Dudak Kaldırma (Lip Lift)

İnsanlarda ki güzellik algısı sürekli değişiyor. Çok fazla göz önünde olan popüler insanların da etkisiyle lip lift gibi güzellik trendleri ortaya çıkıyor. Öyle ki bazı uygulamalar o ünlünün ismiyle özdeşleşebiliyor. Son dönemde Angelina Jolie, Megan Fox gibi güzellikleriyle ön plana çıkan ünlüler dudak konusunda yeni bir tarzın öncüsü konumundalar. Angel Lip Lifting olarak da yaygın bir şekilde kullanılan dudak kaldırma ameliyatı hakkındaki merak edilen tüm bilgiler.

Lip lift nedir?

Lip lift, piltrum olarak bilinen üst dudak ile burun arası mesafenin doğuştan uzun olması ya da zamanla bu aranın giderek açılması durumunda ufak bir kesiyle kısaltılması ve dudakların hafif kaldırılması işlemine denilmektedir. İdeal piltrum uzunluğu 1 ila 1.5 cm arasındadır.

Lip lift ameliyatı nasıl yapılır?

Dudak kaldırma ameliyatı genel anestezi veya sedasyon yöntemiyle yapılır. Burunun hemen altından yeterli kadar kesi alınarak kalan bölge dikilerek kapatılır. Bu yöntem bullhorn (boğa boynuzu) lip lift olarak da adlandırılır. Yaygın olarak plastik cerrahların kullandığı bir yöntemdir. Alınan kesinin şeklinin boğa boynuzuna benzediğinden dolayı bu isim verilmiştir.

Diğer lip lift ameliyatı çeşitleri nelerdir?

Yaygın kullanılan boğa boynuzu (bullhorn) yöntemi dışında martı kanadı (gullwing) lip lift, korner lip lift ve İtalyan lip lift yöntemleri de dudak kaldırma ameliyatlarında kullanılmaktadır.

1. Boğa Boynuzu (Bullhorn) Lip Lift

1. Boğa Boynuzu (Bullhorn) Lip Lift

Burun altından yapılan boynuz şeklinde bir kesi ile üst dudak ortasından yukarı doğru kaldırılır. Dişler hafiften görünür kılınır. Burun altında gizli bir kesi izi kalır. Piltrum alanı uzun olan kişilerde etkin bir yöntemdir.

2. Martı Kanadı (Gullwing) Lip Lift

Bu yöntemde üst dudağın hemen üzerinden ince bir kesi alınarak dudak pembesinin daha uzun gözükmesi sağlanır. Sigara kırışıklığı denilen dudak üstü kırışıklılar giderilir. İnce üst dudağa sahip kişilerde tercih edilir.

3. Corner Lip Lift

Korner dudak kaldırma yönteminde dudakların köşelerinden alınan iki küçük kesiyle gülen bir dudak görünümü elde edilir. Yaşlı ve üzgün dudak ifadesine sahip kişilerde tercih edilir.

4.İtalian Lip Lift

Her iki burun deliğinin altından yapılan iki küçük kesiyle boğa boynuzu yönteminden daha az iz kalması sağlanır. Etkiler birbirine yakındır. İtalyan dudak kaldırma yönteminde dudağın üst iki tepesi yükseltilerek üst dudak yaylarının eğrisinin artırılması sağlanır. Bu yöntemin dişlerin görünürlüğüne etkisi çok azdır.

Lip lift ameliyatı ne kadar sürer?

Dudak kaldırma işlemi 45dk – 1 saat sürmektedir.

Lip lift kalıcı mıdır?

Lip lift operasyonu sonrasında dudaklar ömür boyu kalıcı bir şekilde kaldırılır, geri dönüş mümkün olmadığından karar verme sürecinde olası riskler iyice düşünülmelidir.

Lip Lift İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme ortalama 1 hafta sürmektedir. 5 gün içerisinde dikişler alınır.

Lip Lift Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan 8 saat önce yemek yeme ve içme kesilmelidir. Her operasyonda olduğu gibi alkol ve sigara kullanımı birkaç gün öncesinden bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı aspirin, ipuprofen, E vitamini vs. ilaçların kullanımı birkaç hafta öncesinden kesilmelidir.

Lip Lift Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyattan sonra 24 saat boyunca istirahat edilmelidir. Ameliyat sonrası birkaç hafta ağır egzersiz yapılmamalı ve 3-4 hafta boyunca sigara kullanılmamalıdır. Yüz üstü yatılmamalıdır. Ağız fazla açılmamalı, dişler çok küçük bir fırça ile dikkatlice fırçalanmalıdır. Dudaklar için doktorun tavsiye edeceği hafif bir nemlendirici kullanılmalıdır.

Lip Lift Ameliyatı Sonrası Yan Etkiler

Tüm ameliyatlarda olduğu gibi dudak kaldırma ameliyatı sonrasında da olası komplikasyonlar bulunmaktadır. Dudaklarda ve ağızda ağrılar olabilir. 3 gün boyunca oluşan şişlik normal kabul edilir. Soğuk kompres ve ağrı kesici kullanılabilir. Anesteziye karşı alerjik duyarlılık, yaranın yavaş iyileşmesi, sinir hasarı ve kanama gibi etkiler olabilir.

Lip lift kimler için uygundur?

Yaşlandıkça üst dudakla ile burunun tabanı arasındaki alan uzamakta dudaklar incelmektedir. İleri yaşlarda bu durumdaki kişiler için uygundur.

Genç yaşta olup fakat dudak dolgusunun verdiği görünümden rahatsız olanlar için ve dudak dolgusunun sürekli yenilenmesinden sıkılmış olanlar için uygundur.

Üst dudağın daha hacimli görünmesi yerine daha uzun gözükmesini isteyenler için uygundur.

Lip lift kimler için uygun değildir?

Üst dudak ile burun arası (piltrum) mesafesi çok fazla değilse (yaklaşık 1.5 cm) bu durumda lip lift yerine hyalüronik dudak dolgusu veya yağ enjeksiyonu düşünülmelidir.

Ameliyat öncesi ve sonrasında iyileşme için sigarayı bırakma konusunda yeterli isteği olmayanlar için uygun değildir.