Batık Tırnak Tedavisi

Tırnak batması genel olarak ayak başparmağında görülen ancak diğer parmaklarda da olması mümkün olan ve tırnak yatağının farklı sebeplerle şekil değiştirmesinden kaynaklanan gömülme ve yapı bozukluğu oluşması ya da enfeksiyon kapmasıdır.

Tırnak batmasına ne sebep olur?

Tırnak batması genel olarak dış etkenlerden kaynaklanır. Dar ayakkabı ya da dar çorap giymek, fazla kilo, hamilelik dönemi ve tırnak mantarı bu dış etkenler arasında en bilinenleridir.

Batık Tırnak Tedavisi

Batık tırnak yaş ya da cinsiyet gözetmeyen hatta bebeklerde bile yanlış ayakkabı tercihi sonrasında rastlanılabilen bir sorundur. Rahatsızlığın başladığı ilk döne kızarıklık, yanma hissi ve acı geçici olarak düşünülür ve önemsenmez ancak tırnak batığı tedavi edilmediği sürece aynı şikâyetler devam eder. Tırnak batması tedavisinde genellikle 3TO Tel Sistemi veya B/S Bant uygulaması ile tedavi edilir.

3TO Tel Sistemi Tedavisi

Görünümü diş teline benzeyen, titanyum malzemeden üretilmiş teller tırnağın şekline göre iki ucundan birleştirilir ve sıkıştırılır. Telin orta kıvrıma yapacağı baskı ile tırnak yatağına olan baskı biter ve tırnak düzgün biçimde uzamaya başlar. İşlem acısızdır ve cerrahi müdahale gerektirmediği için avantajlıdır.

B/S Bant Tedavisi

B/S bantlar çeşitli tırnak boyları için cam elyaftan üretilmiş, tırtıklı yapıya sahip bantlardır. Hastanın tırnağının enine göre ölçüsü alınarak bant boyutu ayarlanır ve tedavi için özel olarak kullanılan yapıştırıcı ile tırnak yüzeyine uygulanır. Uygulanan bandın etkisi ile tırnak yatağına gömülen ve batan tırnak açılır ve yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Bu sayede tırnak kökü düz bir şekilde uzamaya alıştırılır ve batık tedavi edilir.

Tırnak batması nasıl tedavi edilir?

Tel tırnak yüzeyine yerleştirildikten sonra günlük hayata geri dönülür. Tırnak uzadıkça takılan tel ile birlikte uzar ve tırnak ucuna doğru yaklaşır. Tırnak ucuna yaklaşan tel baskı yapamayacağından dolayı etkisini kaybeder. Etkisini yitirdiği düşünülen telin değişimi yapılarak tedaviye devam edilir. Telin kaç kez değiştirileceği ve tedaviye ne kadar devam edileceği batık tırnağın durumuna bağlıdır. En az 3 seans olmak koşuluyla 8 ila 10 seansa kadar sürebilir. Eğer tırnak batığının temeli mantar enfeksiyonuna dayanıyorsa mantar tedavisi ve batık tırnak tedavisini bir arada yapmak çok daha iyi sonuç verecektir.

Tırnak batması tedavisi kalıcı mıdır?

Tedaviler sonrası batık tamamen yok olur ve tırnak yatağı düzelir. Ancak sonrasında yapılan pedikür, yanlış ayakkabı seçimi ya da genetik yatkınlık sebebi ile batığın tekrarlama durumu söz konusu olabilir.