Lenf Drenaj Ödem Tedavisi

Bedenimizin içerisinde bizi her daim sağlıklı tutmaya çalışan sisteme lenf adı verilmektedir. Bu sistem vücudumuzun bir balon gibi şişmesini ve sıvıların durgunlaşmasını önler. Lenf drenaj sistemi ise vücudumuzda biriken ödemin atılmasını sağlayan beyaz kan dolaşımına verilen isimdir.

Bedenin sağlıklı olması için lenf sisteminin oldukça hızlı çalışması gerekmektedir. Bunun nedeni vücutta su birikmemesi ve vücudun sürekli temiz kalması için devir daim yapabiliyor olmasıdır. Vücudun lenf sistemi ne kadar hızlı çalışırsa vücutta biriken zararlı maddelerden o denli hızlı kurtulabileceği anlamına gelmektedir.

Lenf drenaj yöntemi hangi tedaviler için kullanılmaktadır?

Herhangi bir sebeple vücutta oluşan ödemlerde, kadınlarda rahatsız edici bir sorun olan selülitlerde, destek tedavi olarak zayıflama tedavilerinde, hamilelik sonrası oluşan varislerde ve vücutta biriken toksinlerin atılmasında kullanılmaktadır.

Lenf drenaj tedavisi herkese uygulanabilir mi?

Yüksek tansiyon, şeker, hemoroid/basur, kemik erimesi hastalarında ve hamilelerde uygulanması sakıncalıdır ancak hekim kontrolünde uygulama yapılabilir.

Lenf drenaj hangi bölgelerde uygulanabilir?

Bu yöntem gerekirse tüm vücudu saracak şekilde yapılabilir. Bu nedenle vücudun herhangi bir kısmını belirtmek doğru olmaz. İstenilen bölgeye uzmanlar tarafından belirlenen şekilde, sayıda ve aralıkta uygulama yapmak mümkündür.

Lenf drenaj seans sayısı kaçtır?

Uygulanan tedavi türüne ve kişiden kişiye farklılık gösteriyor olsa bile destek tedavi olarak kullanılıyorsa ana tedavi temel alınarak seans belirlenmelidir. Seans süresi yaklaşık yarım saat sürmektedir ve kişinin ihtiyacına göre 2 ila 3 gün aralıklarla uygulanabilir.

Lenf drenaj yönteminin avantajları nelerdir?

Lenf drenaj yöntemi sırasında uygulanan basınç ile olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Yağlar yakılır, vücutta biriken ödemler ve yabancı maddeler atılır, cilt güzelleşir, kan dolaşımı artar, vücut sıkılaşır, selülit problemi azalır, cilt lekeleri ve yaralar iyileşir, kabızlık sorunu giderilir, stres ve doğum sonrası meydana gelen ruh bozuklukları düzelir.