Çatlak Tedavisi

Cilt çatlakları neredeyse her kadında görünmektedir. Oldukça yaygın bir sorun olmasına karşın tıp dünyası henüz kesin bir çözüm üretememiştir. Tam olarak bir çözüm üretilemiyor olsa bile fraksiyonel lazer çatlak tedavisi konusunda oldukça iyi sonuçlar elde edebilmektedir

Sık kilo alıp verme, ergenlik ve hamilelik dönemlerinde ortaya çıkabilen çatlak problemi aslında ciltte bulunan kollajen dokunun parçalanması ve elastikiyetin kaybolması nedeniyle ortaya çıkar. Aşırı kortizon kullanımı da cilt çatlağı oluşumuna neden olabilmektedir.

Kendiliğinden kaybolabilecek bir cilt sorunu mudur?

Maalesef cilt çatlakları kendiliğinden kaybolamadığı gibi %100 etki eden bir tedavi yöntemi de yoktur. Ancak bazı durumlarda görünürlülüğünün azaldığı gözlemlenmiştir. Örneğin kortizon kullanımı sonrası meydana gelen çatlaklarda ilacın bedenden atıldığı süre sonrası azalma olduğu görülebilir.

Cilt çatlakları önlenebilir mi?

Çatlakların oluşumuna pek çok neden sebep olduğu için çatlaklar için önlem almak maalesef mümkün değildir. Ancak çatlak oluşumunun fark edilmesinden hemen sonra derin yırtıklar oluşmadan yani renkleri henüz pembeyken deri yüzeyinden uygulanacak kremler ya da bitkisel içerikli yağlar ile derinleşmeleri önlenebilir.

Fraksiyonel lazer çatlaklara nasıl etki eder?

Karbondioksitli fraksiyonel lazer epidermis ve dermis tabakasını zedeleyerek vücudun yenilenme mekanizmasını tetikler ve cilt iyileşmeye başlar.

Fraksiyonel Lazerin Avantajları

Acısız bir işlemdir, ağrı hissi kişinin dayanabileceği kadar hafiftir. Kişi tedavi sonrası günlük hayatına hemen dönebilir. Dokuların işlem sonrası reaksiyonu neredeyse yok denecek kadar azdır.

CO² Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Yan Etkileri

Uygulamadan sonra cilt yüzeyinde kızarıklıklar oluşması normaldir. Kızarıklıklar genellikle işlemden birkaç saat sonra kendiliğinden düzelir. Esmer ten rengine sahip kişilerde cilt yüzeyinde lekelenmeye sebep olması beklenilebilecek bir durumdur. İşlemin uçuk ve sivilcelenmeye sebep olduğu da gözlemlenmiştir.

CO² Fraksiyonel Lazer Seans Süresi ve Sayısı

Seanslar genellikle 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir. Seans aralıkları cilt tipine göre değişmektedir ancak genellikle 4 ila 6 hafta aralıklarla uygulanırlar. Ciltte bulunan problemin seviyesine göre 3 ila 6 seans arası uygulama yapılır.

CO² Fraksiyonel Lazer Uygulamasından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Uygulama sonrası hasta yakınmaları genellikle az ve geçicidir. Uygulamadan sonra bir süre güneş yanığı hissi oluşması normaldir. Bu histen kurtulmak için soğuk duş almak ilk akla gelen seçenek olur ancak işlemden sonra ılık duş almak gerekmektedir. Makyaj yapmakta bir sakınca yoktur. Ödem oluşması beklenebilecek bir sorundur ve ödem durumlarında buz kompres yapmak uygun olacaktır.

Karbondioksit Fraksiyonel Lazer Uygulamasının Sonuçları Ne Zaman Görülür?

Co² Fraksiyonel lazer uygulamasından sonra vücut çok hızlı bir şekilde iyileşir. Kollajen yapımı uygulamadan 3 ay sonra başladığı için sorunun ne denli tedavi edildiği de bu süreden sonra ortaya çıkmaktadır. Tam sonuç ise 6 ila 12 ay sonra alınır.