Botoks

Botoks cilt yapısının belirli nedenler dolayısıyla kendisini yenileyememesi sonucu yaşlanmaya başlayan ciltte kırışıklık, düşük kaş ya da terleme gibi rahatsızlıklara klinik ortamda hızlı çözüm bulmak için uygulanmaktadır.

Botoks Etkisi ve İçeriği

Clostridium botulinum adlı bakteriden elde botulinum toksini botoks uygulaması olarak bilinmektedir. Tıbbın birçok alanında da kullanılan botoks plastik cerrahisinde de hem hastaların hem de uzmanların işini oldukça kolaylaştırmaktadır. Botoks sinir ve kas arasındaki etkileşimi bloke eder ve kasların çalışmasını sağlayarak görevini tamamlar.

Botoks Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Uygulanır?

Botoks koltuk altı, el ve ayak terlemelerinde, ciltte bulunan ince kırışıklıkların doldurulmasında, kaş arası ve alın çizgilerinin nötrlenmesinde, kaş ayaklarında, dudak üstü, boyun ve dekolte bölgesinde bulunan kırışıklıkların giderilmesinde başarılı ve konforlu şekilde kullanılmaktadır. Ortalama olarak yarım saat içerisinde ve klinik ortamda uygulanmaktadır.

Aşırı Terleme Tedavisinde Botoks

Aşırı terleme toplumun neredeyse yarısında görülebilen ve ciddi bir problemdir. Sağlık ve hijyen açısından kişinin güvenini kırabilmektedir. Kesinleşmiş bir belirti yaşı olmayan bu durumun görülme nedenleri arasında obezite, diyabet, yüksek tansiyon ve aşırı alkol tüketimi bulunmaktadır. Çoğu insan günde 1 litreye yakın ter üretirken aşırı terleyen  kişi yaklaşık 10 katı kadar terlemektedir. Aşırı terleme en çok yüz, koltuk altı, el ve ayaklardır. Koltuk altı bölgesinde aşırı terleme için kullanılan kesin çözüm ise MiraDry Koltukaltı Terleme Tedavisidir.

Terleme Tedavisi ve Botoks

Botoks terlemenin aşırı derecede görüldüğü yerlerde bulunan ter bezlerinde sinir iletimini bloke ederek terlemeyi önlemektedir.

Terleme Tedavisinde Botoks Eski Süresi

Botoks ile terleme tedavisi geçici bir işlemdir. Ortalama 6 ay kadar etki süresi vardır, sonrasında işlemi tekrarlamak gerekmektedir.

Botoks İle Migren Tedavisi

Migren kişinin hayatını oldukça zorlaştıran, ısrarcı ve aşırı ağrılı bir rahatsızlıktır. Kronik migren ağrılarında botoks FDA onayı almış ve etkili bir uygulamadır. Botoks kas ve sinir iletişimini durdurduğu ve kasları gevşettiği için beyine ağrı mesajını ileten siniri bloke ederek ağrıyı azaltmaktadır. Botoks uygulanan migren hastalarının yaklaşık %70’i ağrılarının yarı yarıya azaldığını söylemişlerdir.

Migren botoksu normal botoks uygulamaları gibi yaklaşık 30 dakika içerisinde uygulanmakta ve 7 kritik noktaya belirli dozlarda uygulanmaktadır. Uygulamadan birkaç gün sonra etki görülmeye başlar ve yaklaşık 12 hafta boyunca kişi migrene bağlı baş ağrısını önlemiş olur. Her 3 ayda bir işlemin tekrarlanması önerilmektedir. Botoks içeriğine alerjisi olan, tedavi gerektiren bölgelerde deri rahatsızlığı taşıyan, hamile ve emziren, nöromasküler veya kanama sorunu olan kişilerde uygulanamamaktadır.

Botoks Uygulaması Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks uygulaması öncesi kanama riskine karşı aspirin ve aspirin içeren ilaçların alımı durdurulmalıdır. Uygulamadan 1 hafta önce alkol kullanımı durdurulmalıdır.

Botoks Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Botoks uygulamasından sonra yaklaşık 2 saat boyunca dik vaziyette durulmalı ve enjeksiyon yapılan kısımlardaki kaslar çalıştırılmamalıdır. 1 gün süreyle zorlayıcı egzersiz ve hareketlerden uzak durulmalıdır. Ve yine 1 gün süreyle sıcak duş, sauna, buhar banyosu ve egzersizlerden uzak durulmalıdır.

YORUMLAR