Vücut Analizi

Biyoelektrik empedans yöntemi ile çalışan cihazlarla yapılan vücut analizi standart tartıların ötesinde bize önemli bilgiler veriyor.

Vücuda, analiz cihazında yer alan ve iki elle tutulan kablolar ile hissedilemeyecek kadar zayıf ve zararlı olmayan elektrik akımı verilerek akımın kasların içindeki sıvılarda dolaşması sağlanır. Bu akım yağ dokusu ile karşılaştığında dirençle karşılaşır ve bu direnç sonrası dokular cihaz tarafından değerlendirilerek kilo - boy orantısı ile yağ oranını karşılaştırarak sonucu verir.

Vücut analizinde neler ölçülebilir?

Toplam vücut ağırlığı (kg),

Vücut yağ kütlesi (kg),

Vücut yağsız kütlesi (kg),

Bazal metabolizma hızı bilgileri (kcal),

Kişi için ideal değerler ile kıyaslama

Toplam sıvı miktarı (kg),

Body mass indeks,

Protein bilgileri (kg),

Beden yoğunluğu,

Vücut tipi,

Metabolizma yaşı

Vücut yağ oranı (%),

Vücut sıvı oranı (%),

İdeal kilo (kg),

Soft lean mass (kg),

İç organlar çevresi yağlanma derecesi

Bel ve kalça oranı,

Obezite derecesi (%),

İskeletsel kaslar (kg),

Vücut yağ oranı nedir? Nasıl ölçülür?

Kilomuzu ve boyumuzu biliyorsak ikisi arasında orantı kurmamız vücut yağ kitlemiz hakkında bize bilgi vermez. Kritik olan noktaları belirlemekte beden kitle endeksine de başvurulur ancak asıl önemli olan yağ-kas oranı arasındaki uyumdur. Bu nedenle tıp ve teknoloji bir araya getirilerek vücut yağ ölçüm cihazları geliştirilmiştir.

Vücut yapınızı, yağ - su oranınızı ve metabolizma hızınızı bilerek beslenme ve aktivite programını ayarlamak hem en doğru sonucu ortaya çıkarır hem de diyet veya spor sonrası ne kadar başarı elde ettiğinizin cevabını verir.

Sağlıklı bir bedene sahip olabilmemiz için vücudumuzun belirli oranlar dâhilinde yağ dokusuna da ihtiyacı vardır. Eklemlerin desteklenmesi, vücut ısı kontrolü, organların darbelerden korunması gibi görevlerin tamamı yağ dokularına aittir.

Tüm bu nedenlerle vücut yağ oranımız büyük önem arz etmektedir. Ve bilinilmelidir ki aynı kiloda olan iki kişiden birinin diğerinden daha kilolu görünüyor olmasının sebebi yağ oranının fazla olmasıdır.

Doğru ölçüm sonucu için ne yapmak gerekiyor?

Elektronik ve akıllı cihazlar olsa da vücut kitle endeksi ölçüm cihazlarından da daha verimli sonuç alabilmek için yapılması gerekenler vardır.

Spor, uyku, tuvalet ihtiyacı, yemek ve sıvı alımı, banyo, sauna ve yüzme sonrası ölçüm yapılması doğru değildir.

Hastalık, menstruasyon ve ilaç kullanırken ölçüm yapılmamalıdır.

Oruç tutarken ya da uzun süren açlık sonrasında, kafeinli içecek ya da enerji içeceği içildikten sonra da ölçüm yapılması doğru değildir.

Vücut analiz ölçümünün faydaları nelerdir?

Vücut analizi ile kişinin kilosu, yağ, kas ve su oranı dağılımı ölçümlenmektedir. Kişinin yaşı temel alınarak sahip olması gereken ideal ölçülerle mevcut ölçüleri karşılaştırılabilir.

Diyet ve spor sonrası elde edilen sonucun daha önceki istatistikler ile karşılaştırılması için sonuçlar bilgisayar ortamında tutulur. Diyet yapıldığı sürece tüm değişimler ve vücuttaki değişimler grafiksel olarak görülebilir.

Yapılan diyet ve spor sonucunda vücuda yapılacak yeni ölçüm sonrası alınacak olumlu sonuç ile kişiyi daha çok teşvik eder ve sporu yaşam biçimi haline getirmeyi sağlar.

Vücut analiz işlemi ne kadar sürmektedir?

Analiz işlemi yaklaşık 15 saniye gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanmaktadır.