Başparmak Çıkıntısı (Halluks Valgus)

Ayak başparmağında bulunan kemiğin farklı nedenlerden kaynaklı şekilde deforme olmasına başparmak çıkıntısı yani halluks valgus denmektedir. Ayağın dar ya da sivri burun ayakkabılar içerisinde olması gerektiği şeklinde duramaması ve parmağa içeri doğru baskı uygulamasından kaynaklanır. Estetik açıdan kötü görüntü oluşturduğu kadar ayaktan başlayıp bel bölgesine kadar ağrı oluşturabilir.

Başparmak Çıkıntısı Neden Oluşur?

Başparmak çıkıntısı bayanlarda erkeklere göre çok daha fazla görülür Bunun sebebi bayanların yüksek topuklu ve sivri burun ayakkabılar giymeleridir. Düztaban rahatsızlığı olan kişilerde başparmak çıkıntısına yatkınlardır.

Başparmak Çıkıntısı Belirtileri Nelerdir?

Çıkıntı genellikle bunyon odaklı belirti vermektedir. Eklem üzerinde ağrı hissedilir ve çıkıntının derecesine göre şişlik gözlemlenir. Baskı durumlarına göre kızarıklık oluştuğu da gözlemlenmiştir.  Zamanında önlem alınmaması başparmağın ikinci parmak üzerine kaymasına sebep olur ve ciddi nasırlar oluşturarak daha büyük sorunlar ortaya çıkarabilir.

Başparmak Çıkıntısı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

Öncelikle bilinmesi gereken başparmak çıkıntısı için bunyon koruyucunun kesinlikle uzman bir doktor kontrolünde kullanılması gerektiğidir. Bunyon koruyucu yanlış kullandığında çıkıntıyı tedavi etmek yerine sorunu daha da ilerletebilir. Bilinmelidir ki başparmak çıkıntısında en garanti tedavi ‘Halluks Valgus’ tedavisidir. Anestezi altında gerçekleştirilen ameliyat sayesinde kişi acı ya da ağrı duymaz. Ameliyat sonrasında doktorun söyledikleri mutlaka uygulanmalı, gece ateli ve parmak arası makara ile ameliyatlı bölge desteklenmelidir. Başparmağın diğer parmaklar üzerine yaptığı baskı ameliyat sonrası azalacağından daha önceden oluşmuş nasır ve kalınlaşmış deriler temizlenir ve uygun kremler ile yumuşatarak tedavi sonlandırılır.

YORUMLAR