Leke Tedavisi

Leke Tedavisi

Güneş tüm canlılar için bir yaşam kaynağı ve vitamin deposudur. Vücut için bilinen faydaları D vitamini sentezi sağlaması, antibakteriyel etki yaratması, akne ve sivilceleri tedavi etmesidir ancak yaz döneminde güneşlenmek içinde faydalanılmaktadır. Ancak çeşitli sebepler nedeni ile ozon tabakasının giderek incelmesi sebebi ile güneşin faydası kadar zararıda bulunmaktadır. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda güneşin sadece cilt lekelerini tetiklemediği, cilt kanserine de neden olduğu kanıtlanmıştır.

Ciltte leke oluşumunun asıl sebebi vücudun kendini korumak için önlem almasıdır. Cilt maruz kaldığı güneş, makyaj malzemeleri ve zararlı kimyasallar gibi olumsuz etkenler sebebi ile kendini korumayı ister ve melanin salgılanır. Sonuç olarak salgılanan bu melanin sebebiyle cilt kendini koruyabilir ancak lekelenme meydana gelir.

Cilt Lekelerine Neler Sebep Olmaktadır?

Esas olarak cilt lekeleri vücudun kendini korumak için aldığı önlemlerden dolayı meydana getirdiği melanin salgısından meydana gelmektedir. Sonuç olarak cilt kendini korur ancak yüzeyinde hiç istenmeyen lekeler oluşur.

Cilt Lekelerinde Kullanılan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Cilt lekelerinde kullanılan tedavi yöntemleri kimyasal peeling, enzim peeling, karbon peeling ve Co2 Fraksiyonel Lazer yöntemleri kullanılmaktadır. Kullanılacak tedavi yöntemi kişinin cilt yapısına, lekenin derinliğine ve bulunduğu bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling ile leke tedavisi yönteminde kullanılacak kimyasal ajanlar deriyle buluşturulur. Deri ile buluşturulan ajanlar derinin çeşitli derinliklerinde kontrollü şekilde hasar oluşturur ve derinin kendini tedavi etme süreci böylelikle başlamış olur. Tedavi sürecini tamamlanmış cilt temiz ve gergindir. Böylelikle istenilen sonuca ulaşılmış olur.

Enzim Peeling ( Işık Peelingi)

Enzim peeling derinin kendini koruması sırasında salgılanan melaninin koyu renk alarak lekeye dönüşmesini sağlayan tyrosinase enzimini baskılar ve melanin oluşumunu azaltmış olur. Böylece ciltte oluşmuş lekelerin rengi açılır ve henüz derinin üst tabakasına yansımamış lekeler baskılanmış olur.

Karbon Peeling

Karbon peeling özellikle ciltte oluşmuş mevcut lekelerin giderilmesi için kullanılan aynı zamanda cilt yüzeyinde bulunan gözenekleri küçültüp, cilde aydınlık veren ve sıkılaştırarak gerginlik yaratan bir tedavi yöntemidir. Leke tedavisi dışında cilt gençleştirme yöntemi olarakda bilinmektedir.

Co2 Fraksiyonel Lazer

Co2 fraksiyonel lazer ışınları cildin hem üst hem de alt tabakasına etki edebilen bir tedavi yöntemidir. Cilt yüzeyinde mikro kanallar açarak kollajen üretimini destekler ve bu sayede cildin sıkılaşmasını, canlı ve parlak görünmesini sağlar. Ciltte bulunan lekelerin tedavisi konusunda oldukça etkili ve başarılı sonuçlar elde edilen bir yöntemdir.

Leke Tedavisi Süresi Ve Seans Sayıları

Leke tedavisinde belirlenecek seans sayısı hangi tedavi yönteminin uygulanacağına ve tedavi edilecek kişinin cilt durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ortalama olarak bir rakam vermek gerekirse bitkisel peelingler için 4 ila 8, kimyasal peelingler için 1 ila 6 seans uygun görülmektedir.

YORUMLAR