Dövme Sildirme

Lazerle dövme sildirme uygulaması, dövme yaptırmanın trend olmasıyla eş zamanlı olarak gitgide artan bir ihtiyaç olarak gündemimizde. Tattoo salonlarının artması ve kalıcı makyaj uygulamalarının da yaygınlaşmasıyla daha da önem kazanacak olması muhtemeldir.

Şöyle durumlar çok yaşanıyor; bütün aileyi karşınıza almak pahasına onu çok sevdiğinizi kanıtlamak için onun adını bileğinize yazdınız. Ya da o çok sevdiğiniz solistin vücuduna yaptırdığı dövmeler o kadar hoşunuza gitti ki hemen sizde en yakın tattoo salonunun yolunu tuttunuz… Veya alkollü bir günün sonunda kafalar gitmişken gaza gelip en mahrem yerinize dövmeyi kondurdunuz 😱

Sonra ya evdeki baskıya dayanamadınız ya dövme hoşunuza gitmedi ertesi gün pişman oldunuz. Dövmenizi çok sevdiniz ama asker ya da polislik için sınava gireceksiniz.

Buna benzer klinik hikâyeleri çok dinledim. Bende dövme sever birisi olarak açıkça ifade etmeliyim ki dövme yaptırması ayrı sildirmesi ayrı bir dert… Uygulama acısı başka sildirme acısı bambaşka… Yaptırırken para ödersin, sildirirken para ödersin… Uzun lafın kısası dövme yaptırmadan önce çok iyi düşünmek, ileride oluşacak maddi ve manevi riskleri öngörmek gerekiyor. Lazerle dövme silme işleminde bir takım bilgileri vermemiz konuyu daha anlaşılabilir kılacaktır.

Dövme nedir?

Tattoo da denilen deri üzerine çeşitli aletler yardımıyla boya veya boya pigmentlerinin işlenmesine verilen isimdir. Çok eski tarihlerden itibaren neredeyse 8.000 yıllık bir geçmişi olduğu bilinmektedir.

Dövme sildirmek istiyorum mümkün mü?

Muhtemelen dövme sildirme işini ekşi sözlük, inci sözlük, süslü sözlük, forum vs. gibi mecralarda bol bol okudunuz yetmedi googlelayarak bu yazıya ulaştınız. Evet, dövme sildirmek şu anki teknolojik imkânlar (lazerler) sayesinde gayet de mümkündür.

Lazerle dövme sildirme nedir?

Lazerle dövme sildirme adından da anlaşılacağı üzere, cildin altındaki pigmenti parçalayarak vücuttan atılmasını sağlayan Nd:Yag lazer türü olan Q-switch veya Pico Saniye lazer adı verilen cihazlarla yapılan silme işlemine denilmektedir.

Lazerler yoğunlaştırılmış, kısa atımlı, belirli bir alana yoğunlaştırılmış ışık enerjisi üretmektedirler. Üretilen bu ışık, dövmeyi meydana getiren pigmentler ve hücreler tarafından emilmektedir. Absorbe edilen lazer ışığı dövme pigmentlerinin küçücük parçalara bölünmesini sağlamaktadır.

Esasında silme gibi bir durum değil de pigmentlerin parçalanması söz konusudur. Boyalar dövme yapılırken her ne kadar vücutla uyumlu diye anlatılsa da aslında uyumdan ziyade vücudun dışarı atamayacak kadar büyük moleküllerden oluşmasından kaynaklanan bir zorunlu uyumluluk durumudur. Lazerlerle daha küçük parçalara bölündüğünde vücudun doğal refleksleriyle dışarı atılması sağlanmaktadır.

Q-Switch Lazer Dövme Silme

Q Switch lazerler çok uzun zamandır dövme silme işlemlerinde başarılı bir şekilde kullanılıyor. 1064/532nm dalga boylarını kullanan sistemin dövme silme dışında lazerle tüy sarartma, leke giderme, cilt gençleştirme, karbon peeling gibi yaygın kullanım alanları vardır.

Pico Saniye Lazer Dövme Silme

Q switch lazerler nano saniyede atışa hazır hale gelirken pico lazerler 1000 kat daha hızlı bir sürede piko saniyede atışa hazır hale gelirler. Aynı dalga boyunda çalışırlar.

Lazerle dövme silme ne kadar sürer?

Ortalama büyüklükte (5-8 harf) bir dövme qswitch için 1 seans 20 -30 dk. pikosaniye lazer için 12 - 20dk. süreler öngörülür.

Dövme sildirme kaç seans sürer?

Q switch lazerlerle yapılan silme işlemi 4 ila 8 seans, pikosaniye lazerlerle yapılan silme işlemi 2 ila 4 seans sürmektedir.

Lazerle Dövme Silme Tedavi Süreci

Tedavi sürecini dövme silme tedavisi, tedavi uygulanan bölgenin yara olması ve kabuklanması, iyileşmesi şeklinde 3 bölüme ayırabiliriz.

Lazer ile silinen dövmenin işlemden sonra ilk olarak beyazlaştığını sonrasında kırmızıya dönüştüğünü görebiliriz. Bölge işlem sonrasında tam olarak yara gibidir. Aradan 5 gün geçtikten sonra cilt üzerinde gözle görülebilecek, saydam bir kabuk oluşur ve yaklaşık 3 hafta içerisinde bu kabuk düşer. Bu kabuklanmanın düşmesinin ardından seans sonrası dövmenin ne kadarının silindiği görülebilir.

Piko lazerlerde su toplama ve kabuklanma düzeyi oldukça düşük ve daha konforludur.

Lazerle Dövme Silme İşleminden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle dövme sildirme işleminin öncesinde ve işlem esnasında nasıl dikkat edilmesi gereken hususlar var ise; sonrasında da dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar:

Uygulama sonrasında üzeri kapatılan dövmenin bulunduğu bölgenin 24 saat kapalı kalması, su ile temas etmemesi, güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir.

24 saatin ardından açılan bölgenin doğrudan güneş ışığına maruz kalmasından kaçınılmalıdır.

Lazerle dövme sildirme uygulamasının ardından kullanılması tavsiye edilen kremlerin ya da nemlendiricilerin kullanımına özen gösterilmelidir.

Uygulamanın yapıldığı bölgede kabuklanmalar ortaya çıktığında bu kabukların yolunmamasına, koparılmamasına dikkat edilmelidir.

İşlem sonrasında solaryumdan uzak durulmalıdır.

Beklenmeyen bir durum ortaya çıktığında muhakkak bir uzmandan yardım istenmelidir.

Lazerle dövme sildirme işlemi yapılan bölgeye başka bir kozmetik işlem yaptırmaktan kaçınılmalıdır.

Lazerle Dövme Silme İşleminden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dövme silme işleminden sonra 24 saat süreyle tedavi bölgesi kapatılmalı ve kesinlikle sudan uzak tutulmalıdır. 24 saat dolduktan sonra bölgenin nemli kalması için doktorun uygun gördüğü nemlendirici ile nemlendirme işlemi uygulanmalı ve kabuklanma oluşan bölgeler kesinlikle kaldırılmamalıdır. Kabuklanan bölgeler yeni seansa kadar çok iyi korunmalı ve kesinlikle güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Yaranın iyileştiğinden emin olana kadar ağda, epilasyon gibi bölgeye zarar verebilecek işlemler uygulanmamalıdır.

Qswitch Lazerle Dövme Silme İşlemi Sonrası Ozon Terapi Uygulaması

Lazerle dövme silme işlemi bir tedavi yöntemidir ancak kontrollü derecede yanık oluşturulması sebebi ile derinin kendini yenileme ve iyileştirme süresi mevcuttur. Bazı durumlarda hastalar dövmenin oldukça kısa süre içerisinde silinmesini isteyebilirler ancak iyileşme süreci göz önünde bulundurulmadan ikinci seansı uygulamak deriye büyük hasarlar verebilir. Bu nedenle lazerle dövme silme işleminden sonra ozon terapi uygulayarak derinin daha çabuk ve iz kalmadan iyileşmesi sağlanabilir.

Dövme kalıcı olarak silinir mi?

Dövmelerin tamamen silinmesinden ziyade tamamen algılanmaması hedeflenir. Tedavi bitiminde %10 oranında bir iz mutlaka kalacaktır. Uzun yıllar sonunda o izlerde tamamen silinecektir.

Dövme sildirme acıtır mı?

Ne yalan söyleyelim acıtır 😭 😭 Fakat öyle dayanılmayacak bir acıdan bahsedemeyiz. Silme işlemi esnasında atış yapılan bölgeye soğuk hava üfleyen bir alet var. Aynı zamanda anestezik kremlerle dövmeli alan iyice uyuşturuluyor. Yani korkulacak bir durum yok.

Lazerle her dövmeyi silmek mümkün müdür?

Lazerle dövme silme işleminde dövme ve ten rengi, kullanılan boyaların kalitesi, dövmenin ne zaman ve ne kadar derine yapıldığı, dövme yapılırken hangi cihaz ya da yöntemin kullanıldığına kadar her detay önemlidir. Tüm bu detaylar göz önüne alınarak silme işleminin yapılacağı lazer cihazına karar verilir. Dövmenin ne kadar başarılı bir sonuçla silineceği de tüm bu detaylarla bağlantılıdır.

Hangi renk dövmeler silinebilmektedir?

Özellikle siyah ve kırmızı renkteki dövmelerin lazerle sildirme işlemi %90 başarı ortalamasına sahiptir. Mavi ve yeşil gibi renklerdeki dövmelerde bu oran daha düşüktür. Fakat her renge göre lazerde dalga boyu ayarlaması yapılarak başarı oranı yükseklere çıkmakta ve bu sayede dövmeden tamamen kurtulma imkânları sağlanmaktadır.

Dövme ve Ten Renginin Lazerle Dövme Silme Üzerine Etkisi

Lazer ışınları zıt renklerin bulunduğu yerlerde etkili olmaktadırlar. Koyu renkten açık renge gidildikçe lazerlerin işlem başarısı azalmakta ve dövmenin silinebilme ihtimali neredeyse sıfırlanmaktadır. Buradan çıkarılacak sonuç siyah renkli bir dövmenin sarı renkli bir dövmeye oranla çok daha kolay ve iz kalmadan silineceğidir.

Dövme Yapılırken Kullanılan Boyaların Dövme Silme Üzerinde Etkisi

Dövme yapılırken kullanılan boyanın kalitesi silme işlemi sırasında alınacak sonuç üzerinde oldukça etkilidir. Kalitesiz boyalar ile yapılmış dövmeler silme işlemi sırasında uzmanı oldukça zorlamakta vücuttan kolay atılabilecek, kaliteli boyalar üzerinde yapılan silme işlemi ise çok daha başarılı olmaktadır.

Dövme Silme İşlemi Sırasında Kullanılacak Lazerin Önemi

Kullanılan boya, dövmenin rengi ve ten rengi kullanılacak lazer seçiminde en dikkat edilecek unsurlardır. Dövme silme işlemlerinde genel olarak koyu renkli dövmeler için Nd: Yag Q-Switch lazer, renkli dövmelerde ise Piko lazerler kullanılmaktadır.

Lazerle dövme sildirme işlemi kimlere uygulanabilir?

Lazerle dövme sildirme işlemi 12 yaş üzeri, kalp, şeker, epilepsi ve ciddi cilt rahatsızlığı bulunmayan kimselere uygulanabilmektedir.

Lazerle dövme sildirme işlemi kimlere uygulanmaz?

Lazerle dövme sildirme işlemi hamile bayanlarda uygulanmamaktadır. 12 yaşın altındaki çocuklara da bu işlem uygulanmaz. Yine ağır kalp hastaları, diyabet (şeker) hastaları, epilepsi hastaları ve ciddi cilt sorunu olan kimseler için de lazerle dövme sildirme işlemi uygulaması yapılmamaktadır. Hepatit-b, egzama ya da mantar hastalığı taşıyanlarda, et beni üzerine, göz, burun ve kulak içine de uygulanmaz.

Lazerle dövme sildirmenin diğer yöntemlere göre avantajları nelerdir?

Lazerle dövme sildirme işleminin diğer yöntemlere göre bazı avantajları vardır. Bu avantajlardan şüphesiz ki en önemlisi sağlık noktasındaki avantajlardır.

Eski yöntemlerde cilt üzerinde çok farklı ve uzun süreli tahribatlar meydana gelmektedir. Lazerde tahribatlar daha az, iyileşme süreci daha çabuk ve dövmenin silinme başarısı daha yüksektir.

Diğer yöntemlere kıyasla lazerle dövme sildirmede iz kalma oranı çok daha düşüktür. Özellikle yaraya benzer izlerin kalması çok zayıftır.

Krem, jel, asit gibi yöntemlerde çok daha büyük sağlık sorunlarıyla karşılaşma ihtimali yüksekken başarıya ulaşma oranı çok daha düşüktür.

Dövme sildirmek için hangi lazer? Q-switch mi piko lazer mi?

Karşılaştırma Tablosu QSwitch LazerPico Lazer
Siyah Dövme Başarısı 80-90%80-90%
Renkli Dövme Başarısı 50-70% 80-90%
Seans Süreleri 20dk 12dk
Seans Sayıları 4-8 2-4
Dövme Sildirme Fiyatları Düşük Yüksek
Acı Oranı Düşük Düşük
Tedavi Sonrası Yan Etki Su toplama, kabuklanma Kızarıklık

Lazerle dövme sildirme ne kadar?

Belki de çoğu insanın ilk olarak araştırdığı şeylerin başında lazerle dövme sildirme işleminin kaç lira tutacağıdır. Lazerle dövme sildirme fiyatlarının standart olmadığını öncelikle söylemek gerekir. Fiyatlar, işlemin yaptırılacağı merkeze, dövmenin boyutuna, rengine göre değişiklik göstermektedir. Fiyatlar noktasında en doğru cevap uzmandan ya da klinikten alınan cevap olacaktır.