Şok Dalga ESWT Tedavisi

Şok Dalga ESWT Tedavisi

ESWT yani ‘Vücut Dışından Uygulanan Dalga Terapisi’ olarak bilinmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde sesten daha hızlı enerji dalgaları meydana getirerek ses duvarını aşar ve oldukça güçlü ses dalgaları oluşturur. Meydana gelen bu ses dalgaları çarptığı bölgede yüksek basınç yaratır ve titreşim oluşturur. Bunun sonrasında bir çukurlaşma meydana gelir ve negatif titreşim baloncukları ortaya çıkar. Tedavi biçimi yağ dokuları üzerinde de aynı etkiyi yaratarak kavitasyon etkisi ile birlikte yağ dokularını parçalar. Boyun, baş ve sinirlere yakın bölgeler dışında yağlanma bulunan her bölgede uygulanması mümkündür.

Şok Dalga – ESWT Hangi Tedaviler İçin Kullanılmaktadır?

Zayıflama, selülit, tenisçi dirseği, omuz kireçlenmeleri, topuk dikeni, doğum sonrası oluşan çatlaklar için kullanılmaktadır.

Şok Dalga – ESWT Tedavisi Herkese Uygulanabilir Mi?

Bu tedavi yöntemi kalp pili taşıyan hastalar, kanser hastaları, hamileler, eklem ve kemik operasyonu geçirmiş ve vücudunda metal platin taşıyan kişilerde uygulanamaz. Kemik gelişimi henüz tamamlanmamış genç kişilerde de şok dalga tedavisi uygulanması uygun değildir.

ESWT Yöntemi İle Topuk Dikeni Tedavisi

Çok fazla ayakta durmak ya da ayak tabanında aşırı zorlamaya bağlı olarak oluşan topuk dikeni kişinin yaşam kalitesini oldukça düşüren bir rahatsızlıktır. Kilo, ortopedik olmayan ayakkabılar ve ayakta bulunan fiziksel problemlerde sebep olabilmektedir. Çözüm olarak genellikle ayakkabı tabanında ortopedik destek kullanımı, fizik tedavi uygulaması ya da topuk bölgesine enjektörlü kortizon uygulaması tercih edilmektedir. Çok ilerlemiş ve bu tedavilerin yeterli gelmeyeceği vakalarda ise biyolojik tedaviler ya da cerrahi müdahale tavsiye edilmektedir. Şok dalga tedavisi ile topuk dikeni rahatsızlığını ameliyata gerek kalmadan, acısız ve kortizon enjektesi olmadan tedavi etmek mümkündür.

ESWT Yöntemi İle Tenisçi ve Golfçü Dirseği Tedavisi

El bileği çok fazla kullanım sonucu dirseğin iç ya da dış yan bölgesinde ağrı oluşturur. El bileğinde tekrarlayan zorlanma gerektiren işlerde çalışan kişilerde, tenis ve golf oynayan kişilerde oldukça sık şekilde görülebilmektedir. ESWT yöntemi ile tenisçi dirseği tedavisi uygulamak mümkündür.

El bileğinin aşırı kullanımı sonucu dirsek dış ya da iç yanında ağrı oluşturur. El bileğinin tekrarlayan zorlanmasını gerektiren işlerde çalışanlarda, tenis ve golf oynayanlarda sık görülür.

ESWT Yöntemi İle Kalsifiye Omuz Ağrısı Tedavisi

Orta yaşlı kişilerde sıkça görülen ve tam olarak nedeni bilinmeyen, omuz eklemi çevresinde bulunan tendonlarda kalsiyum birikmesi ile oluşan ağrı sebebi ile omuz ağrısı ve hareket kısıtlanmasına neden olan karakteristiktir bir hastalıktır. ESWT tedavisi ile kalsifiye omuz ağrısını tedavi etmek mümkündür.

ESWT Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Sert bölgelere yapılacak uygulamalarda en fazla 2 yumuşak bölgelere yapılacak uygulamalarda ise en fazla 4 seans uygulama yapılması uygun görülmektedir. Seanslar yaklaşık olarak 20 ila 30 dakika arasında sürmektedir ve haftada 1 uygulanmaktadır.

YORUMLAR