Suzan Ugan

Merhaba. Bu bölümümüzde sizin için Nişantaşı’na geldik. Medikal estetik hekimi Dr. Nihat Dik ile beraberiz. Şimdi biz botoksu bugüne kadar kırışıklıklarımızın açılmasına yardımcı olan bir madde olarak ve işlem olarak, uygulama olarak biliyorduk. Şimdi bugün bambaşka bir yönünü öğreneceğiz. Eğer saçlarınızda seyrelme, dökülme varsa bizi çok iyi dinleyin. Çünkü medikal estetik hekimi Dr. Nihat Dik bize saç botoksunu anlatacak. Değil mi?

Dr. Nihat Dik

Evet, kesinlikle öyle. Biliyorsunuz ki saç yaşayan bir organımız. Yaşayan kıllar. Bunların bir kökleri var. Bu kökler aynen lale soğanı gibi bir kök. Ondan sürekli bir saç çıkıyor. 8-12 yıl ömrü var. 8-12 yıl sonra ölüyor. Tekrar uykuya yatıyor saç kökü. 3 ay sonra yeniden bir saç çıkıyor. Yani 3 tane fazı var. Bu 3 tane anajen, telojen, ketojen.

Bir tanesinde şu gördüğünüz sağlıklı saçların hepsi anajen faz. Sonra uyku da olan saçlar var, telojen faz. Bir de geri hazırlık aşamasında çıkmak için olanlar var, ketojen faz. Şimdi böyle bir fazımız ve böyle bir canlı saçlarımız varken. Bu saçları kestiğinizde saçlar kanamaz. Çünkü sinir uçları yok, damar yok. Çünkü tırnağımız gibi veya derinin üst dokusu gibi tamamen cansız. Ama kökler canlı.

Şimdi botoks bu saçı nasıl çıkartır? Şöyle bir şey oluyor Amerika’da bundan 1-2 yıl önce. Bir tane plastik cerrah annesinin migren tedavisi için saçına, kafa derisine botoks yapıyor. Aradan zaman geçtikten sonra annesine şey söylüyor “sen ne yaptırıyorsunuz? Ne yapıyorsun? Senin saçın çıkmaya başlamış.” Diyor. Annesi de diyor ki “yok, ben hiçbir şey içmiyorum, yapmıyorum. Bildiğin gibi sadece sana iğneyi yaptırıyorum” diyor.

Buradan hareketle klinik çalışmalar yapılıyor. Bakılıyor eğer ki androjenik yani erkek tipi saç dökülmesi varsa, kadın olsun, erkek olsun. Erkek tipi saç dökülmesi ne demek? Erkek tipi saç dökülmesi şu demek. Bu frontal kas kafanın gerisine doğru giden, yelpaze şeklinde bütün kafayı saran kas. Bu kas o kadar buraya basıyor ki, o kadar gergin bir kas ki saç köklerine kan gitmesine izin vermiyor. Damarların üzerinde sürekli bir baskı. Aynen bahçeyi sulayan hortumun üzerine ayağınızla basmışsınız gibi baskı uyguluyor. O kadar baskı uygulayınca oralara kan gidemiyor. Kan gidemeyince de saçlar ölmeye başlıyor.

Suzan Ugan

Ve dökülüyor.

Dr. Nihat Dik

Aynen susuz kalan bir bitki gibi boynu bükülüyor ve soluyor. Peki, ne yapmamız lazım? Ayağımızı hortumun üzerinden kaldırmamız lazım. Peki, bunu nasıl yapabiliriz? Efendim, bunu da saç botoksu enjeksiyonu olarak yapabilirsiniz.

Suzan Ugan

Etkileri hemen görülen bir şey mi bu?

Dr. Nihat Dik

Etkiler hemen nasıl görülüyor? Bu frontal kas, saçları besleyen frontal kasın baskısını botoks gevşetiyor tabi. Botoks gevşetici ya. Çizgili kasları gevşeten bir özelliği olmasından kaynaklı olarak.

İlk botoks uygulama alanı nedir biliyor musunuz? Şaşılık. Şaşılık tedavisi için ilk botoks kullanılır. Vancouver da Kanada'nın şehrinde bir doktor karı koca. Biri göz doktoru, biri dermolog bunu şaşılık için kullanılırken. Kırışıklıklarda gitmeye başlıyor. Ve yıl daha 1999 şurada 17 yıl önce.

Gelelim botoksa, botoks başka. Migren tedavisinde zaten bulunma yeri orası. Zaten migren tedavisinde kullanılıyor. Kozmetik de kullanılıyor, şaşılıkta kullanılıyor, terlemede kullanılıyor. Saçta çıkarsın artık. Saç botoksu enjeksiyonu diyoruz adına.

Buradaki baskı kalkınca oralara kan gitmeye başlıyor. Saç kökleri kanlanıyor. Kanlandıktan sonra da vitamin taşınmış oluyor, oksijen taşınmış oluyor. Saç köklerinin de saç üretmekten başka çaresi kalmıyor. Bunlar başlıyor uzamaya. Tüy gibi olmuş, iyice ömrü sonlanmak üzere olan kıllara bir bakıyorsunuz. Kalın kalın çıkmaya başlıyor. Bunu hemen 1-2 ay içerisinde görmeye başlıyorsunuz. 2 veya 3 seans yaptırdığınızda gayet sağlıklı, gür, harika ve güzel saçlarınız oluyor.

Suzan Ugan

Şimdi modelimiz çok saçsız bir model değil. Biraz açıklık var ama.

Dr. Nihat Dik

Şöyle yanlardan açılmaya başlamış. Saç botoksu için çok ideal bir örnek. Neden Biliyor musunuz? Çünkü saçlar dökülmeden saç botoksu yaptırmanız lazım. Saçlar tamamen döküldüyse, dökülme işlemi tamamlandıysa…

Suzan Ugan

Artık o zaman saç ekimi yapılır.

Dr. Nihat Dik

Evet ona saç ekimi yapıyoruz. Zaten 20 yıldır saç ekim merkezi çalıştırıyorum. Öyle bir saç hekim merkezim var. 20 yıldır saç ekimi yapıyorum. Onun içinde saç botoksu benim çok çok iyi bildiğim bir konu. Bu kadar bir açıklıkta, bakın frontal kasın büyüklüğü ne ise, frontal kasın her tarafında belli noktalarda, her tarafını gevşetmeniz gerekiyor. Sırf mezoterapi veya PRP gibi saçın tek döküldüğü yerlere yapmıyorsunuz. Frontal kasın tamamını gevşetiyorsunuz. Bu kas gevşediği zaman, o zaman kan damarları bir oh diyor. Rahat bir nefes alıyor. Oralara oksijen gitmeye başlıyor. Ne oluyor? Saç döken kötü bir hormonumuz var. Dihidrotestosteron. Bir tane enzim var. Bu enzim yardımı ile kötü testosterona dönüşüyor. Saçlarımızı döken androjenik, yani erkek tipi saç dökülmesin de o kötü testosteron. Bol oksijen gidince kötü testosteron oluşamıyor. İyi testosteron, kötü testosterona oksijen varlığında dönüşemiyor. O bölgeye oksijen salarsanız ne yaptınız? Kötü testosteronu yendiniz.

Suzan Ugan

O zaman ileride dökülecek saçlarında önüne geçtik.

Dr. Nihat Dik

Aynen öyle. Erkekte yüksek testosterondan kaynaklanan saç dökülmesi artık sizin kaderiniz olmayacak. Neden? Çünkü artık kötü testosteron üremeyecek.

Suzan Ugan

Türk erkeklerinde daha fazla mı dökülüyor saçlar?

Dr. Nihat Dik

Yok, hemen hemen bütün toplumlarda aynı. Şuan buraya gelen saç ekimi için Araplar çok fazla kafaya takıyor kel olmayı. Onlarda da çok fazla kellik var. Hemen hemen dünyanın her tarafında kel olmak veya olmamak neredeyse %50-%50. Yani neredeyse toplumun %50'sinin saçı dökülüyor. Neden? Kötü testosteron yüzünden.

Suzan Ugan

İşte, erkekler içinde çok önemli bir aksesuar saç.

Dr. Nihat Dik

Aynen öyle ama tek erkeklerde mi dökülüyor saç? Hanımlarda da dökülüyor. Çünkü kadınlarda da erkek tipi saç dökülmesi var. Neden? Çünkü erkeklerde ki testosteronun 8/1 oranı kadınlarda da testosteron var. Eğer ki bir yumurtalık kisti var ise veya başka bir sebeple vücutta testosteron üretimi artmışsa kadınlar da erkek tipi saç dökülmesi görüyoruz. Tedavi, tabi ki tedaviyi kadın doğumcular, doğum kontrol hapları vererek yapıyor. Ama kaybedilmiş saçları geri getirmek için ne yapıyoruz? Hanımlara da saç botoks enjeksiyonu yapıyoruz.

Suzan Ugan

Harika hocam. Çok güzel bilgiler aldım sizden. Çok daha fazla merak ediyorum. Peki, tekrar dökülüyor mu? Yoksa tamamen kalıcı bir tedaviden mi bahsediyoruz?

Dr. Nihat Dik

Saç botoksu enjeksiyonu 6 ayda bir yapılıyor. 2 veya 3 uygulama sonrasında eski saçlarınıza kavuşuyorsunuz. Yılda bir saç botoksu enjeksiyonu yaptırmak, saçlarınızın dökülmemesi için yeterli.

Suzan Ugan

Kaşlar ile bir ilgimiz var mı?

Dr. Nihat Dik

Kaşlarda şöyle. Kaşlardaki dökülme genellikle psikolojik kökenli ya da kaşları yolmaya bağlı bir dökülmedir.

Suzan Ugan

Bu erkek tipi dökülmeye girmiyor değil mi?

Dr. Nihat Dik

Yok, erkek tipi dökülmeye kaşlar girmez. Sakal da girmez. Onlar genellikle psikolojik kökenlidir. Biz onlara genelde saçlarda da para para dökülme olur. Ona alopecia areata deriz ya da halk dilinde de biliyorsun saç kıran, sakal kıran şeklinde söylenir. Onun tedavisi bambaşka. O genelde psikolojik kökenlidir, sıkıntıya bağlıdır. O tür durumlarda da o bölgeye özel bir karışım yaptırtıyorum. Özel bir eczacı'm var. Onun hazırladığı o bölgeye sürdüğünüz zaman. 3 ay içerisinde kesinlikle sakal kıran, saç kırandan kurtuluyorsunuz.

Suzan Ugan

Size geldik ve memnun olmadığımız her tarafımızla ilgili bir müdahaleniz mevcut hocam. Saç dökülüyorsa, saç çıkartıyorsunuz.

Dr. Nihat Dik

Saç, saç bizim işimiz.

Suzan Ugan

Yüzünüz buruşmuş ise, sarkmalar var ise cilt gençleştirme kabiliyetiniz var.

Dr. Nihat Dik

Orada da evet teknolojileri kullanıyoruz. Onda teknolojiler ama saç bizim işimiz. Saç konusunda tedavi edemeyeceğimiz bir hasta oluğunu hiç sanmıyorum.

Suzan Ugan

Süpersiniz hocam. Ellerinize sağlık. İzleyicilerimiz adına size çok teşekkür ediyorum.

Dr. Nihat Dik

Ben teşekkür ediyorum.

Suzan Ugan

İnşallah aklınıza takılan her şeyi ben doktorumuza sormuşumdur. Ama daha fazla sormak istediğiniz soru var ise lütfen ekranın alt tarafında görmüş olduğunuz iletişim numaralarımızdan ve soysal medya hesaplarımızdan bizlere ulaşın. Nişantaşında medikal estetik hekimi Dr. Nihat Dik ile beraberdik. Çok yaşa tüm hızıyla devam ediyor.