Jinekomasti

Erkeklerde meme ve yağ dokusunun meme bölgesinde birikmesi sonucu oluşan "meme büyümesi" oldukça rahatsız edici ve istenmeyen bir durumdur. Jinekomasti ameliyatı oldukça sık şekilde karşılaştığımız meme ve meme başı büyümesi sorununu ortadan kaldırır. Ameliyat sonrası kişi bölgeye uygulanan korse ile tedavi hızlandırılır ve kişinin günlük hayatına daha kısa süre içerisinde geri dönmesi sağlanır.

Erkeklerde Meme Büyümesinin Sebebi Nedir?

Erkeklerde meme büyümesinin birden farklı sebebi vardır. Bunlar hormonel, iç organ rahatsızlıkları ya da yağ dokusunda yaşanan artış sonrası fazla yağın meme bölgesinde birikmesinden kaynaklıdır. Spor ile vücudunu birden geliştirmek kişilerin kullandıkları toz ya da sıvı destek malzemeleri de meme büyümesine yol açabilmektedir. Meme büyümesi sonucu jinekomasti meydana gelir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Sadece Ameliyatla mı Giderilebilir?

Meme büyümesi temel olarak yağ dokusunun birikmesinden kaynaklıdır. Bu birikme spor ve diyet ile desteklenerek daha zayıf bir hale getirilebilir. Ancak meme büyümesinin evreleri vardır ve eğer meme büyümesi evre olarak ilerlemişse spor ve diyet ile yağ dokusunu küçültmek mümkün olmamaktadır. Bu durumda ise liposuction ya da jinekomasti ameliyatı en sağlıklı ve hızlı çözüm olmaktadır. Tedavi için jinekomasti ameliyatı mı ya da liposuction mı uygulanacağı ise meme büyümesinin temel sebebini öğrenmeye bağlıdır. Yağ dokusu kaynaklı büyümelerde liposuction kullanılır ve başarılı sonuçlar alınırken meme dokusu kaynaklı büyümelerde cerrahi müdahale tercih edilmektedir.

Liposuction ile Jinekomasti Tedavisi

Erkeklerde meme büyümesi için daha önce de söylediğimiz gibi liposuction ya da jinekomasti ameliyatı tercih edilmektedir. Liposuction 2 mm uçlu bir kanül yardımıyla yağ dokusunun toplandığı yerden dışarı çekilmesi ile uygulanır. Kanül oldukça ince olduğundan cilt yüzeyinde herhangi bir iz kalmaz. İşlem lokal anestezi ile uygulandığından hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez, oldukça konforlu bir uygulamadır. İşlem yaklaşık 2 saat sürer ve risk unsuru taşımaz.

Jinekomasti Ameliyatı

Liposuction’ın yeterli olmadığı hastalarda ise yağ dokusunun bölgeden uzaklaştırılması gerekebilir. Doku büyüklüğünden kaynaklı bir büyüme söz konusu ise jinekomasti ameliyatı gerçekleştirilmesi gerekir. Ameliyat acısız ve ağrısızdır, genel anestezi altında uygulanmaktadır. Meme dokusu cerrahi bir şekilde bölgeden uzaklaştırılır. Ameliyat sonrası hastaya verilen göğüs bandajı ile tedavi desteklenir ve hastanın çabuk iyileşmesi hedeflenir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer hastaya liposuction yöntemi ile tedavi uygulandıysa hastaya verilen korse muhakkak kullanılmalıdır. Korse sayesinde deri bölgesinden uzaklaştırıldığında yerinde boşluk kalan yağ dokusu bölgesinin toparlanması sağlanır. İşlem sonrası ağrı hasta tarifi ile basit kas ağrısı şeklindedir.

Lipoliz yeterli gelmedi ve hastaya cerrahi müdahale uygulandıysa ameliyattan 3-4 gün sonra araba kullanabilir, 1 hafta sonra hafif tempoda yürüyüşlere başlanabilir. Genellikle ağrı hissi yok denecek kadar azdır ancak acı eşiği düşük olan hastalar ağrı kesiciye ihtiyaç duyabilirler. Hastalar iş hayatına 1 haftalık aradan sonra devam edebilirler.

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Bilgiler

Jinekomasti ameliyatı kişiyi sorundan hızlı şekilde uzaklaştırabilecek bir problemdir. Hasta ameliyat sayesinde bölgede bulunan fazla yağ dokusundan kurtulur ve memenin tekrar aynı hale gelmesi mümkün değildir. Ameliyat için bedenin gelişimini tam olarak tamamlaması gerekmektedir. Bunun için uygun olan yaş 18 ve üstüdür. Ancak sorun çok büyükse ve hasta 18 yaşından küçükse gerekli tahliller yapıldıktan sonra operasyona karar verilebilir.

İşlem hastanın durumuna ve yağ dokusunun büyüklüğüne göre bazen genel bazen lokal anestezi eşliğinde uygulanır. Hastanın hastanede kalmasına gerek yoktur ve ameliyat yaklaşık olarak 45 ila 90 dakika arasında sürmektedir.