden sonra 24 saat süreyle tedavi bölgesi kapatılmalı ve kesinlikle sudan uzak tutulmalıdır. 24 saat dolduktan sonra bölgenin nemli kalması için doktorun uygun gördüğü nemlendirici ile nemlendirme işlemi uygulanmalı ve kabuklanma oluşan bölgeler kesinlikle kaldırılmamalıdır. Kabuklanan bölgeler yeni seansa kadar çok iyi korunmalı ve kesinlikle güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yaranın iyileştiğinden emin olana kadar ağda, epilasyon gibi bölgeye zarar verebilecek işlemler uygulanmamalıdır.

Lazerle Dövme Silme İşlemi Sonrası Ozon Terapi Uygulaması

Lazerle dövme silme işlemi bir tedavi yöntemidir ancak kontrollü derecede yanık oluşturulması sebebi ile derinin kendini yenileme ve iyileştirme süresi mevcuttur. Bazı durumlarda hastalar dövmenin oldukça kısa süre içerisinde silinmesini isteyebilirler ancak iyileşme süreci göz önünde bulundurulmadan ikinci seansı uygulamak deriye büyük hasarlar verebilir. Bu nedenle lazerle dövme silme işleminden sonra ozon terapi uygulayarak derinin daha çabuk ve iz kalmadan iyileşmesini sağlayabiliriz.

YORUMLAR