Mantarlı Tırnak Bakımı

Tırnak mantarı yani demotofit tek hücreli canlıların tırnağa yerleşmesi ve tırnağa hasar vermesidir. Özellikle şeker hastalarının çok dikkat etmesi gereken tırnak mantarı genellikle ayak başparmağında görülmektedir. Diğer ayak tırnaklarında görülebileceği gibi el tırnaklarında da görülebilir. Tırnak mantarı tedavisi klinik ortamda uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Tırnak mantarı neden kaynaklanır?

Tırnak mantarı genellikle ayak başparmağında ve tırnaklarda görülen bir problemdir. Mantar tırnak üzerinde sertleşme ve şekil bozukluğu şeklinde gözlemlenmektedir. Tırnak mantarı tek hücreli canlılardan kaynaklandığı için bulaşıcı bir hastalıktır. Bu nedenle tırnak ya da ayak mantarı taşıyan kişiler kesinlikle başkalarının çorap ve ayakkabılarını giymemeli, ayaklarını kesinlikle nemli bırakmamalılardır.

Tırnak mantarı nedenleri nelerdir?

Sivri uçlu ya da dar ayakkabılar, tırnak üzerine alınan sert ve ağır darbeler, yaralanmalar, havuz, sauna ya da ortak duş gibi ıslak alanların ortak kullanımı, tırnak makası, çorap, terlik ya da ayakkabıların paylaşımlı olarak giyilmesi ve hijyenik olmayan ortamlarda yapılan manikür - pedikür tırnak mantarına neden olan başlıca sebeplerdir.

Tırnak mantarı nasıl tedavi edilir?

Mantar oldukça inatçı bir rahatsızlıktır ve tedavi süreci oldukça uzundur. Doktorun tercihine ve mantarın durumuna göre tedavi oral yol ve kremlerle olabileceği gibi son teknoloji ‘ND YAG LAZER’ ile de uygulanabilir.

Nd Yag Lazer Tedavisi

İlaçlı ve kremli tedaviye alternatif olarak geliştirilen Nd Yag Lazer tırnak ve tırnak yatağını ısıtarak mantarı sonlandırmayı hedefler. Hem konforlu hem de yan etkisi olmayan bir tedavi olması sebebi ile şeker ve karaciğer hastalarında, hamilelerde, yaşlılar ve çocuklarda güvenli şekilde uygulanabilir.

Lazerli Tırnak Mantarı Tedavisi ve İyileşme Süreci

Uzmanın yapacağı muayene sonrası lazer ile yapılacak tedavinin seans sayısı belirlenir. Genellikle 1’er hafta arayla 4 seans hastalara önerilen tedavi süresidir. İşlem süresi yaklaşık 10 ila 15 dakika arasında sürmektedir. Uygulama sonrası hasta günlük hayatına konforlu bir şekilde devam edebilir. Mantar tedavisinin sonuçları işlemin 4. seansından yaklaşık 3 ila 6 ay sonra ortaya çıkar.

Tırnak Mantarı Bakımı

Tırnak mantarının boyut ve yoğunluğuna göre uygulanacak seans sayısı belirlenir. Tırnak yüzeyi uygulanacak aylık bakımlar ile inceltilir ve kesilir. Hastanın evde uygulaması gerekenler ve günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenler anlatılır. Tedavi süreci acısız ve konforludur. İlaçlı tedavi hamilelerde, karaciğer hastalarında ve çocuklarda kullanılamayacağı için lazer tedavisi tercih edilmektedir.