Titreşimli Ultrasonik Dalga Tedavisi

Titreşimli Ultrasonik Dalga Tedavisi

Titreşimli Ultrasonik Dalga Tedavisi sorun bulunan bölge üzerine çeşitli aparatlar aracılığı ile faradik elektrik akımları yollayarak, cilt ve cilt altı dokularda kasılmalar oluşturarak yağ hücrelerinin parçalanmasını sağlar. Günümüzde medikal estetik, rehabilitasyon ve spor alanlarında kullanılmaktadır.

Medikal Estetik Alanında Titreşimli Ultrasonik Dalgaların Vücuda Etkisi

İnsan doğası gereği genellikle güzel vücut hatlarına ve gergin bir deriye sahip olmayı, bunu yıllarca aynı şekilde sürdürmeyi isterler. Selülitlerden kurtulmak, metabolizmayı hızlandırmak ve yaşlanmayı geciktirmek için hormon salgılanmasının normal şekilde devam etmesi gerekmektedir. Tüm bu saydıklarımız içinse dolaşım ve sindirim sistemlerini korumak önemlidir. Titreşimli ultrasonik dalgalar ise tam burada bizlere yardımcı olmaya başlamaktadır.

Uygulamanın vücutta hücre voltajını yükseltmesi sebebi ile selülitler, metabolizma, karın bölgesi organları uyararak sindirim süreci desteği, estetik ve güzellik, fiziksel, zihinsel, cinsel güç ve hormonal denge, kemik yoğunluğu destekleme, boy uzamasına etki, fizik tedavi ve spor kondisyonu konusunda olumlu etkiler sağlamaktadır.

Fitness ve Spor Alanında Titreşimli Ultrasonik Dalgaların Etkisi

Tedavi için kullanılan dalgalar germe ve gevşeme ile sadece büyük kasları değil küçük kasları da uyarır. Bu şekilde çok daha etkili ve hızlı iyileşme sağlanır. Titreşimli ultrasonik dalgalar eklemlerin esnekliği ve hareketliliğini arttırsan, reflekslerde ve dengelerde iyileşme sağlayan oldukça etkili bir egzersiz yöntemidir.

Titreşimli ultrasonik dalga tedavisi sporcular için oldukça basit ve kolay germe yöntemi ile sporcu yaralanması riskini azaltan, idman ya da maçlar sonrası kas yorgunluklarını hızlı bir şekilde gideren ve eklemlerin esnekliğini sağlayan denge duygusunu geliştirmektedir.

Amerika’nın ünlü araştırma kliniklerinden Medical Science Monitor tarafından 2007 yılında yapılan araştırmaya göre titreşimin kaslarda saniyede 20 ila 50 kez germe ve gevşeme yöntemi ile kan damarları ve lenfatik damarlarda pompa görevi gördüğü ve damarları genişlettiği ortaya çıkmıştır.

Özel Egzersiz Yöntemi İle Kas Gücünü Arttırma

Titreşimli ultrasonik dalgalar hızlı kasılan kas liflerini uyararak kaslarda bulunan gücü arttırır. Koşma ve atlama gibi efor sarfedilen sporlarda sporcular için hızlı kasılan liflerin ağırlık ve performansını dengeli şekilde korumak sporcular için çok önemlidir. Tedavi yöntemi nu dengeyi koruyarak kasları korurken aynı zamanda büyüme hormonu salgılanmasını uyararak kas dayanıklılığını arttırmayada yardımcı olmaktadır.

Titreşimli Ultrasonik Dalgaların Faydalı ve Güvenilir Etkisi

Dalgalar yumuşak tendonları ve çalıştırması zor olan bağ dokularını bile çalıştırır. Sadece vücutta bulunan büyük kasları değil aynı zamanda yüz kasları gibi ince ve leğen kemiği kası gibi çalıştırılması mümkün olmayan kasları da çalıştırır. Tüm vücut titreşimi egzersizleri ve normal güç egzersizleri birleştirildiği zaman kasların gücü %30 oranında artar, böylece egzersiz süresi %85 oranında azalır ve miktarı yarı yarıya düşer. Ağırlık kaldırma gibi yorucu ancak kas geliştiren metodların aksine ultrasonik titreşimli dalga egzersizlerinde eklemler, bağlar ve tendonlarda aşırı yüklemeye sebep olmaz yani sakatlanma riskini ortadan kaldırır.

Titreşimli Ultrasonik Dalga Tedavisi Herkese Uygulanır Mı?

Hamilelerde, eklem veya kemik operasyonu geçirmiş ve vücudunda metal platin olan kişilerde, kalp pili taşıyan hastalarda tedaviyi uygulamak mümkün olmamaktadır.

YORUMLAR