Burun Estetiği (Rinoplasti)

Nefes ve koku almaya yarayan organımız, burnumuz bu işlevleri dışında yüz bütünlüğünü sağlayan ve dikkat çeken uzvumuzdur. Buruna müdahale hem sağlıksal anlamda hem de estetik açıdan yapılabilmektedir. Dünya genelinde burun estetiği oldukça yaygın ve hastalar tarafından talep edilen bir operasyondur. Bu denli yaygın olan işlem sonrası şikâyetler ve memnuniyetsizliklerde oldukça sık rastlanan durumlardır. Bu şikayetler içinse revizyon işlemi uygulanmaktadır.

Burun operasyonları hangi istek doğrultusunda yapılıyor olursa olsun kız çocuklarında 17 erkek çocuklarında ise 18 yaşından sonra uygulanabilmektedir. Üst yaş sınırı bulunmamaktadır, önemli olan hastanın kendini hazır hissetmesi ya da ameliyata gerçekten ihtiyacı olmasıdır.

Burun Estetiği Öncesi Yapılması Gerekenler

Ameliyat öncesi hastalar doktorlarına mutlaka nelerden şikâyetçi olduklarını ve beklentilerini anlatmalılardır. Doktorlar hastaların isteklerini dinler ve mevcut durumu, burun içini, kemik ve kıkırdak dokuyu dikkatlice inceler, cilt yapısını analiz ederler. Ameliyata karar verildikten sonra diğer yapılması gereken ise hastanın narkoz alıp alamayacağının değerlendirilmesidir. Bunun için gerekli tetkik ve tahliller tamamlandıktan sonra ameliyat için gün belirlenebilir. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi doktorları ile birlikte nefes kontrolünde yapıldıktan sonra hastanın istekleri doğrultusunda yüz tipine en uygun burun yapısı belirlenir. Ameliyat öncesinde kan sulandırıcı yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalı, ilaç kullanımı var ya da gerekliyse muhakkak hekim haberdar edilmelidir.

Burun Estetiği Ameliyatı

Ameliyat günü hekim ve hasta belirlenen saat dâhilinde hastanede olurlar. Ameliyat yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir ve ameliyat bittikten sonra hastalar 1 gün normal odada gözlem altında tutulurlar. Burun ameliyatı bilinen ve konuşulanın aksine ağrılı bir ameliyat değildir. Gelişen teknoloji sayesinde eskiden kullanılan pamuk tamponlar artık kullanılmamakta, silikon tamponlar ile oldukça pratik şekilde ameliyattan hemen sonra hastaların burunlarından nefes almaları sağlanabilmektedir. Hastaların hastanede kaldıkları ilk gün şişme riskine karşı buz kompres yapılmalıdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler

Ameliyat sonrası hastalar kendilerine evde devam etmeleri söylenen ilaçları ve burun içi spreyleri mutlaka özenle kullanmalılardır. Operasyon gününden 1 hafta sonra ilk kontrol yapılmaktadır. Bu kontrol sırasında hastanın ateli ve tamponları alınarak ödem oluşmaması için burun bantlanır. 1 ay boyunca hastalara burun üzerine baskı yapmamaları için gözlük kullanımı önerilmez. İlk birkaç ay burun ödemli olmaya devam edeceğinden burun şeklinin değerlendirilmesi doğru değildir ve yanıltıcı olabilir. Burun şeklinin tamamlanması 1 yılı bulabilir. Bu süre içerisinde hastalar 1.hafta, 1.ay, 3.ay, 6. ay ve 1. senelerinde kontrole çağırılırlar. Burun çevresinde morluk ve şişlik oluşması oldukça normaldir, tedirgin olmaya gerek yoktur.

YORUMLAR