Enzim Peeling

Enzim peeling, salgılanan melanin renginin koyulaşması sebebi ile ortaya çıkan enzimi baskılar ve bu sayede ciltteki lekeleri azaltır. Cilt yüzeyinin lekeli bölgelerine etki ederek cilt rengini açar . Tedavi sonrası cilt pürüzsüzleşir ve temiz bir görünüm ortaya çıkar.

Kimyasal Peeling ve Enzim Peeling Arasında Ne Fark Vardır?

Kimyasal peeling cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar, enzim peeling ise cildin alt tabakasında bulunan melanin oluşumunu azaltarak tedavi gerçekleştirir. Alt tabakayı tedavi ederek daha sağlıklı bir çözüm sunduğu için enzim peeling daha etkili bir sonuç vermektedir.

Enzim Peeling Hangi Lekeleri Giderir?

Vücut üzerinde bulunan tüm lekelerde etkili bir yöntemdir. Özellikle güneş, yaşlılık ve doğum lekelerinin tedavisinde etkili rol oynamaktadır.

Enzim Peeling Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Enzim peeling uygulamadan önce vücutta açık yara, enfekisyon ya da aktif uçuk olmamasına dikkat edilmelidir. Son 3 ay ile 1 yıl arasında orta ya da derin kimyasal peeling yaptırmış hastalarda enzim peeling uygulanmamalıdır. Yoğun sigara kullanımı, gebelik ve emzirme dönemi de enzim peling yaptırmak için uygun dönemler değillerdir.

Enzim Peeling Tedavi Süreci Nasıl Olmalıdır?

Enzim peeling tedavisi iki aşamadan oluşmaktadır. Birinci aşamada cilt temizlenir ve maske uygulaması yapılır. Uygulanan maske ciltte 8 saat boyunca bırakılır. Daha sonra maske ciltten su yardımıyla arıtılır ve hastaya bir bakım kremi verilir. Hasta kremi maske uygulaması sonra ilk 2 hafta günde 2 ya da 3 defa, 2 hafta dolduktan sonra günde 1 defa uygulanmalıdır. Enzim peeling leke tedavisinde en iyi sonuçlara ulaşabilmek için kremin günlük düzenli kullanımı oldukça önemlidir.

İlk Uygulamadan Sonra Neler Meydana Gelir?

Cilt işlem sonrası bir miktar kızarır ve güneşten yanmış gibi görünür. Eğer hastanın cilt yapısı çok hassassa uygulama sonrası 48 saat içerisinde karıncalanma ya da kaşınma hissi oluşabilir. Cilt yüzeyinde yangı ve gerginlik hissi oluşması tedavi sürecinde beklenen bir durumdur. Kaşına, yanma ya da gerginlik hissiyatını azaltmak için uzman tarafından önerilecek kremlerin kullanılması gerekmektedir. Uygulamadan 48 saat sonra oluşan semptomlar tamamen kaybolur, kızarıklık ve cilt pullanması ise bir süre daha devam edebilir ancak sonrasında cilt sağlıklı görünümüne kavuşur.

Enzim Peeling ile Başka Tedaviler Kombine Edilir Mi?

Enzim peeling kesinlikle tek başına uygulanması gereken bir tedavi yöntemidir. İşlemle birlikte başka bir tedavi uygulamakta işleme ait olan leke kremleri dışında krem kullanmakta kesinlikle doğru değildir. Aksi takdirde hedeflenen sonuçlara ulaşılamayacağı gibi beklenmeyen sonuçlarda meydana gelebilir.

Enzim Peeling İle Hangi Sorunlar Tedavi Edilir?

Ciltte dış etkenler, yaş ve genetik sebepler dolayısı ile oluşan yaşlı görünüm ve yaşlılık lekelerinde, aşırı pigmentasyon sebebi ile meydana gelen lekelerde, deri üzerinde bulunan spotlar yani koyu lekelerde, melasma ve cholasma’da ve akne izlerinde etkili şekilde tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Enzim Peeling Nerelerde Uygulanabilir?

Enzim peeling hassas bölgeler hariç vücudun leke sorunu olan bütün bölgelerinde kullanılabilir. Ancak özellikle bacaklar, kollar, eller, karın, boyun, dekolte bölgesi ve yüz enzim peeling tedavisinin en çok uygulandığı bölgelerdendir.

Enzim Peeling İşleminin Avantajları Nelerdir?

Melasma ve cholasma lekelerinin tedavisinde çok etkilidir. Ağrısız bir uygulama yöntemidir. Hassas cilt tiplerinde de uygulanmakta ve başarılı sonuçlar alınmaktadır. Soyucu etken maddelerin çok hafif olması sebebiyle yan etkiler oldukça düşük seviyededir. Sonbahar ya da kış aylarını beklemek gerekmez, yılın her mevsiminde uygulanabilir. Akne izleri ve cilt lekeleri üzerinde etkilidir. Cilde zarar verecek kimyasallar içermemektedir. Oldukça güvenli ve etkili bir yöntemdir.

Enzim Peeling İşleminin Dezavantajları Nelerdir?

Leke tedavilerinin etkileri ömür boyu kalıcılık sağlamaz. Meydana gelen düzelmenin devam edebilmesi için işlemin belirli aralıklarla tekrarlanması gerekmektedir. Fiyat açısından pahalı görünen bir işlemdir ancak 1 kez klinik ortamında uygulama yapıldıktan hasta kendisi verilen kremlerle tedaviye devam edebilir. Toplam maaliyet bu durum göz önüne alındığı zaman diğer uygulamalardan daha uyguna mal olmaktadır.

Enzim Peeling Leke Tedavisi Programı Nasıl Sonuçlanır?

Uygulama yapılan hastaların büyük bir kısmı işlemin lekeler üzerinde %95 oranında başarılı olduğunu belirtmiştir. Enzim peeling leke tedavisine başlanıldıktan yaklaşık 1 hafta sonra hasta cilt renk tonunda açılma ve yapısında ciddi gelişmeler farkeder.