IPL Epilasyon

IPL Epilasyon

IPL epilasyon olarak adlandırılan lazer teknolojisi aslında yoğun ışık atılımı gerçekleştiren bir sistemdir. Kıl köklerine etkisi kesinlikle Alexandrite, Diode ve Nd: Yag lazer kadar yoğun değildir. Lazer epilasyona göre yüzde seksen ila yüzde doksan arasında etkili olmaktadır. IPL epilasyon ana tedavi yöntemi olarak değil destek tedavi olarak uygulanmaktadır. Alexandrite koyu renkli tüylerde etkili olmakta ancak açık renkli tüyleri görememektedir, IPL lazer bu tarz durumlarda tedaviyi başarılı sonuçlandırmaktadır.

Lazer epilasyon yaptırmaya karar verip klinik ziyareti ya da bilgi almak için telefon aracılığı ile görüşme gerçekleştirildiği zaman uzmanlar gerekli bilgileri hastaya aktarırlar. Epilasyon yaptırmadan önce tüyleri kökünden alan ağda, epilatör, cımbız ve ip gibi yöntemler kesinlikle uygulanmamalıdır. Epilasyon kök tahribatı gerçekleştiren bir sistem olması dolayısıyla sadece deri yüzeyinde bulunan tüyleri traş etmek gerekmektedir. Güneşlenmek ve solaryum deri yanığı sayılması sebebi ile lazer epilasyon uygulaması öncesi solaryuma girmek ve güneşlenmekten kaçınılması gerekmektedir. Lazer epilasyon sarı tüyler üzerinde etki etmediğinden dolayı kesinlikle tüy sarartıcı işlemler uygulanmamalıdır. Ve son olarak Roacuttane lazer epilasyon yaptırmaya engel teşkil ettiğinden son 6 ay içerisinde roacuttane vb ilaçlarla sivilce tedavisi gördüyseniz lazer epilasyon yaptıramazsınız.

Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra cilt yüzeyinde kızarma ve sızlama meydana gelebilir. Bu yan etkiler kısa bir süre sonra kendiliğinden kaybolacaklardır. Lazer epilasyon sonrası güneş ışınlarıyla direk karşı karşıya kalmak doğru değildir, kesinlikle güneş koruyucu kullanılmalıdır. Uygulama yapılan bölgelere kese, peeling ya da ciltte tahrişe neden olabilecek hiçbir uygulama yapılmamalıdır. Seans aralarında lazerin görmediği tüyler uzamaya devam edecektir. Bu tüyleri kesinlikle kökünden almamak ve hatta mümkünse yeni randevu tarihine kadar müdahale etmemek gerekmektedir.

IPL Epilasyonun Faydaları Nelerdir?

  • Uygulama yapılan kişilerin %70-90’ında uzun dönemli epilasyon sağlar.
  • Konforlu bir işlemdir, acı hissinin oldukça az olması sebebi ile hastalar tedaviye oldukça kolay uyum sağlamaktadır.
  • Tüylerde tekrar büyüme gözlenir ancak tekrar çıkan tüyler zayıf ve açık renklidir.
  • Hızlı uygulama süresi ile oldukça pratiktir.
  • Işın seviyesi sebebi ile cilde yan etkisi yoktur, alerjik veya toksik reaksiyona sebep olmaz.
  • Batık kıl problemlerinde en etkili çözüm yöntemidir.

Kaç Seans Gerekmektedir?

İnsan vücudunda bulunan kılların büyüme, duraklama ve dökülme olarak üç farklı evresi bulunmaktadır. Işınların kıl köküne en iyi şekilde etki etmesi için kılın büyüme evresini yakalamak gerekmektedir. Eğer doğru büyüme evresi yakalanırsa yaklaşık 4 ila 6 seans etkili sonuçlar vermektedir. Yüz bölgesi ise hormonlar konusunda daha duyarlı olması sebebi ile kıl kökleri daha dirençli olduğundan tedaviye 8-10 seans sonra cevap vermektedir. Uygulama sıklıkları 4 ila 6 hafta arasında olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yaz Aylarında Uygulama Yapılabilir Mi?

Yaz döneminde epilasyon uygulanmasının, doğru cihazlar kullanıldığı sürece bir sakıncası yoktur. İşlem sonrası uygun güneş koruyucular kullanıldığı ve uzman tavsiyelerine uyulduğu sürece epilasyon yaz aylarında da kullanılabilmektedir. Uygulamadan 10 gün önce ve 10 gün sonra cilt direk güneş ışınından korunmalıdır. IPL lazerin koyu renk tenlerde etkisi azalabileceğinden epilasyon öncesi güneşlenmek veya solaryuma girmek uygun değildir. Doğuştan koyu ten rengine sahip kişilerde farklı lazer cihazları tercih edilebilir.

IPL Lazer Epilasyon Uygulanmaması Gereken Durumlar Nelerdir?

Tatil ya da solaryum seansı sonrası ten rengi koyulaşmış olacağından lazer epilasyon kesinlikle uygulanmamalıdır. İşlemden 15 gün önce kılı kökten alan ağda, cımbız veya tüy dökücü krem uygulamış kişilere lazer epilasyon uygulanmaz. Son altı ay içerisinde sivilce tedavisi için ilaç kullanan kişilerin ciltleri oldukça ince olduğundan lazer epilasyon önerilmez. Gebelik süresince lazer epilasyon uygulanmamaktadır.

IPL Lazer Kalıcı Sonuç Sağlar Mı?

IPL lazer tüylere %80 ila %90 oranında etki etmektedir. Hastaların %10 ila %20’si tedavi tamamlandıktan bir süre sonra geri gelebilecek seyrek ve ince tüylere birkaç seans daha işlem yaptırmak durumunda kalabilir. İşlem uygulandıktan sonra hormonlarda değişikliğe sebep olacak ilaçlar kullanılırsa tüylerin tekrardan çıkma durumu söz konusu olabilir.

YORUMLAR