CO² Fraksiyonel Lazerle Yüz Germe

Yaş almak canlı her varlık için doğal bir süreç olsa bile insanoğlu yüzyıllardır bu süreci yavaşlatmak ve hatta durdurmak için yollar aramaktadır. Yüzyıllar önce de günümüzde de gençleşme ve genç görünme için farklı kremler, uygulamalar keşfedilmiştir. Günümüzde teknolojik gelişmeler ile birlikte daha etkili sonuçlar veren işlemler uygulandığı için özellikle kadınlar bu tedavilere çok daha fazla rağbet göstermektedirler.

Cildimiz Neden Yaşlanır?

Genler, stres, güneş ışınları, düzensiz uyku, iş hayatı ve beslenme alışkanlıkları gibi sebeplerden dolayı cilt yaşlanmakta ancak buna karşın cilt kendini sürekli yenileyerek yaşlanmanın etkilerini onarmaktadır. Yaş ilerledikçe cildin yenilenmesi yavaşlar, kollajen üretimi azalır ve destek yapıyı oluşturan elastik liflerin kaybolmasıyla gevşemeler yaşanır. Yaşlanma belirtileri bu şekilde ortaya çıkmaktadır.

Cilt Yaşlanmasını Önleyebilir Miyiz?

Tıp dünyası tüm çalışmalarına rağmen cilt yaşlanmasını tamamen önleyecek bir çözüm bulamamıştır. Cilt yaşlanmasını geciktirecek işlemlerle cildin bağ dokusunu güçlendirecek, kollajen seviyesini arttıracak cilt yaşlanmasını yavaşlatmak mümkündür.

Lazerli Cilt Gençleştirme

Cildin lazer ışınları ile baştan aşağı taranması sonucu lazer ışınlarının ısıya dönüşmesi ile kollajen üretimini arttırmayı hedefleyen bir yöntemdir. Kollajen üretimi ile birlikte yeni bağ dokusu oluşur ve bu cilde gergin, parlak bir görünüm kazanmasına yardımcı olur. Lazerli tedavide CO² fraksiyonel lazer kullanılmaktadır. CO² fraksiyonel lazer cildin hem alt hem de üst tabakasına etki edebilen bir tedavi yöntemidir. Cilt yüzeyinde mikro kanallar açarak kollajen üretimini tetikler.

Yüz Gençleştirme Tedavisi

CO² fraksiyonel lazerin tedaviden sonra ciltte oluşturduğu mikro yaralar kızarıklık şeklinde görülmektedir. İşlem sonrası kabuklanma oluşur ve zaman içerisinde bu kabuklanma kendiliğinden kaybolacaktır. Yaklaşık 2 hafta sonra cilt tamamen iyileşecektir. Kollajen üretiminin artması ve bağ dokunun yenilenmesiyle gözle görülen sonuçlar 2-3 ay sonra başlayacak ve 18. aya kadar devam edecektir. Genellikle tek seans yeterli olacak ancak hastanın çok ihtiyacı varsa maksimum 6 seansa kadar tedavi uygulanabilmektedir. Seans süresi ortalama

Lazerle Yüz Gençleştirme Tedavisi Öncesi Uyarılar

Tedaviye başlamadan önce güneş banyosu yapılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Kanın pıhtılaşmasına engel olan aspirin ve türevi ilaçlar kullanılmamalıdır. Daha önce uçuk problemi ile karşı karşıya kalmış kişiler bunu mutlaka tedaviyi uygulayacak hekime bildirmelilerdir. Isotretinoin ve retinoid grubu ilaçlarla tedavi gören kişiler tedaviden önce ilaçlara ara vermelidir. Cilt soyma gibi işlemlerden uzak durulmalı, eğer yakın zamanda peeling işlemi yapıldıysa bilgi verilmelidir.

Lazerle Yüz Gençleştirme Tedavisi Sonrası Uyarılar

Tedavi sonrası cilt direk güneş ışığına maruz bırakılmamalı ve solaryuma girilmemelidir. Bu düzen 6 ay süre boyunca devam ettirilmelidir ve bu süre boyunca kış ya da yaz fark etmeksizin yüksek faktörlü güneş koruyucular kullanılmalıdır. İşlemin uygulandığı ilk gün duş alınmamalı, ikinci gün itibari ile ılık duş tercih edilmelidir. 1-2 ay boyunca cildi soyacak tüm işlemlerden uzak durulmalıdır. Uygulamadan 1 hafta sonra makyaj yapmaya devam edilmesinde bir sakınca yoktur.

YORUMLAR