Porselen Lamina Diş Kaplama

Güzel gülüşlere sahip olmak hepimizin nerdeyse hayali. Ancak diş yapımızdaki bozukluklar veya diş rengimizdeki bozukluklar çoğu zaman gülüşümüzü gizlememize neden olmakta. Ancak teknoloji ve bilimdeki hızlı ilerlemeler sayesinde güzel gülüşlere sahip olmak hayal olmaktan çıktı. Günümüzde diş estetiği adı verilen aslında hiçte zor olmayan küçük dokunuşlar ile hayalini kurduğumuz o güzel gülüşlere kavuşmak hiç de zor değil. Diş estetiğinde uygulanan lamine diş tedavisi sayesinde dişlerdeki yapı bozuklukları, renk bozuklukları, kırık ya da çatlaklar ya da dişler arasındaki boşluklar tedavi edilebiliyor. Peki, nedir bu lamine diş tedavisi?

Lamina (lamine) diş nedir?

Lamine dişler genellikle ön dişlere uygulanan dişin ön yüzeyinin hafif bir şekilde aşındırılması ile yapılan çok ince katmandaki porselenlerdir. Bu işlem diş dokusunun en az hasar aldığı işlemdir. Çok hassas yöntemler kullanılarak yapılan bu dişler gerçek dişlerle ve dişin çevresindeki dokularla kısa süre içerisinde çok iyi uyum sağlamaktadır.

Lamine diş tedavisi nedir?

Lamine diş tedavisi genellikle dişin renginin veya şeklinin bozuk olduğu durumlarda uygulanan bir estetik yöntemidir. Şahsa huzursuzluk veren bozuk olan ön dişlerin çok ince bir porselen ile kaplanması ile yapılmaktadır. Bu diş tedavisi diğer yöntemlere oranla daha doğal bir görüntüye sahiptir. Ham maddesi porselen olduğu için ince olduğu kadar da sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle de kolay kolay hasar görmezler.

Lamine dişin amacı nedir?

Yıllardır diş hekimleri sadece çeşitli diş hastalıklarının tedavi edilmesi ve dişlerdeki boşlukların doldurulması amacı üzerine hizmet verdiler. Ancak teknoloji ve bilimdeki ilerlemeler ile birlikte çeşitli peridontal hastalıklar ve bakteriler keşfedildi. Aynı zamanda insanların da estetiksel görüntülerine önem vermeye başlaması dişte de çeşitli estetiksel tedavileri beraberinde getirdi. Artık diş doktorlarını ziyaret eden birçok hastanın sorduğu soru dişlerimin daha iyi görünmesini nasıl sağlarım şeklinde. Hal böyle olunca da birçok estetik diş tedavi yöntemi ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de lamine diş tedavisidir. Lamine diş tedavisinin amacı dişle alakalı birçok estetiksel kaygıyı ortadan kaldırmaktır. Aynı zamanda dişlerin şeklini ve rengini de kısa sürede değiştirebilmektedir. Lamine dişler hastaya doğal diş yapısını kazandırmanın yanında çok estetik bir görünüme sahiptir ve asla renk değiştirmezler. Günlük olarak tüketilen çay ve kahveler, sigara kullanımı dişlerde sararmaya ve renk değişine neden olur. Lamine dişler sayesinde bu rengi değişmiş dişlerin yerini bembeyaz dişler almaktadır ve lamine dişlerde bu tip renk değişikleri olmaz. Oldukça ince ama bir o kadar da dayanıklı seramik malzemeden yapılması dolayısıyla da orijinal dişlerden ayırt edilemeyecek kadar doğal bir görünüme sahiptir.

Lamine diş avantajları nelerdir?

Lamine dişin en büyük avantajı dişlere çok fazla bir müdahale gerektirmeden uygulanabiliyor olmasıdır. Bunun sonucu olarak da diğer yöntemlere oranla hastaların en çok rahat ettiği uygulamadır.

Diğer bir avantajı çok ince yapıda olmasından dolayı geçirgenliğinin fazla olmasıdır. Bundan dolayıdır ki en doğal görünüme sahip diş estetiğidir.

Diş etleri ve dişler arasında mükemmel bir geçiş sağlamayı sağlar. Porselen köprülerde görülen diş etindeki yansımalar lamine dişte görülmez.

Tedavi süresi oldukça kısadır. Diğer diş tedavileri yöntemlerinde olduğu gibi çok çeşitli seanslardan oluşmaz.

Lamine dişlerin provası cilalanmış olarak yapılır. Bu sebeple de çay, sigara, kahve vb. gibi dış faktörlerden etkilenmez ve üzerinde diş taşı oluşumuna izin vermez.

Lamine dişlerin çekme ve germe kuvvetlerine karşı göstermiş olduğu direnç oldukça fazladır.

LAMİNE DİŞ TEDAVİSİ ÇEŞİTLERİ

Lamine dişlerin iki farklı çeşit uygulaması bulunur. Bu tedavide kullanılan malzeme porselen ya da kompozit olabilir. Bu yüzden de porselen lamine ve kompozit lamine olarak iki farklı tedavi çeşidi mevcuttur.

Porselen Lamine

Porselen lamineler laboratuvarlarda diş teknisyenleri tarafından hazırlanır. Bu hazırlama süreci aşağı yukarı 1 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Ağızdan alınan ölçü diş teknisyenlerine gönderilir ve laboratuvarda bu ölçüler bilgisayar ortamına aktarılır. Daha sonrasında ise cam seramikten bir model diş elde edilir ve bu hasta üzerinde prova edilir. Porselen lamineler fiyat olarak da diğer diş kaplamalarına oranla biraz daha maliyetlidir.

Kompozit Lamine

Kompozit lamineler direk ağıza diş hekimi tarafından uygulanır. Ve bu uygulama tek seansta tamamlanabildiği için porselen lamineye göre daha pratiktir. Fiyat olarak da kompozit lamineler daha uygundur.

Lamine Diş İşlem Süreci

Öncelikle röntgenler çekilir ve uygulanacak olan tedavi planlanır. Eğer gerekli görülürse diş eti tedavisi ya da kanal tedavisi yapılır. Diş aşındırmaya başlamadan önce alınan ölçüler ile dişlerin son hali bilgisayar ortamında belirlenir. Çok geride olan dişler için aşındırma gerekmeyebilir ancak aşındırmanın gerekli olduğu durumlarda 0,3 mm veya 0,7 mm arasında aşındırma işlemi yapılır. Daha sonra geçici lamineler hazırlanır ve ardından asıl lamineler için ölçüler alınır. Asıl lamineler için alınan ölçüler asıl laminelerin hazırlanması için laboratuvara gönderilir. Ve teknisyenler tarafından asıl lamineler hazırlanır. Bu işlem yaklaşık bir hafta sürer ve laminelerin dişe yapıştırılması ile işlem tamamlanmış olur.

Lamine Diş Fiyatları

Lamine diş malzemeleri yurt dışından temin edilmektedir. Bu nedenle de biraz maliyetli olabilmektedir. Ancak fiyatları hastanın diş yapısına, ihtiyacına, uygulama yapılacak dişlerin sayısına, mevcut dişlerde var olan rahatsızlıklara göre belirleneceği için bir fiyat söylemek mümkün değildir. Fiyat öğrenmek isteyenlerin uygulamayı yaptıracakları muayenehaneyi ziyaret edip tedavi olması gerekmektedir. Ancak o zaman bir fiyat belirleyebilmek mümkün olacaktır.

Lamine Dişin Tercih Edilme Nedenleri

Yaşın ilerlemesi ile birlikte dişlerin sahip olduğu renkte değişiklikler meydana gelmesi nerdeyse kaçınılmaz bir durumdur. Zamanla kemik yapısının da değişmesiyle birlikte dişler aşınabilir veya kırılabilirler. Ya da kişiler dişlerindeki çeşitli yapısal bozukluklar nedeni ile gülüşlerini beğenmeyebilirler. Aynı zamanda dişlerin arasındaki boşluklar da estetiksel açıdan rahatsız edici bir durum olabilir. Dişlerin arasındaki oluşan boşlukları kapatmanın en iyi yöntemi lamine diş tedavisidir. Dişlerinin renginden şikayetçi olan kişiler diş beyazlatma yöntemini kullanırlar. Ancak bazen diş beyazlatmanın yeterli olmadığı durumlar söz konusu olabilir. İşte böyle bir durumda lamine diş tedavisi ile dişlerdeki renk bozukluları giderilebilir. Lamine diş tedavisi en iyi ortodontik diş tedavisi yöntemidir. Birçok kişi tedavi sürecinin uzun olması nedeniyle ortodontik tedavileri tercih etmezler. Böyle durumlarda da lamine diş tedavisi tedavi sürecinin kısa olması nedeniyle tercih edilmektedir.

Lamine dişler kimlere uygulanır?

Çeşitli dış etkenlerden dolayı dişlerinde renk bozukluğu olanlarda,

Estetik açıdan dişlerinden rahatsız olanlarda,

Dişleri çarpık ve düzensiz olan aynı zamanda diş seviyeleri yamuk olan kişilerde,

Dişlerindeki dolgularda renk sorunu olanlarda ve dolguları eskimiş olanlarda,

Dişleri aşınmış veya kırılmış kişilerde,

Beyazlatma yolu ile tedavi edilememiş ya da fazla antibiyotik ya da flüorür kullanımından dolayı diş renklerinde bozukluk oluşanlarda

Dişlerinde birbirinden ayrıklık sorunu olan kişilerde porselen lamine diş tedavisi uygulanır.

Porselen lamineler kimlere uygulanmaz?

Alt çene yapısı çok önde olan kişilerde,

Diş minesi yeterli olmayanlarda,

Dişlerinde ileri düzeyde sarı ve beyaz leke sorunu olanlarda,

16 yaşını tamamlamamış ise,

Bruksizm hastalığı olanlarda,

Diş gıcırdatma sorunu olanlarda lamine diş uygulaması bu rahatsızlık tedavi edilmeden yapılmaz.

İşlem kaç seanstan oluşur?

Lamine diş tedavisinin en çok tercih edilme nedenlerinden bir tanesi de tedavi süresinin kısa olmasıdır. Peki ne kadar sürmektedir lamine diş tedavisi? Eğer herhangi bir diş eti tedavisi söz konusu değilse tedavi en fazla 3 seanstan oluşur ve en fazla bir hafta sürer. İlk seansta kullanılacak olan lamine dişlerin yüzeyi hazırlanır ve tedavi olacak kişiden alınan ölçüler laboratuvara gönderilir. İkinci seansta hazırlanan ve cilalanan lamineler ile kişiye prova yapılır. Üçüncü seansta ise hastanın ihtiyacına göre lamine dişlerin orijinal dişlerin yüzeyine yapıştırılır. Ve en geç bir hafta içerisinde orijinalden farkı olmayacak derecede doğal dişlere ve daha estetik bir gülüşe kavuşulur.

Lamine diş tedavisi nasıl uygulanır?

Bu tedaviye ilk olarak kişinin ağız içi ölçüleri alınarak başlanır. Bu ölçülerden yola çıkılarak bir model çıkartılır. Bu model ile kişiye bir test uygulaması yapılır. Hekim ve kişinin ortak fikirleri ile karar verilir ve işlemin uygulama aşamasına geçilir. Uygulamaya başlamadan önce dikkat edilmesi gereken husus kişinin diş etlerinin sağlıklı olmasıdır. Bu gibi işlemlerde estetik ön planda olduğu için önce diş taşı temizliği vs. yapılır. Diş etinin şeklinde bir bozukluk varsa bu düzeltilir. Gerek görüldüğü durumlarda lokal anestezi uygulanır ve dişlerin ön yüzeyinde aşındırma yapılarak ince bir tabaka kaldırılır ve lamine dişlerin yapıştırılması için bir basamak oluşturulur. Ancak dişler normalden daha geride olması halinde aşındırma yapılmaya gerek kalmaz. Sonrasında ağız içinden asıl porselen lamineler için son ölçüler alınır. Bu tedavi diğer yöntemlere göre daha kısa bir sürede tamamlanır. Daha sonrasında hazırlanan asıl lamineler hastanın ağzına yapıştırılarak işlem tamamlanır. Görüldüğü üzere diğer diş tedavi yöntemlerinden farklı olarak çok fazla bir detay içermeyen bir işlemdir. Ancak lamine dişlerin birde laboratuvar aşaması vardır. Gelin laboratuvarda neler yapıldığını hep birlikte inceleyelim.

Lamine Diş Laboratuvar Aşaması

Laboratuvar aşaması bu tedavinin en hassas kısmıdır. İlk olarak çeşitli yöntemler kullanılarak güçlendirilmiş porselen lamineler hazırlanır. Maksimum bir hafta içerisinde porselen lamineler hazır hale getirilir. Sonrasında hazırlanan bu model porselen lamineler hastanın ağzında denenir. Hastanın da görüşü alınarak eksikleri belirlenir ve gerekli düzeltmeler yapılarak model lamineler teknisyene gönderilir. Son aşama ise gerçek porselen laminelerin dişe yapıştırılmasıdır. Ve bu şekilde işlem tamamlanmış olur.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Lamine dişler dişe yapıştırıldıktan sonra normal dişlerle oldukça doğal bir yapıda kaynaşır. Ancak nasıl ki normal dişler dış etkenlerden zarar görür ise aynı şeyler lamine dişler için de geçerlidir. Bu nedenle tedaviden sonra sert şeyler çiğnememeye özen göstermek gerekir. Bunun yanı sıra diş gıcırdatmaktan, tırak yemekten, kalem gibi sert şeyler ısırma gibi alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekebilir. Eğer diş gıcırdatma alışkanlığı var ise ve kişi bundan vazgeçemiyorsa gece plağı kullanmalıdır. Fındık, ceviz gibi sert kabuklu diş minesine zarar verecek yapıdaki kabuklu yiyecekleri dişlerle kırmamaya dikkat etmelidir. Ayva gibi tam gevrek olmayan yiyecekleri ısırarak değil de lokmalar halinde tüketmek gerekir. Bunun dışında elma gibi yiyecekleri ısırarak yiyebiliriz. Lamine dişlerin bakımları doğal dişlerden çok farklı değildir. Bu yüzden tedaviden sonra da dişlerimizi düzenli fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya özen göstermeliyiz. İyi bir ağız bakımı ve dikkatli kullanım sonucunda lamine dişler çok uzun yıllar dayanıklılık gösterecektir.6 ayda bir düzenli olarak kontrole gidilmelidir.

Lamine diş yaptırıldığında her şey yenilebilir mi?

Lamine dişlerin en büyük özelliği orijinal dişlerle bütünleşmesidir. Bu yüzden de normal dişler ile yiyebileceğimiz her şeyi yiyebiliriz. Hatta bir süre sonra ağzınızda lamine dişler olduğunu bile unutabilirsiniz.

Lamine diş kırılır mı?

Doğal dişleri kırabilecek her türlü yiyecek lamine dişleri de kırabilir. Bu nedenle doğal dişlerimiz ile yemekten çekindiğimiz her şeyi lamine dişlerimizden de uzak tutmalıyız.

Lamine diş dayanıklı mıdır?

Gerekli olan ağız bakımıza özen gösterdiğimiz sürece lamine dişler hem oldukça dayanıklı hem de uzun ömürlüdürler.

Lamine bakımı nasıl yapılır

Ekstra bir bakım gerektirmez. Normal dişlere yapılan bakım yeterli olacaktır. Düzenli olarak fırçalanması ve diş ipi kullanılması gibi bir bakım yeterlidir.

Ağrılı ve acılı bir işlem midir?

İşlem lokal anestezi ile yapıldığı için işlem sırasında herhangi bir ağrı ya da acı hissedilmez.

Lamine diş tedavisi uygulanan diş çürürse ne olur?

Daha önce de söylediğimiz gibi normal dişlere uygulanabilecek her işlem lamine dişlere de uygulanabilmektedir. O nedenle böyle bir durum ile karşılaşıldığında normal dişe uygulanan dolgu lamine dişe de uygulanabilir.

Lamine diş kimlere uygulanabilir? Bir sınırı var mıdır?

Geceleri diş gıcırdatması rahatsızlığı olan ve 16 yaşından büyük olan herkese doktor kontrolünde lamine diş gönül rahatlığı ile uygulanabilmektedir.

İşlemin yan etkisi var mıdır?

Hayır. İşlemin bugüne kadar gözlemlenmiş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Lamine dişlerin düşme ihtimali, var mıdır?

Hayır. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte yapışma değeri oldukça yüksek yapıştırıcılar üretilebilmektedir. Eğer işlem uzman bir hekim tarafından yapılırsa böyle bir ihtimal nerdeyse hiç yoktur.

Hangi diş macununu kullanmalıyız?

Lamine dişler yapıldıktan sonra ilk 10 veya 15 gün boyunca hassasiyet meydana gelebilir. İlk 10-15 günlük süreçte hassasiyet giderici macunlar tercih etmekte fayda vardır. Onun dışında özellikle kullanılması gereken bir macun yoktur. Ancak fazla miktarda aşındırıcı içeren macunlardan uzak durmak gerekir.

Kola tüketmek lamine dişlere zarar verir mi?

Bilindiği üzere kolanın içinde bulunan asidin çözücü bir etkisi vardır. Buda laminelerin yapıştırıldığı sınırların kenarında çözücü etkisini gösterebilir. Lamineler düşmez ancak çok fazla miktarda tüketildiğinde diş hassasiyeti meydana gelebilir.